Trwa ładowanie...

„Umiejętności społeczne twojego dziecka” Faye de Muyshondt – recenzja

Książka „Umiejętności społeczne twojego dziecka. 10 prostych lekcji, jak zdobyć przyjaciół i radzić sobie w życiu” została napisana przez Faye de Muyshondt – eksperta PR oraz Marketingu, a jednocześnie pasjonatkę nauczania.

Poradnik od wydawnictwa Samo Sedno jest nie tylko źródłem wiedzy, ale przede wszystkim swego rodzaju scenariuszem zajęć skierowanych do dzieci. Raczej chodzi tutaj o dzieci troszkę starsze, które potrafią już pisać, gdyż autorka poleca np. założyć dziennik, w którym uczniowie będą zapisywać swoje spostrzeżenia i realizować niektóre zadania. Bardzo ważne jest jednak to, że proponowane przez Faye de Muyshondt warsztaty nie mają przypominać zwyczajnych lekcji, na których dziecko musi pisać, czytać i uczyć się na pamięć. Nauka powinna przychodzić z łatwością, bawić i opierać się przede wszystkim na praktyce.

"Umiejętności społeczne twojego dziecka"

"Umiejętności społeczne twojego dziecka"

Umiejętności społeczne to specyficzne cechy osobowości, które mogą być odziedziczone lub nabyte. Okazuje się, że pewności siebie, komunikatywności czy niezależności można się nauczyć. Jest to niezwykle pocieszające, gdyż z pewnością wielu rodziców martwi się, że ich dzieci są nieśmiałe, brak im zdecydowania i chęci do działania, więc będą miały kłopoty w dorosłym życiu.

Umiejętności społeczne są przecież bardzo potrzebne, by założyć rodzinę, znaleźć pracę, by po prostu cieszyć się życiem, nawiązywać przyjaźnie i dobrze dogadywać z ludźmi, z którymi się spotykamy.

Według mnie książka jest świetną propozycją np. dla nauczycieli-wychowawców, którzy często nie mają pomysłu na prowadzenie godziny wychowawczej w swoich klasach. Nauka umiejętności społecznych z pewnością przyniosłaby świetne efekty, jeśli byłaby prowadzona w szkołach. Kompetencje społeczne ułatwiają przecież każdemu człowiekowi funkcjonowanie, a skoro można się ich nauczyć, to od najmłodszych lat powinniśmy je przekazywać dzieciom, by były odpowiednio przygotowane do życia nie tylko realnego, ale również wirtualnego.

Bardzo podobało mi się w tej książce właśnie podejście autorki do nauki korzystania z Internetu. Rodzice często myślą sobie, że im później pokażą swoim pociechom świat wirtualny, tym lepiej. Z kolei Faye de Muyshondt zaznacza, że od początku powinniśmy pokazać dzieciom, co jest dobre, a co złe, z czego mogą korzystać, a na co powinny uważać.

Przecież w dzisiejszych czasach nasze dziecko od samego początku styka się z Internetem. Taka jest kolej rzeczy, więc z pewnością powinniśmy mu pokazać, w jaki sposób pisać maile, jak założyć i prowadzić konto na portalach społecznościowych, jak zadbać o swoje własne bezpieczeństwo i korzystać z ustawień prywatności. Nasza mała pociecha, raczej prędzej niż później, będzie funkcjonować w świecie wirtualnym, więc zadbajmy, by wiedziała o korzyściach płynących z Internetu, ale i o jego pułapkach.

Opisane przez autorkę zajęcia to praktycznie gotowe scenariusze zajęć, propozycje zadań, przedstawienie konkretnych narzędzi, które ułatwią zarówno dzieciom, jak i osobom dorosłym osiągnąć sukces czy nawiązywać relacje z innymi. Okazywanie szacunku, podejmowanie i podtrzymywanie kontaktu, pisanie maili, listów, samoprezentacja – to wszystko umiejętności konieczne do funkcjonowania w dzisiejszym świecie.

My, jako rodzice, nauczyciele i opiekunowie mamy w obowiązku nie tylko nauczyć dziecko czytać, pisać i liczyć, ale również dziękować, przepraszać, witać się i przedstawiać. Pamiętajmy o tym! Myślę, że poradnik „Umiejętności społeczne twojego dziecka” z pewnością będzie znakomitą podstawą tego rodzaju nauczania.

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.