Trwa ładowanie...

Nocnik dla dziecka

Avatar placeholder
09.10.2020 15:42
Nocnik dla dziecka
Nocnik dla dziecka

Nocnik dla dziecka to dla wielu rodziców zapowiedź ulgi – nie trzeba będzie dziecka przewijać co kilka godzin i kupować lub prać pieluszek. To zrozumiałe, że chcieliby, aby trening nocnikowy przebiegł sprawnie i szybko oraz możliwie wcześnie. Tymczasem maluchy potrzebują czasu, aby oswoić się z nocnikiem oraz z możliwościami swojego ciała. Muszą nauczyć się kontrolować swoje ciało. Trzeba więc uzbroić się w cierpliwość i zrozumienie dla malucha.

spis treści

1. Kiedy zacząć trening nocnikowy?

Dziecko może się oswajać z nocnikiem już około ósmego miesiąca życia. Ale nie jest wtedy wystarczająco dojrzałe, aby rozpocząć prawdziwy trening nocnikowy. Można sprawić, żeby naprawdę małe dziecko zaczęło robić kupę czy siusiu do nocnika, jednak nie będzie to trening czystości, a raczej sadzanie dziecka na nocnik cały czas i liczenie na to, że akurat dziecku zachce się siku czy kupy. Niecierpliwość rodziców jest zrozumiała. Chcieliby, aby ich dziecko było bardziej „dojrzałe”. Nie bez znaczenia jest także ilość zaoszczędzonego czasu na przewijanie i pieniędzy na pieluszki.

Dziecko może nauczyć się korzystać z nocnika około 2-3 roku życia. U dziewczynek opanowanie potrzeb fizjologicznych następuje nieco szybciej niż u chłopców. Dwulatki są zwykle dość ruchliwe, a pełna pielucha utrudnia im zabawę. Chętnie więc przesiądą się na nocnik.

2. Sposoby na zachęcanie dziecka do korzystania z nocnika

Zobacz film: "Cyfrowe drogowskazy ze Stacją Galaxy i Samsung: część 3"

Sposobem numer jeden na trening czystości jest traktowanie go na spokojnie. Nie można denerwować się za każdym razem, kiedy dziecku nie uda się zdążyć na nocnik. To stresuje dziecko, nawet jeśli rodzice starają się ukryć zawód. Maluchy bardzo łatwo wyczuwają nastrój rodziców. Proces nauki korzystania z nocnika jest procesem naturalnym - trzeba pozwolić, aby dziecko, zachęcane ze strony rodziców, samo nauczyło się korzystać z nocnika. Dla niego to zupełnie nowa i złożona czynność, gdyż musi się nauczyć, jak zauważyć, że ma potrzebę fizjologiczną, kontrolować zwieracze przez chwilę oraz dotrzeć do nocnika, zanim „się zacznie”. Rodzice nie powinni zapominać, aby chwalić dziecko, jeśli uda mu się skorzystać z nocnika na czas. Można klaskać, uśmiechać się lub w inny sposób okazywać aprobatę.

Aby ułatwić proces nauki korzystania z nocnika, można pomyśleć o tym, aby łatwiej było rozebrać dziecko. W lecie maluch może biegać po domu na golasa, w innych przypadkach można ubierać dziecko w łatwo zdejmowane ubranka, najlepiej majteczki i oddzielną koszulkę. Kombinezony, śpioszki i inne ubrania na całe ciało nie sprawdzą się, jeśli chcemy szybko posadzić dziecko na nocniku. A przy pierwszych próbach liczą się sekundy.

3. Jaki nocnik dla dziecka wybrać?

Najważniejsze, aby nocnik był solidny, nie przewracał się i nie zawierał drobnych elementów ani ostrych kantów. Klasyczne kształty bywają najlepsze. Przyciągający wzrok kolor może sprawić, że dziecko będzie chętniej siadało na nocnik. Dobrym pomysłem jest umożliwienie dziecku wyboru swojego nocnika. Wtedy maluch poczuje, że to naprawdę jego nocnik i będzie sam chciał z niego korzystać.

Zobacz także: Jeżdżący nocnik? Tata mistrz wolnego czasu

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze