Trwa ładowanie...

Dojrzewanie dziewczyny

Avatar placeholder
29.05.2019 09:19
Dojrzewanie dziewczyny
Dojrzewanie dziewczyny (123rf)

Dojrzewanie dziewczyny to zmiany fizyczne, ale także psychiczne i emocjonalne. Pierwsze objawy dojrzewania mogą pojawić się między 9., a 14. rokiem życia. Menarche, czyli pierwsza miesiączkato znak, że pokwitanie dziewcząt się rozpoczęło. Zanim jednak pierwsze krwawienie wystąpi, pojawiają się także inne zmiany, a po pierwszej miesiączce dojrzewanie płciowe dziewczyny się nie kończy.

1. Fazy dojrzewania dziewcząt

Pokwitanie dziewcząt i chłopców jest wywołane uaktywnieniem produkcji hormonów płciowych. Podwzgórze uaktywnia produkcję gonadotropin (LH i FSH) przez przysadkę. U dziewczynek początkowo pojawia się hormon o nazwie estriol, później inne estrogeny oraz progesteron. Pierwszymi zwiastunami dojrzewania jest przybranie na wadze oraz zwiększenie wzrostu, co dzieje się około 9. – 14. roku życia. Mogą się pojawić pierwsze, delikatne włosy na wargach sromowych. Pocenie się jest intensywniejsze niż w dzieciństwie, pot zaczyna mieć nieprzyjemny zapach.

W miarę dojrzewania pojawiają się dalsze zmiany. Pokwitaniowy skok wzrostu, między 9., a 13. rokiem życia, jest mniej gwałtowny niż podczas dojrzewania chłopców, jednak nadal obecny. Zmienia się także sylwetka dziewczynki, przekształcając się w kobiecą figurę. Biodra stają się szersze, talia węższa, a kształty zaokrąglone. Także rysy twarzy stają się bardziej „dorosłe”. Pojawia się telarche, czyli dojrzewanie gruczołów sutkowych. Piersi stają się coraz bardziej zaokrąglone, a otoczka wokół sutka nabiera intensywniejszego koloru. Owłosienie łonowe staje się obfitsze. Takie zmiany są klasyfikowane jako faza przedpokwitaniowa.

Zobacz film: "Cyfrowe drogowskazy ze Stacją Galaxy i Samsung: część 3"

W fazie pokwitania właściwego, między 10., a 16. rokiem życia, zewnętrzne narządy płciowe, czyli wargi sromowe, powiększają się. Pubarche, czyli pojawienie się owłosienia łonowego, następuje około 2 lata po rozpoczęciu rozwoju piersi. W tym czasie można zauważyć także owłosienie pod pachami.

Menarche występuje około 12. – 16. roku życia. Początkowo jest ona nieregularna i może być bolesna. Z czasem staje się zazwyczaj regularniejsza i często także mniej bolesna. Niestety u niektórych kobiet miesiączka jest bolesna i nieregularna także po okresie dojrzewania. Jeśli krwawienie miesięczne jest szczególnie obfite i bolesne, należy zgłosić się do ginekologa.

2.

3. Zakończenie dojrzewania u dziewcząt

W momencie ustabilizowania się cyklu menstruacyjnego, zazwyczaj około 12. – 14. roku życia, można powiedzieć, że dojrzewanie płciowe dziewczynek zakończyło się. Pełna dojrzałość fizyczna i emocjonalna nadchodzi jednak dopiero około 20. roku życia. Wtedy piersi osiągnęły już swoje docelowe kształty, owłosienie pojawiło się w okolicach narządów płciowych, pod pachami, w mniejszej ilości na nogach i rękach, włosy łonowe są gęste i kręcone. Osiągnięty zostaje w tym czasie także ostateczny wzrost.

Duża ilość hormonów płciowych zwykle niekorzystnie odbija się na stanie skóry, gdyż powoduje ona nadmierną produkcję łoju. Zarówno u dziewczynek, jak i u chłopców pojawia się trądzik młodzieńczy. Nadmierna ilość hormonów może także skutkować brakiem równowagi emocjonalnej i wywoływać tzw. bunt nastolatka.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze