Trwa ładowanie...

Rozwój intelektualny dziecka

Avatar placeholder
Patrycja Nowak 17.11.2014 13:26
Rozwój intelektualny dziecka
Rozwój intelektualny dziecka

Rozwój intelektualny dziecka jest indywidualny i właśnie dlatego rodzice nie powinni pochopnie zamartwiać się, że ich malec jest opóźniony w rozwoju. Wszelkimi wątpliwościami należy dzielić się z pediatrą. Dziecko trzeba uważnie obserwować od pierwszych chwil po narodzeniu. Niektóre zaburzenia ruchowe można dostrzec po miesiącu i jeśli zostaną poddane szybkiej rehabilitacji, można całkowicie je wyrównać.

1. Jak pozytywnie wpłynąć na rozwój dziecka?

Rozwój intelektualny dziecka i zaburzenia
Istnieją cztery główne czynniki decydujące o poziomie inteligencji oraz rozwoju intelektualnym dziecka. Należą do nich: czynnik genetyczny, wpływ środowiska, własna aktywność dziecka oraz czynnik wychowawczy. Oczywiście rodzice powinni czuwać nad zachowaniem właściwych proporcji w wychowywaniu dziecka tak, aby równomiernie rozwijało się na wszystkich poziomach. Poza tym nie można na siłę dążyć do tego, aby nasza pociecha była geniuszem.

Większość dzieci w wieku 12 miesięcy gaworzy. Jeśli nasz malec do tego czasu nie zaczyna gaworzyć, może to oznaczać, że jest autystyczne lub niepełnosprawne. Nieprawidłowości w rozwoju dziecka rodzice zauważają dopiero wtedy, gdy porównują zachowania swojego dziecka z zachowaniem innych maluchów. Warto pamiętać, że nawet jeśli dziecko nie wykonuje takich czynności jak jego rówieśnicy lub nie jest zainteresowane otoczeniem w takim stopniu jak one, to nie zawsze wskazuje to na zaburzenia rozwoju. Wszystkie dzieci różnią się między sobą, niektóre niemowlaki są spokojne, inne bardzo ożywione, jeszcze inne nie mają apetytu lub często płaczą w nocy. Pomimo tych różnic, wszystkie dzieci w miarę procesu dojrzewania i edukacji rozwijają się prawidłowo. Dzieci rozwijają się w podobnym tempie do ich rodziców czy rodzeństwa, a czasem kogoś dalszego z rodziny. Każdy maluch powinien raz w miesiącu mieć wizytę u pediatry. Specjalista oceni jego rozwój i udzieli wskazówek do dalszej pracy z dzieckiem.

2. Gry rozwojowe dla dzieci

Zobacz film: "Pomysły na rodzinną aktywność fizyczną"
  • Klocki – istnieje wiele rodzajów klocków dla dzieci, należy je dopasowywać do wieku dziecka. Klocki pozytywnie wpływają na rozwój intelektualny i iloraz inteligencji. Zaletą klocków jest to, że pobudzają wyobraźnię. Ponadto stymulują pamięć, inteligencję i zdolność rozumowania. Dziecko w wieku 12 miesięcy układa jeden klocek na drugim, to jedna z pierwszych zabaw edukacyjnych. Maluchy autystyczne i niepełnosprawne także bardzo lubią zabawę klockami.
  • Puzzle – układanie puzzli wpływa na poziom inteligencji i rozwój intelektualny. Dzięki puzzlom dzieci uczą się koncentrować na jednym przedmiocie, ćwiczą swoją kreatywność i zdolność rozumowania oraz kojarzenia. Układać puzzle można już z dwu-, trzylatkiem.
  • Scrabble – to gra rozwijająca edukację dziecka. Polecana jest dla dzieci od szkoły podstawowej. Gra pozytywnie wpływa na koncentrację, pamięć oraz pomysłowość. Pozwala na zdobycie większego zasobu słownictwa i przyspiesza edukację dzieci.

Małgorzata Kazbieruk

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze