Trwa ładowanie...

Czy twój maluch rozwija się prawidłowo? Wykonaj ten test

 Katarzyna Krupka
21.11.2017 15:48
Czy twój maluch rozwija się prawidłowo? Wykonaj ten test
Czy twój maluch rozwija się prawidłowo? Wykonaj ten test (Zdjęcie matki z dzieckiem / Shutterstock)

Każdy kochający rodzic pragnie, żeby jego dziecko było zdrowe i szczęśliwe. Do prawidłowego rozwoju, maluch potrzebuje odpowiedniej diety, bodźców zewnętrznych, a także miłości i poczucia bezpieczeństwa – to gwarancja sukcesu. Istnieją jednak sygnały, które wymagają natychmiastowej reakcji – to one świadczą o tym, że dziecko może potrzebować pomocy. Jeśli nie jesteś pewien, czy maluch rozwija się we właściwym tempie, mamy dla ciebie prosty sposób, aby to sprawdzić.

Dowiedz się, jak wspomagać rozwój dziecka

1. Jak sprawdzić rozwój dziecka?

Do 2. roku życia większość dzieci potrafi już posługiwać się swoim ojczystym językiem. Oczywiście do porozumiewania używa prostych zwrotów czy słów, takich jak np. mama czy tata. Eksperci zajmujący się rozwojem dziecka twierdzą jednak, że chociaż zasób słownictwa u maluchów jest wciąż ograniczony to te, które zaczynają mówić w późniejszym wieku, powinny znać ich już ok. 25.

Mowę maluchów postanowiła wziąć pod lupę profesor Leslie Rescorla z Bryn Mawr College w Pensylwanii. Z jej obserwacji wynika, że spośród wszystkich słów i zwrotów, których używają maluchy, można wyodrębnić te, które się powtarzają. Jej zdaniem późniejsze różnice rozwojowe między rówieśnikami wynikają z kłopotów w rozwoju mowy, których rodzice często nie zauważają lub bagatelizują, a te niestety potrafią zakorzenić się w dziecku już na dobre.

Zobacz film: "Cyfrowe drogowskazy ze Stacją Galaxy i Samsung: część 3"

Dzieci, które później zaczynają mówić, są częściej narażone na występowanie autyzmu, problemów rozwojowych oraz zaburzeń zdolności językowych. W trakcie edukacji wykazują mniejsze zdolności z gramatyki, czytania i zasobu słownictwa niż ich rówieśnicy.

2. Test sprawdzający rozwój mowy dziecka

Profesor Leslie Rescorla opublikowała dla rodziców wyjątkowo prosty test przygotowany na podstawie wieloletniej obserwacji dzieci. Jest to test pozwalający na sprawdzenie, czy dziecko rozwija się prawidłowo.

– 80 proc. dzieci, które w wieku dwóch lat używają mniejszej liczby słów i zwrotów niż ich rówieśnicy, to maluchy, które ujawniają swoje zdolności językowe nieco później. Jeśli jednak pociecha w wieku 2,5 lub 3 lat wciąż oblewa ten test – może potrzebować terapii – tłumaczy profesor. W przypadku braku interwencji ze strony rodziców dziecko może pozostać w tyle za swoimi rówieśnikami zarówno przez wszystkie lata edukacji, jak i już w dorosłym życiu.

Test jest bardzo prosty. Wystarczy sprawdzić, czy dziecko w wieku dwóch lat zna już tych 25 słów:

  1. Mama,
  2. Tata,
  3. Dziecko,
  4. Mleko,
  5. Sok,
  6. Cześć,
  7. Pa pa,
  8. Tak,
  9. Nie,
  10. Pies,
  11. Kot,
  12. Piłka,
  13. Nos,
  14. Oko,
  15. Banan,
  16. Ciastko,
  17. Auto,
  18. Gorące,
  19. Dziękuję,
  20. Kąpiel,
  21. But,
  22. Czapka,
  23. Książka,
  24. Jeszcze,
  25. Nie ma.

3. Rozwój mowy u dzieci

Swoje badania profesor Leslie Rescorla prowadziła przez 15 lat na grupie 40 dzieci z tego samego środowiska, które należały do grupy "dzieci później mówiących". Wszystkie jednak rozwijały się prawidłowo.

Większość z nich, pomimo że "zaskoczyła" i rozwinęła się językowo do czasu ukończenia 4. lub 5. roku życia, przez kolejne lata edukacji pozostawała w tyle za rówieśnikami, jeśli chodzi o słownictwo, gramatykę i czytanie, co zdaniem naukowca może sugerować, że właśnie późniejsze rozpoczęcie mówienia ma na to znaczący wpływ.

– Dziecko ze średnią zdolnością mówienia miałoby od 150 do 200 słów na liście, tych które już zna. Te, które zaczynają mówić później – zaledwie 25 – podkreśla profesor. – Jest to lista ograniczona do najczęściej powtarzających się zwrotów i wyrazów – dodaje.

Zdaniem profesor, jeśli opóźnienie w mowie nie jest powiązane z wrodzoną wadą genetyczną, niezbędnym krokiem, który powinni podjąć rodzice, jest udanie się z dzieckiem do poradni logopedycznej, gdzie lekarz może pomóc rozwinąć dziecku słownictwo tak, aby uniknąć opóźnień rozwojowych w satrszym wieku.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze