Kwas DHA a prawidłowy rozwój mózgu dziecka

W gąszczu suplementów polecanych kobietom w ciąży łatwo się pogubić. Skupmy się zatem na tym, co jest w tym czasie ewidentnie niezbędne: kwas DHA. To wielonienasycony kwas tłuszczowy z grupy omega-3, zaliczany do grona niezbędnych nienasyconych kwasów tłuszczowych (NNKT), których brak prowadzi do zaburzeń chorobowych.

Jest głównym składnikiem budulcowym centralnego układu nerwowego (kora mózgowa zbudowana jest w ok. 60 proc. z DHA). U osób dorosłych niedobór kwasu DHA może powodować chorobę Alzheimera, ADHD i depresję, a także zaniżać poziom serotoniny w mózgu. W czasie ciąży brak DHA w diecie prowadzi do niedorozwoju płodu, a wspomniany niski poziom serotoniny może być przyczyną tzw. nagłej śmierci łóżeczkowej występującej czasem u niemowląt.

Polecane wideo:

W okresie ciąży Komisja Europejska zaleca jego suplementację w ilości minimum 200 mg/dzień. Podobne rekomendacje wydał zespół ekspertów Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego.

Kwas DHA wykazuje też szereg pozytywnych oddziaływań na organizm. Spożywany w pokarmach powoduje obniżenie poziomu triacylogliceroli we krwi, czyli wpływa na lepszą pracę serca, a także sprzyja leczeniu niektórych nowotworów i zapobiega demencji.

Kwas DHA w czasie ciąży i karmienia piersią

DHA jest budulcem tkanki mózgowej i siatkówki oka, dlatego tak ważne jest spożywanie kwasu DHA przez kobiety w ciąży. Jego regularne przyjmowanie wpływa na rozwój ośrodkowego układu nerwowego płodu, narządu wzroku (a dokładnie percepcję wrażeń wzrokowych) oraz mowy, czyli późniejszych funkcji poznawczych dziecka.

Jego prawidłowe spożycie podczas ciąży może powodować nieznaczne wydłużenie czasu trwania ciąży, zwiększenie masy urodzeniowej noworodka oraz obniżenie ryzyka wystąpienia porodu przedwczesnego.

Kwas DHA jest też niezwykle cenny dla zdrowia matki. Może zmniejszać częstość występowania powikłań okołoporodowych takich jak stan przedrzucawkowy, który dotyczy ok. 8 proc. ciężarnych. Suplementacja DHA znacząco zmniejsza ryzyko wystąpienia depresji u kobiet ciężarnych i po porodzie tzw. baby blues.

Kwas DHA można, a wręcz trzeba, przyjmować w okresie karmienia piersią – dzieci powinny otrzymywać go z mlekiem matki. Obecność odpowiednich ilości DHA w mleku matki, czy w organizmie niemowlęcia jest powiązana z prawidłowym rozwojem ostrości widzenia dziecka. Sugeruje się, że stężenie DHA we krwi matek i we krwi pępowinowej może mieć wpływ na przyrost tkanki kostnej u zdrowych, donoszonych noworodków. Przyjmowanie kwasów z grupy omega-3 jest szczególnie zalecane dla wegetarianek, weganek oraz osób, które nie lubią, bądź nie mogą spożywać ryb zawierających największe ilości kwasów z grupy omega-3.

Polska należy do krajów o stosunkowo niskim spożyciu ryb. Podstawą diety statystycznego Polaka pozostaje mięso, a ryby ciągle stanowią zaledwie około pięcioprocentowy dodatek do spożywanego mięsa i jego przetworów. Przeciętny Polak spożywa w ciągu roku nieco więcej niż 10 kg ryb morskich (naturalne źródło DHA), co stawia nas na szarym końcu statystyki wśród mieszkańców UE, gdzie średnie spożycie na obywatela Unii wynosi ponad 21 kg ryb rocznie na osobę.

W przypadku kobiet w ciąży, matek karmiących, niemowląt i dzieci pojawia się popularny problem zanieczyszczenia ryb morskich metalami ciężkimi (rtęć, ołów) oraz dioksynami. Najnowsze badania pokazują jednak, że stężenie metali ciężkich w rybach morskich, np. w tuńczyku, jest nie większe niż w mięsie kurczaka, ale pokutuje tutaj ugruntowany stereotyp. Dlatego też dobrą i bezpieczną alternatywą w tej sytuacji jest zastosowanie suplementów kwasu DHA wolnych od metali szkodliwych i o potwierdzonym pochodzeniu.

Gdzie szukać kwasu DHA?

Największym i naturalnym źródłem kwasu DHA jest mięso ryb morskich. Najbogatsze w DHA i inne kwasy z grupy omega-3 są łosoś, makrela, śledź, sardynki i sardele, owoce morza, a także algi morskie. Ponadto, kwas tłuszczowy DHA występuje w olejach roślinnych, np. w oleju z nasion lnu, rzepakowym, arachidowym, oliwie z oliwek i soi oraz w suszonych owocach i jajkach.

Ze względu na niskie spożycie ryb morskich w Polsce warto uzupełniać poziom kwasu DHA za pomocą suplementów diety zawierających kwas DHA. Minimalna dawka tego kwasu to 200 mg/dzień, aczkolwiek według badania przeprowadzonego w 2008 roku podawanie dawki 200 mg DHA dziennie nie zwiększało stężenia DHA we krwi pępowinowej. Dopiero dzienna dawka 500 mg DHA powodowała podniesienie stężenia DHA we krwi pępowinowej. Dotyczy to osób jedzących ryby przynajmniej raz w tygodniu. Ostatnie badania dowodzą, że kobiety w ciąży mogą bezpiecznie przyjmować 500, a nawet 1000 mg DHA na dobę.

DYSKUSJE NA FORUM

ubranka

~paola123 • ostatni post 2 dni temu

4
Artykuły Wspomóż rozwój intelektualny swojego Dziecka
Wspomóż rozwój intelektualny swojego Dziecka

Kwas DHA dla ciężarnych

Kwas DHA dla ciężarnych

Kwas DHA spełnia istotne funkcje w organizmie kobiety ciężarnej i jej dziecka.

Wspomóż rozwój intelektualny swojego Dziecka

Kwasy omega-3 w ciąży

Nienasycone kwasy tłuszczowe omega-3 są niezbędne dla prawidłowego rozwoju dzieci, chronią przed schorzeniami układu krążenia i nowotworami (...) oraz wspomagają odporność. Kwasy omega w diecie przyszłej mamy nie tylko...

Wspomóż rozwój intelektualny swojego Dziecka

Uzdolnione dzieci

Zdolne dziecko to powód do dumy rodziców. Często chwalą się oni swoją pociechą przed innymi, doceniają jego sukcesy i motywują do pracy. Należy (...) własnych niezrealizowanych w przeszłości ambicji. Zdolne dziecko Każde...

Wspomóż rozwój intelektualny swojego Dziecka

Rozwój wyobraźni

wyobrażeń twórczych i wspomóc w ten sposób rozwój intelektualny? Oto niektóre propozycje ćwiczeń. Dokańczanie rysunków - dziecku podaje się kartki (...) na rozwój...

Wspomóż rozwój intelektualny swojego Dziecka

Jakie witaminy są ważne w ciąży?

Jakie witaminy są ważne w ciąży?

W czasie ciąży kobieta powinna w szczególny sposób zadbać o swoje zdrowie, przyjmując zalecane ilości witamin.

Wspomóż rozwój intelektualny swojego Dziecka

Kwasy Omega-3 a karmienie piersią

Kwasy Omega-3 a karmienie piersią

Właściwa podaż kwasów tłuszczowych Omega-3 jest kluczowa dla prawidłowego rozwoju niemowlęcia.

Wspomóż rozwój intelektualny swojego Dziecka

Po co genetyczne modyfikacje? DHA z alg stworzone przez naturę!

w ciąży, matek karmiących, niemowląt i dzieci substancjami. Mając to na uwadze, WHO i Zespół Ekspertów Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego (...) i dzieciom. Mogące w nim występować zanieczyszczenia w postaci metali...