Trwa ładowanie...
Artykuł zweryfikowany przez eksperta: Dr n. med. Aneta Kościołek

Mleka modyfikowane dla niemowląt

Avatar placeholder
11.08.2016 15:36
Mleka modyfikowane dla niemowląt
Mleka modyfikowane dla niemowląt

Mleko kobiece jest uznawane za idealny pokarm dla niemowląt w pierwszych 6 miesiącach życia. Mleko modyfikowane jest stosowane w przypadku braku możliwości karmienia dziecka pokarmem kobiecym. Dostarczają wszystkie niezbędne składniki odżywcze, zapewniając prawidłowy wzrost i rozwój dziecka.

1. Pokarm kobiecy a mleko modyfikowane

Pokarm kobiecy jest optymalny dla prawidłowego rozwoju noworodka i niemowlęcia do 6 miesiąca życia. Dostarcza wszystkie składniki odżywcze w odpowiedniej ilości z wyjątkiem witaminy D, którą należy suplementować. Istnieją jednak przeciwwskazania do karmienia piersią:

  • choroba metaboliczna dziecka: galaktozemia, fenyloketonuria, wrodzona nietolerancja laktozy,
  • czynna gruźlica matki,
  • zakażenie HIV,
  • zażywanie leków przez matkę,
  • narkomania kobiety,
  • silikonowe implanty piersi.

Natomiast wskazaniem do podawania dziecku odciągniętego mleka są wciągnięte brodawki sutkowe oraz słaby odruch ssania noworodka, a także rozszczep wargi i podniebienia.

Zobacz film: "Nowa metoda karmienia dzieci"

Niemowlęta, które nie mogą być karmione piersią, potrzebują specjalnego pożywienia, którego skład jest najbardziej zbliżony do mleka matki. Zazwyczaj mleko krowie jest odpowiednio modyfikowane. Jednakże nie da się go do końca zastąpić, gdyż wraz z mlekiem mamy niemowlę otrzymuje przeciwciała, które chronią je przed infekcjami. Jeśli nie jest możliwe podawanie dziecku pokarmu kobiecego, aby zapewnić prawidłowy rozwój karmi się niemowlę mlekiem krowim modyfikowanym. Mleko krowie zawiera zbyt dużo białka i soli mineralnych, które obciążają nerki dziecka, mogąc prowadzić do niewydolności nerek i wątroby.

2. Rodzaje mleka modyfikowanego

W zależności od przeprowadzonej modyfikacji mleka krowiego oraz dodatku składników odżywczych wyróżnia się kilka rodzajów mleka modyfikowanego.

Mleko początkowe (starting formula) jest przeznaczone dla dzieci w pierwszych 4 miesiącach życia. Mleko początkowe ma podobny skład aminokwasowy do białka w mleku kobiecym, dzięki temu jest łatwo przyswajalne. Głównym źródłem węglowodanów jest laktoza. Mleko początkowe zawiera dodatek olejów roślinnych jako źródło nienasyconych kwasów omega-3.

Mleko następne (follow-up formula) jest przeznaczone dla niemowląt od 5 miesiąca życia. Zawiera dodatek węglowodanów złożonych w postaci skrobi lub mąki zbóż bezglutenowych (ryż, kukurydza), a także kleik gryczany.

Mleka modyfikowane mają często dodatek tauryny, która odgrywa ważną rolę w rozwoju siatkówki oraz stabilizuje błony komórkowe.

Coraz częściej do mleka modyfikowanego dodaje się probiotyki, czyli bakterie kwasu mlekowego – Lactobacillus i Bifidobacterium. W układzie pokarmowym dziecka zapobiegają one rozwojowi bakterii patogennych, występowaniu biegunek. Ponadto przeciwdziałają występowaniu zaparć, które często zdarzają się u dzieci karmionych sztucznie.

Następny artykuł: Skład mleko modyfikowanego
Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze