Trwa ładowanie...
Artykuł zweryfikowany przez eksperta: Mgr Joanna Hirszler

Akcesoria do karmienia dziecka

Akcesoria do karmienia dziecka
Akcesoria do karmienia dziecka (123rf)

Czy nieraz zastanawiasz się, która z dostępnych butelek do karmienia będzie odpowiednia dla twojego dziecka? W niektórych sytuacjach wybór butelki może mieć decydujące znaczenie. Nie musisz kupować wielu butelek dla niemowlaka. Wystarczy znajomość kilku ważnych rzeczy na temat tych akcesoriów do karmienia. Co powinnaś wiedzieć?

1. Czy kształt butelki ma znaczenie?

Od samego początku twoje dziecko ma bardzo sprecyzowane preferencje, a szczególnie w przypadku butelek, które mają ciągły kontakt z jego ustami. Jeżeli jesteś przekonana do danej marki zajmującej się produkcją akcesoriów do karmienia, na początek zakup 1-2 butelki i zobacz, jak twoje dziecko na nią reaguje.

Jeżeli zauważysz, że dziecko polubiło butelkę do karmienia, możesz zawsze dokupić kilka innych butelek danej marki.

Kształt smoczka ulokowanego w obrębie butelki do karmienia jest bardzo ważny. Jeżeli zamierzasz karmić na zmianę piersią i butelką, wybieraj butelki o szerokim smoczku do karmienia, które będą dziecku przypominać sutki matki. Jest to ważne z tego względu, że niektóre dzieci mają problem przejścia z karmienia piersią na wąski smoczek od butelki.

Zobacz film: "Jak przewijać niemowlę?"

Dość istotną rzeczą jest również szybkość przepływu pokarmu przez taką butelką. W zależności od rodzaju smoczka, pokarm może przepływać szybciej bądź wolniej. Początkowo większość noworodków toleruje te butelki o wolnym przepływie. Zbyt szybki przepływ może u małych dzieci powodować dolegliwości brzucha. Trochę będziesz musiała poeksperymentować, zanim dobierzesz dziecku idealny smoczek.

Inną dosyć ważną rzeczą jest kształt butelki. Niektóre dzieci w trakcie jedzenia połykają dużo powietrza. W konsekwencji mogą one odczuwać tym spowodowany dyskomfort brzucha.
Dla takich dzieci doskonałe są butelki o skośnym kształcie, które zapobiegną przedostawaniu się dużej ilości powietrza do jamy ustnej dziecka.

Jeżeli kupujesz butelkę o dziwacznym kształcie, zwróć uwagę, czy można ją myć w zmywarce. Jeżeli nie, koniecznie zaopatrz się w specjalną szczotkę do czyszczenia butelek, która umożliwi ci dotarcie do każdego zakamarka butelki podczas mycia. Bardzo ważna jest również późniejsza sterylizacja butelki.

2. Jaką butelkę wybrać – szklaną czy plastikową?

Ze względu na to, że w przypadku plastikowych butelek czasami wykorzystuje się do ich produkcji substancje chemiczne, obecnie to szklane butelki odzyskały popularność. Ponadto szkło jest bardzo łatwe w pielęgnacji i bardzo trwałe – pod warunkiem, że nie zostanie upuszczone na twarde podłoże. Niestety to jest ich jedyny, ale poważny minus, gdyż trzeba bardzo uważać, bo potłuczonym szkłem dziecko może się skaleczyć.

Butelki plastikowe nie są tak bardzo ekonomiczne jak te wykonane ze szkła, ale są bardzo łatwo dostępne i wygodne. Nie musisz się obawiać, że butelka mogłaby się potłuc, raniąc twoje dziecko.

Akcesoria dla niemowlaka muszą być odpowiednio dopasowane do jego potrzeb i preferencji. Obserwuj reakcję dziecka na nową butelkę do karmienia. Bardzo szybko stwierdzisz, czy dziecko ją polubiło.

Następny artykuł: Butelka antykolkowa
Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze