Waga noworodka

Waga noworodka zależy od wielu czynników, m.in. od uwarunkowań genetycznych, przebiegu ciąży i występowania ewentualnych dolegliwości ciążowych. Jeśli np. przyszła mama cierpi na niepowściągliwe wymioty, dostarcza płodowi mało składników odżywczych, a co za tym idzie płód rozwija się powoli i urodzeniowa waga dziecka jest mała. Czasem na świat przychodzi maleńka kruszynka, a niekiedy dorodny, tłuściutki bobasek. Co jest uważane za normę w wadze noworodka i skąd biorą się różnice w masie ciała u dzieci po urodzeniu?

1. Normy wagowe noworodka

Czy moje dziecko nie jest zbyt małe? A może urodziło się z nadwagą? Takie pytania zadają sobie czasami świeżo upieczone mamy. Jak pokazują badania, większość urodzonych o czasie noworodków (około 95%) waży jakieś 2800-3800 g. Zdarzają się jednak również noworodki duże i ciężkie, ważące nawet 4 i więcej kilogramów, albo małe i lekkie – ważące mniej niż 2800 g. Jeśli chodzi o wagę noworodków, zauważyć można pewną prawidłowość: chłopcy są przeważnie o około 250 g ciężsi od dziewczynek. Wagę noworodek często dziedziczy po rodzicach. Na wagę dziecka większy wpływ mają jednak geny matczyne niż tatusiowe.
 

Zobacz film: "Cechy noworodka, które nie powinny nas niepokoić"

Jeśli kobieta ma nadwagę, w ciąży wzrasta przeważnie poziom cukru we krwi, a to powoduje duży wzrost płodu w łonie matki. Po porodzie noworodek jest pulchny i ciężki. Na wagę dziecka po urodzeniu wpływa również sposób odżywiania się kobiety ciężarnej i aktywność fizyczna w ciąży. Jeśli kobieta je za dwoje i prowadzi mało ruchliwy tryb życia, waga urodzeniowa dziecka może być wyższa od ustalonej za normę. Gdy w czasie ciąży kobieta nie może jeść, nie ma apetytu lub cierpi na uciążliwe wymioty, dostarcza do organizmu dziecka małą ilość substancji odżywczych. W wyniku niedożywienia waga noworodka jest niższa niż ta uważana za normę.

2. Odchylenia od normy w wadze noworodka

Niska waga urodzeniowa u noworodków to masa ciała poniżej 2,5 kg. Głównym powodem niskiej masy ciała noworodka jest zazwyczaj niedożywienie w łonie mamy. Do takiego stanu przyczyniają się niektóre dolegliwości ciążowe i choroby kobiety ciężarnej (nudności, wymioty, anemia, gestoza). Czasami za zbyt małą wagę dziecka odpowiada sama kobieta. Jeśli w czasie ciąży nie dba o siebie, źle się odżywia lub stosuje używki, dziecko może urodzić z niską wagą ciała. Do niskiej masy urodzeniowej dziecka przyczynia się m.in.: palenie papierosów, picie dużej ilości kawy i napojów zawierających kofeinę (herbata, coca-cola, napoje energetyzujące). Noworodki małe i lekkie rodzą się również w przypadku ciąży mnogiej.

Noworodek o zbyt dużej masie ciała to noworodek ważący ponad 4 kg. Taka waga urodzeniowa dziecka wskazuje zwykle na problemy kobiety z cukrzycą w czasie ciąży. Cukrzyca ciążowa skutkuje anaboliczną stymulacją wzrostu płodu i może powodować nadmierne przybieranie dziecka na wadze. W czasie ciąży należy zatem systematycznie kontrolować poziom glukozy we krwi. Ponadto, cukrzyca u matki grozi wystąpieniem cukrzycy u dziecka. Szybkie przybieranie na wadze w pierwszych trzech latach życia dziecka wiąże się z dużym ryzykiem rozwoju cukrzycy typu I – zwłaszcza gdy ktoś w rodzinie choruje na tę chorobę.

3. Ważenie noworodka

Ważenie dziecka zobacz galerię
Ważenie dziecka

Pierwszy pomiar wagi ciała dziecka odbywa się zaraz po narodzinach. W niektórych szpitalach praktykuje się nieco odroczone w czasie ważenie noworodka, by świeżo upieczona mama mogła się nacieszyć dzieckiem i spróbować przystawić je do piersi. Po około dwóch godzinach maluszka przenosi się do specjalnie ogrzewanego kącika, w którym wykonuje się wszystkie podstawowe pomiary, w tym pomiary wagi ciała. Tak długo, jak trwa pobyt w szpitalu po porodzie, noworodka waży się codziennie. Po wypisaniu do domu – jeśli maluch prawidłowo się rozwija i rośnie – nie trzeba ważyć dziecka częściej niż raz w miesiącu, podczas kontrolnej wizyty u pediatry.

Przez pierwsze trzy miesiące życia niemowlę powinno tygodniowo tyć jakieś 200-250 g. W drugim kwartale tygodniowy przyrost masy ciała u dziecka jest już mniejszy i wynosi około 150-200 g. Mały apetyt dziecka, nieumiejętne ssanie piersi, ulewania po karmieniu stanowią wskazanie do cotygodniowej kontroli wagi dziecka. Po ukończeniu przez dziecko pół roku jego masa ciała ulega podwojeniu, natomiast roczny maluch powinien ważyć około trzy razy więcej niż po porodzie. Niekiedy noworodek w czasie pobytu w szpitalu nie przybiera na wadze, a chudnie. Jest to całkiem naturalne.

Donoszone noworodki tracą w pierwszych dniach życia nawet do 10% swojej wagi urodzeniowej. Jest to tzw. fizjologiczny spadek masy ciała, związany z wydalaniem smółki i utratą niewielkiej ilości płynów przez skórę i płuca. Im cięższe dziecko po urodzeniu, tym większy spadek fizjologiczny. Mniej więcej po dziesięciu dniach od porodu waga dziecka powraca do normy i maluch stopniowo zaczyna przybierać na wadze. Częściej chudną również dzieci karmione piersią. Karmienie mieszankami mlecznymi jest bowiem bardziej tuczące niż mleko matki. Drugie dziecko przeważnie rodzi się większe niż dziecko urodzone w przypadku pierwszego porodu.

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska S.A. z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.