Taniec dla młodzieży

Nie istnieje coś takiego, jak najlepszy i uniwersalny taniec dla młodzieży. Wszystko zależy od upodobań nastolatka, jego preferencji muzycznych i charakteru. Nie każdy chce tańczyć, choć istnieje tak wiele rodzajów tańca, że udałoby się znaleźć coś dla każdego. Taniec, tak jak każda aktywność fizyczna, pozytywnie wpływa na koordynację i kondycję. Pozwala spotykać się z rówieśnikami i nawiązywać przyjaźnie. Kształtuje umiejętność realizacji swoich celów, uczy wygrywać i przegrywać.

Polecane wideo:

Jaki taniec dla młodzieży?

Są rodzaje tańca, których naukę należy rozpocząć dość wcześnie (np. balet klasyczny), ale istnieją także odpowiednie odmiany dla nastolatków, którzy do tej pory w ogóle go nie ćwiczyli. Najbardziej popularne są standardowe tańce towarzyskie, takie jak walc czy foxtrot. Popularność zyskują także tańce ludowe, uzależnione od regionu, w którym się mieszka.

Jeśli nastolatek woli coś bardziej „wystrzałowego”, bo walc angielski jest dla niego zbyt staroświecki i mało ciekawy, można zdecydować się na tańce latynoamerykańskie, takie jak rumba, samba czy cha-cha. Inne tańce odpowiednie dla energicznych nastolatków to boogie-woogie, rock and roll czy swing. Wszystkie one wymagają jednak dość dobrej kondycji. Mogą więc nie być odpowiednie na początek.

Taniec w parach może być trudny dla nieśmiałych nastolatków i wywołać tylko negatywną reakcję. Dla takich nastolatków lepsze będą tańce solowe i tańce nowoczesne, np.:

  • stepowanie;
  • taniec jazzowy;
  • taniec nowoczesny;
  • hip-hop.

Dla miłośnika muzyki hip-hop, najlepszym stylem tańca będzie właśnie hip-hop. Kształtuje on poczucie rytmu, pozwala cieszyć się swoją ulubioną muzyką. Tak jak każdy inny rodzaj tańca, ten taniec młodzieżowy rozwija koordynację ruchową i kondycję fizyczną.

Zalety zajęć tanecznych dla młodzieży

Regularne zajęcia tańca dla młodzieży są doskonałą formą aktywności fizycznej. Ruch pozytywnie wpływa na rozwój dziecka, poprawia się jego kondycja, giętkość ciała i koordynacja ruchowa. Osoby trenujące nie garbią się. Aktywność fizyczna staje się nawykiem, który towarzyszy także w dorosłym życiu. Dzięki temu taniec zapobiega otyłości u dzieci i problemom zdrowotnym z nią związanym.

Młody człowiek, który uczęszcza na zajęcia taneczne dla młodzieży poznaje rówieśników, zawiera przyjaźnie. Wpływa to pozytywnie na zdolności interpersonalne nastolatka, a także otwiera na kontakty z ludźmi tych bardziej nieśmiałych. Kontakt z muzyką także pozytywnie wpływa na psychikę młodego człowieka. Uważa się także, że taniec i muzyka sprawiają, że dziecko lub nastolatek rozwija kreatywność, a także pozytywnie reaguje na sztukę, także w innych jej odmianach. Nauka tańca ćwiczy także pamięć motoryczną.

Każda aktywność fizyczna dzieci uczy je wytrwałości i regularności. Treningi pokazują, że aby coś osiągnąć, potrzeba wysiłku. Osiąganie swoich celów (np. opanowanie nowych kroków), pochwała ze strony trenera, udane występy publiczne podnoszą samoocenę młodego człowieka. Taniec uczy też jak odnosić sukcesy i jak radzić sobie z porażkami.

Zajęcia dodatkowe

Komentarze

DYSKUSJE NA FORUM

Artykuły Zajęcia dodatkowe
Zajęcia dodatkowe

Nauka gry na pianinie

Nauka gry na pianinie

Jedną z najważniejszych rzeczy w nauce gry na pianinie jest prawidłowe "ułożenie ręki". Nie bez znaczenia jest też kształt dłoni i długość palców.

Zajęcia dodatkowe

Zajęcia pozalekcyjne

... Nie szkodzi. Zajęcia dodatkowe Syn chodzi niezadowolony, podenerwowany. Córka jest blada, ospała i smutna. Nie mają siły. Łapią infekcję (...) dodatkowe też ledwo odbębniają. A gdzie koleżanki...

Zajęcia dodatkowe

Kółko artystyczne

Kółko artystyczne to świetny sposób na pobudzenie nie tylko kreatywności dziecka. Zajęcia artystyczne dla dzieci pokazują różnorodne możliwości

Zajęcia dodatkowe

Zajęcia pozalekcyjne dla dzieci

Zajęcia pozalekcyjne dla dzieci

Często dziecko chce brać udział w zajęciach, na które uczęszczają koledzy lub koleżanki. Muzyka ma bardzo duży wpływ na ogólny rozwój dziecka.

Zajęcia dodatkowe

Szkolny klub teatralny

Szkolny klub teatralny

Zajęcia teatralne to coraz częstsze zajęcia dodatkowe w przedszkolach i kółka zainteresowań w szkołach. Istnieją także zajęcia teatralno-aktorskie i warsztaty w domach kultury oraz prywatnych...

Zajęcia dodatkowe

Sport dla dzieci i młodzieży

, ale także przez rówieśników. Jeśli wyślemy dziecko nieaktywne fizycznie lub nieśmiałe na takie zajęcia, może to wywołać tylko niepotrzebny strach i niechęć w stosunku

Zajęcia dodatkowe

Zajęcia teatralne

nie są najlepszym pomysłem, wybierzmy inne zajęcia dodatkowe dla dziecka. Może to być kółko artystyczne dla dzieci, ale także zajęcia sportowe (...) - wszystko zależy od preferencji i zainteresowań...

Zajęcia dodatkowe

Kółko artystyczne dla dzieci

Kółko artystyczne dla dzieci

Kółko artystyczne to świetny sposób na pobudzenie nie tylko kreatywności dziecka. Zajęcia artystyczne dla dzieci pokazują różnorodne możliwości ekspresji - poprzez sztuki wizualne, język, ruch czy też muzykę.

Zajęcia dodatkowe

Jak i kiedy najlepiej uczyć dzieci języków obcych?

Katarzyna Szafranowska, metodyk nauczania, tłumaczy, kiedy zacząć uczyć dziecko języków obcych i w jaki sposób to robić, aby było najbardziej skuteczne i jednocześnie nie wpływało na wypowiadanie się w języku ojczystym. Dowiemy się również, kiedy można...

Zajęcia dodatkowe

Wyścigi małych szczurów

Wyścigi małych szczurów

zajęcia dodatkowe, które ma każdego dnia). Od kilku lat przyglądam się dzieciom starszym i młodszym. Miałam okazję uczyć angielskiego grupy przedszkolne, pracowałam w różnych szkołach jako psycholog. Już kilka lat...