Trwa ładowanie...

Butelka antykolkowa

Avatar placeholder
07.05.2019 11:23
Butelka antykolkowa
Butelka antykolkowa (123rf)

Wielu rodziców szuka skutecznego sposobu na kolkę u niemowląt. W ciągu ostatnich lat pojawiły się liczne metody łagodzenia dolegliwości u dzieci, ale tylko niektóre faktycznie działały. Obecnie dużą popularnością cieszą się butelki antykolkowe. Są one zaprojektowane w taki sposób, by zapobiegać dostawaniu się pęcherzyków powietrza do butelki. Dzięki temu niemowlę nie połyka powietrza i może uniknąć gazów oraz problemów z trawieniem, które uchodzą za sprawcę kolki.

spis treści

1. Co warto wiedzieć o butelkach antykolkowych?

Wielu rodziców zastanawia się, czy butelki antykolkowe są w stanie całkowicie wyeliminować kolkę u niemowlęcia. Niestety, te akcesoria nie są aż tak skuteczne, ale mogą zmniejszyć prawdopodobieństwo wystąpienia kolki. Co więcej, wiele wskazuje na to, że butelki antykolkowe mogą łagodzić atak kolki, jeśli dojdzie do jego wystąpienia. Nic więc dziwnego, że coraz więcej rodziców decyduje się na ich zakup. Na czym polega działanie butelek antykolkowych? Butelki tego typu różnią się od tradycyjnych kształtem. Mają zwykle mały wentyl powietrza, torebkę do karmienia i są zakrzywione. Dla kontrastu, tradycyjne butelki są proste i nie mają wentyla ani torebki. Mimo to sprawdzają się w przypadku wielu dzieci. Kolka nie pojawia się bowiem u wszystkich niemowląt. Jak poznać, że dziecko ma kolkę? Jeśli twój niemowlak płacze godzinami bez wyraźnego powodu, najprawdopodobniej ma kolkę. Możesz to sprawdzić, kupując butelkę antykolkową. Jeżeli po jej zastosowaniu dziecko przestanie płakać, wiele wskazuje na to, że płacz był spowodowany dyskomfortem na skutek połykania dużych ilości powietrza podczas karmienia.

Niektóre butelki antykolkowe mają wbudowane wentyle powietrza, które wpychają powietrze z powrotem do butelki zamiast do ust dziecka. Producenci butelek tego typu przekonują, że ich stosowanie zmniejsza prawdopodobieństwo wystąpienia infekcji uszu i ulewania, gdyż mleko jest oddzielone od powietrza. Inne butelki stosuje się wraz z jednorazowymi torebkami na mleko, ponieważ podczas karmienia częściej pojawiają się pęcherzyki powietrza. Niektóre butelki są zakrzywione, dzięki czemu problem pęcherzyków powietrza udaje się zminimalizować.

2. Zalety i wady butelek antykolkowych

Zobacz film: "Cyfrowe drogowskazy ze Stacją Galaxy i Samsung: część 3"

Główną zaletą butelek antykolkowych jest fakt, że pomagają one zredukować ilość połykanego przez niemowlęta powietrza. Dzięki temu łagodzą u niektórych dzieci objawy kolki i poprawiają jakość ich życia. Niestety, to działanie wiąże się z wyższym kosztem butelek antykolkowych. Są one wyraźnie droższe od butelek tradycyjnych i nie sprawdzają się w przypadku wszystkich dzieci dotkniętych kolką. Dużym minusem butelek antykolkowych jest trudność z ich dokładnym umyciem. Rodzice niemowląt zdają sobie sprawę, że podawane tak małym dzieciom butelki powinny być sterylnie czyste. Problemy z doczyszczeniem butelek antykolkowych działają więc zdecydowanie na ich niekorzyść.

Jeśli niemowlę cierpi z powodu kolki, warto wypróbować butelkę antykolkową. Nie należy jednak wiązać z jej zastosowaniem zbyt wielkich nadziei – ten gadżet nie zawsze się sprawdza.

Następny artykuł: Sterylizacja butelek
Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze