Trwa ładowanie...

Wsparcie zamiast presji, czyli jak wspomóc rozwój dziecka

W dzisiejszych czasach rywalizacja rozpoczyna się już we wczesnym dzieciństwie. Rodzice bacznie obserwują rówieśników swoich dzieci, by wiedzieć, co już umie maluch sąsiadów, a w czym własna pociecha jest lepsza. Narzekamy na „wyścig szczurów”, z którym musimy się mierzyć każdego dnia, a sami podsycamy rywalizację w naszych dzieciach. Jak można wspomóc rozwój dziecka bez wywierania presji?

Zobacz film: "Co należy wiedzieć na temat fizjologii dwulatka?"

spis treści

1. Indywidualna ścieżka rozwoju dziecka

Najważniejsze to zrozumieć, że każde dziecko jest inne i rozwija się we własnym tempie. Zamiast analizować, jak prześcignąć innych rodziców, lepiej skupić się na tym, co możemy zrobić dla naszego malucha.

I nie chodzi tu o to, by zmienić je w lepsze, mądrzejsze i zdolniejsze, a o wsparcie jego naturalnego tempa rozwoju. Co to oznacza? Każdy maluch potrzebuje czasu na opanowanie umiejętności i sprawności. Nie istnieje jeden obowiązujący wzorzec, z którego można obliczyć, w jakim wieku powinno zacząć mówić, czytać, a kiedy odstawić smoczek.

2. Nauka i rozwój przez zabawę

Odpowiedzialni rodzice starają się dać dziecku czas, przestrzeń i możliwości na rozwój zainteresowań. Jednym z najlepszych sposobów na naukę jest zabawa. Ale tutaj też należy zachować umiar – nie ograniczajmy kreatywności dziecka, narzucając reguły gry. Dajmy dziecku zabawki, które pobudzają ciekawość i dają szansę na rozwój kreatywności.

Zabawa powinna być przede wszystkim przyjemnością, w trakcie której dziecko ma swobodę i może samodzielnie wybierać sposób, w jaki używa zabawek. Dzięki takiemu podejściu nie będziemy szufladkować dziecka, pozwolimy mu rozwijać własne zainteresowania i po prostu być sobą. Bez narzuconych schematów i scenariuszy.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze
Szukaj innego lekarza
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.