DHA - sposób na alergię malucha
Alergia – choroba cywilizacyjna XXI wieku, na którą według raportu Polskiego Towarzystwa Alergicznego choruje co piąte dziecko, najczęściej w wieku od 2 do 3 roku życia. Reakcje alergiczne zgodnie z opinią Światowej Organizacji Zdrowia znajdują się na 3. miejscu wśród najczęściej występujących schorzeń przewlekłych. Jednak dzięki rozwojowi współczesnej medycyny oraz zastosowaniu prawidłowej profilaktyki, można w dużym stopniu zmniejszyć ryzyko jej występowania, szczególnie wśród najmłodszych.
Alergia jest nieprawidłową reakcją organizmu na, z reguły, niegroźne czynniki zewnętrze występujące w naszym otoczeniu. Układ odpornościowy człowieka traktuje pewne substancje, np. roztocza, pyłki roślin czy sierść zwierząt jako potencjalnie niebezpieczne i w konsekwencji uruchamia reakcje mające na celu ich zneutralizowanie i wydalenie z organizmu. Przyczyn rozwoju alergii jest bardzo wiele, przez co trudno jednoznacznie wskazać czynniki je wywołujące. Przyjmuje się kilka elementów mających bezpośredni wpływ na rozwój chorób alergicznych, w tym: geny, styl życia oraz środowisko, w jakim żyjemy. Z badania przeprowadzonego przez Akademię Medyczną w Warszawie, dotyczącego epidemiologii astmy i alergii w Polsce wynika, że na choroby alergiczne cierpi 40% przebadanej populacji. W przypadku 25% osób zdiagnozowano alergiczny nieżyt nosa, a u 10% stwierdzono astmę. Także wśród dzieci najczęstszym przewlekłym schorzeniem są reakcje alergiczne. W tej grupie problem dotyczy niemal 10% zbadanych. U co piątego malucha występuje nieżyt nosa, zaś na astmę cierpi co 10 nastolatek.
Współcześnie alergia stała się sztandarową dolegliwością wśród najmłodszych. Kontakt z roztoczami, kurzem, pyłkami roślin czy czynnikami chemicznymi jest na stałe wpisany w codzienne funkcjonowanie naszych pociech. Jak w takim razie je chronić i co zrobić, aby móc zapobiegać lub chociaż minimalizować skalę zachorowań?
Rozwiązaniem, które zostało potwierdzone naukowo, pozwalającym skutecznie zmniejszać ryzyko wystąpienia chorób o podłożu alergicznym jest wprowadzenie do diety niemowląt DHA z alg już od pierwszych dni jego życia. Dzięki zachowaniu systematyczności podawania oraz odpowiedniemu okresowi suplementacji, ryzyko alergii zmniejsza się aż o 72%.
Zgodnie z wynikami badań przeprowadzonych w Stanach Zjednoczonych w grupie dzieci, które otrzymywały DHA z alg w okresie od 5. dnia do 12. miesiąca życia, zaobserwowano zmniejszenie ryzyka infekcji górnych dróg oddechowych o 78%, astmy o 68%, natomiast atopowego zapalenia skóry o 75%. Dodatkowo odnotowano spadek liczby wizyt lekarskich.
Według zaleceń ekspertów najlepszym źródłem czystego DHA są algi morskie, wolne od szkodliwych zanieczyszczeń i metali ciężkich. Przy odpowiedniej suplementacji skutecznie zmniejszają ryzyko wystąpienia różnego rodzaju alergii, od infekcji górnych dróg oddechowych, do objawów skórnych.
Należy pamiętać, że najlepszym leczeniem jest profilaktyka, dzięki zadbaniu o prawidłową dietę malucha już od pierwszych dni jego życia, dajemy mu szansę na zdrowy i radosny start w dorosłe życie.