Rozwój dziecka przez zabawę

Zabawa towarzyszyła dzieciom od zawsze. Potocznie kojarzy się z dzieciństwem. Coraz częściej psycholodzy zwracają uwagę na fakt, że rodzice pozbawiają najmłodszych właśnie zabawy. I biją na alarm. Zabawa jest bowiem niezbędna dla prawidłowego rozwoju dziecka. Jak zabawa wpływa na najmłodszych – tych, którzy jeszcze nie ukończyli trzeciego roku życia? Jak stymuluje dzieci do rozwoju?

Wpływ zabawy na rozwój dziecka

Najwcześniejsza zabawa, w której uczestniczy dziecko, to zabawa manipulacyjna. Niemowlak coś zgniata, coś tłucze, coś naciska. Kiedy dziecko przekracza już pierwszy rok życia, zaczyna dostrzegać skutki swoich czynności, jego działanie ma więc charakter intencjonalny. Dlatego warto w tym okresie pokazywać dziecku zabawki, które mają rozwinięte czynności. Każdy maluch uwielbia pudełka – wkładanie jednego do drugiego, zabawki dla niemowląt, w których można naciskać przyciski, które wydają różne odgłosy, albo którymi można, poprzez potrząsanie, uzyskać jakiś dźwięk (różnego typu grzechotki), czyli tzw. zabawki edukacyjne.

Polecane wideo:

Następny okres w rozwoju dziecka to zabawy konstrukcyjne. Dziecko zaczyna coś tworzyć, np. wieże z tych najprostszych klocków. To także czas - około 18. miesiąca życia – kiedy maluch zauważa innych rówieśników, którzy bawią się koło niego. Szczególnie cenna przy małych dzieciach jest zabawa aktywna. Jedną z ważnych cech zabawy jest to, że zachęca ona do komunikowania się.

To właśnie w zabawie maluch musi odnaleźć wspólny język ze współtowarzyszami. Zabawa poprawia język małego dziecka, uczy społecznej komunikacji. Wobec wielkiego oddziaływania zabawy na poprawę komunikowania się trzeba zachęcać dzieci i przede wszystkim stwarzać im warunki do wspólnego przebywania z rówieśnikami. Bawienie się w piaskownicy, na placu zabaw czy we własnym domu, ale wspólnie z dziećmi znajomych, jest nie do przecenienia, jeśli chodzi o kształtowanie mowy dzieckai wyrabianie w nim umiejętności funkcjonowania w grupie.

Naśladowanie

Zabawa małych dzieci pozwala im także na uczenie się pełnienia właściwej dla płci roli. Jest to możliwe w momencie, kiedy dzieci rozpoczynają okres zabawy tematycznej, czyli około 2. roku życia. Dzieci wchodzą w niej w role, które znają z najbliższego otoczenia.

Dziecko się nudzi

„Nudzi mi się, nie mam co robić” – mówią dzieci namawiając tym samym dorosłych do wspólnej zabawy.

W ten sposób pokazują, jak widzą świat, który je otacza. Zabawy takie są znakomitym odbiciem panujących w najbliższym otoczeniu malucha relacji między dorosłymi. Już małe dziewczynki bawią się w dom i dzieci. Przyglądając się dzieciom można poznać, jakie obowiązki mają u nich poszczególni członkowie rodziny. Podglądając zabawę można zauważyć, kto w rodzinie sprząta, kto gotuje, kto zajmuje się rodzeństwem.
Dzieci w zabawie wchodzą w rolę dorosłych i uczą się, jak funkcjonować w realnym świecie. Warto zadbać o to, by dziecko w tym wieku posiadało zabawki, które je zainspirują do naśladownictwa. Wyposażenie kuchni, mały garaż, lalka, wózek etc. to tylko niektóre zabawki naśladujące zwykłe życie dorosłych. One zainspirują dwuletniego malucha do naśladownictwa najbliższych.

Małe dzieci zdecydowanie potrzebują rodziców lub kogoś dorosłego do zabawy. Nie potrafią sobie same jej zorganizować. Chcąc zapewnić dzieciom optymalny rozwój, bawmy się z nimi.

Dziecko 2-3 letnie jest w stanie wyobrazić sobie, że zabawki mają cechy istot żywych – są zdolne się ruszać, kiedy trzeba także mówią. Tak niemowlęta, jak i małe dzieci nie odróżniają zabawek dla chłopców od tych dla dziewczynek. Prawdziwy rozwój zabawy i umiejętność organizowania sobie zabawy dzieci między sobą ma miejsce w wieku przedszkolnym, o czym w kolejnym artykule.

Małgorzata Żmudzka-Kosała

Redakcja parenting.pl, ponad rok temu

Bibliografia

  • Hurlock E, Rozwój dziecka, Państwowe Wydawnictwo Naukowe, Warszawa 1985, ISBN 83-01-06139-1.
  • Vasta R., Haith M.M., Miller S.A., Psychologia dziecka,Wydawnictwa Szkolne i Pedagogiczne, Warszawa 2004, ISBN 83-02-08927-3.
  • Włodarski Z., Wprowadzenie do psychologii. Podręcznik dla nauczycieli, Wydawnictwa Szkolne i Pedagogiczne, Warszawa 1996, ISBN 83-88149-91-1.

Wspomóż rozwój intelektualny swojego Dziecka

Komentarze

DYSKUSJE NA FORUM

ubranka

~paola123 • ostatni post 2 tygodnie temu

2

Pieluchy

Babcia2306 • ostatni post 4 tygodnie temu

2
Artykuły Wspomóż rozwój intelektualny swojego Dziecka
Wspomóż rozwój intelektualny swojego Dziecka

Kwas DHA dla ciężarnych

Kwas DHA dla ciężarnych

Kwas DHA spełnia istotne funkcje w organizmie kobiety ciężarnej i jej dziecka.

Wspomóż rozwój intelektualny swojego Dziecka

Uzdolnione dzieci

Zdolne dziecko to powód do dumy rodziców. Często chwalą się oni swoją pociechą przed innymi, doceniają jego sukcesy i motywują do pracy. Należy (...) własnych niezrealizowanych w przeszłości ambicji. Zdolne dziecko Każde...

Wspomóż rozwój intelektualny swojego Dziecka

Kwasy omega-3 w ciąży

Nienasycone kwasy tłuszczowe omega-3 są niezbędne dla prawidłowego rozwoju dzieci, chronią przed schorzeniami układu krążenia i nowotworami (...) oraz wspomagają odporność. Kwasy omega w diecie przyszłej mamy nie tylko...

Wspomóż rozwój intelektualny swojego Dziecka

Rozwój wyobraźni

wyobrażeń twórczych i wspomóc w ten sposób rozwój intelektualny? Oto niektóre propozycje ćwiczeń. Dokańczanie rysunków - dziecku podaje się kartki (...) na rozwój...

Wspomóż rozwój intelektualny swojego Dziecka

Kwasy Omega-3 a karmienie piersią

Kwasy Omega-3 a karmienie piersią

Właściwa podaż kwasów tłuszczowych Omega-3 jest kluczowa dla prawidłowego rozwoju niemowlęcia.

Wspomóż rozwój intelektualny swojego Dziecka

Jakie witaminy są ważne w ciąży?

Jakie witaminy są ważne w ciąży?

W czasie ciąży kobieta powinna w szczególny sposób zadbać o swoje zdrowie, przyjmując zalecane ilości witamin.

Wspomóż rozwój intelektualny swojego Dziecka

Rozwój mowy dziecka

Rozwój mowy dziecka

słów. Próbując ocenić rozwój językowy dziecka, należy pamiętać o różnicy między artykulacją dźwięków a mową. Artykulacja oznacza zdolność dziecka (...) musi rozumieć i być rozumiany drogą komunikacji....