Trwa ładowanie...
Artykuł zweryfikowany przez eksperta: Mgr inż. Małgorzata Jezierska

Sposoby na przeziębienie i grypę u niemowląt i dzieci

 Magdalena Bury
05.11.2021 17:04
Sposoby na przeziębienie i grypę u niemowląt i dzieci
Sposoby na przeziębienie i grypę u niemowląt i dzieci (123rf)

Przeziębienie lub grypa pojawiają się u dzieci w najmniej oczekiwanych momentach. Na szczęście istnieje wiele sposobów na zniwelowanie trudnych dla maluchów objawów. Dzięki nim spędzanie dni z katarem i gorączką będzie zdecydowanie łatwiejsze.

spis treści

1. Nawadnianie

Dzieci podczas gorączkowania mocniej się pocą, co może powodować odwodnienie. Właśnie dlatego należy podawać im duże ilości płynów, stosując metodę często, małymi porcjami. Maluchom polecane jest mleko matki na żądanie. Starszakom natomiast pomoże woda, zaleca się również kompoty i rozcieńczone domowe soki.

2. Lecznicza inhalacja

Uczucie zatkanego nosa u niemowląt i dzieci złagodzi lecznicza parówka. Nie musimy być posiadaczami specjalnego sprzętu nawilżającego. Wystarczy odkręcić kran i siedzieć z dzieckiem przy parze wydobywającej się z gorącej wody.

Zobacz film: "Kiedy rozpocząć trening czystości?"

Już kilka minut sprawi, że zalegająca w nosie wydzielina zacznie się rozpuszczać. Parówka ułatwi dziecku oddychanie i złagodzi kaszel.

3. Wyższe układanie głowy dziecka

Maluchowi, który trudno oddycha z powodu zatkanego nosa lub kataru, możemy łatwo pomóc w inny sposób. Jedną z metod jest ułożenie jego główki wyżej od reszty ciała. W ten sposób wydzielina nie będzie blokowała dróg oddechowych.

4. Ciepła zupa

Najlepszym sposobem na przeziębienie jest od lat domowa zupa. Ciepły płyn pozwoli na zwiększenie szybkości wydzielania śluzu z nosa. Jeżeli jednak dziecko nie chce jeść zupy, spróbuj podać mu inne, ciepłe napoje. Podobny skutek przyniesie herbata czy podgrzewany sok owocowy.

Większość dzieci podczas choroby przejawia brak apetytu. Nie zmuszajmy ich do jedzenia na siłę.

5. Leki dostępne bez recepty

Niektóre infekcje dziecięce nie potrzebują wizyty u lekarza. Jako rodzic najlepiej znasz przecież swoje dziecko i wiesz, kiedy jego zachowanie należy zbadać. Wtedy pomocne mogą okazać się leki OTC, czyli te dostępne bez recepty.

Wielu lekarzy uważa jednak, że w przypadku, gdy dziecko ma gorączkę, ale jest szczęśliwe i grzecznie się bawi – nie należy podawać mu leków zbijających temperaturę.

6. Podawaj dziecku miód

Naturalnym sposobem na kaszel i ból gardła u dzieci jest miód. Zawiera on duże ilości przeciwutleniaczy – związków hamujących namnażanie się szkodliwych wolnych rodników. Nie jest on jednak zalecany maluchom, które nie skończyły jeszcze pierwszego roku życia, ponieważ może wywołać reakcje alergiczne.

Miód podajemy na łyżeczce, w herbacie lub po prostu dodajemy go do ciepłej, ale nie wrzącej wody.

7. Sól fizjologiczna

Jednym z najbardziej skutecznych sposobów na uciążliwy katar jest zastosowanie soli fizjologicznej w sprayu. I chociaż efekty są krótkotrwałe, warto z nich korzystać. Sól rozrzedza zalegającą w nosie wydzielinę, ułatwiając tym samym pozbywanie się kataru.

8. Kurowanie się w domu

Katar i gorączka u dzieci nie są powodem do niepokoju, jednak gdy z czasem dochodzą kolejne symptomy – warto zastanowić się nad pozostawieniem malucha w domu. Katar połączony z brakiem apetytu i zmianami nastroju może być pierwszym objawem grypy. Wtedy dziecko powinno odpoczywać w łóżku. I to najlepiej przez tydzień, ponieważ przez ten czas zaraża innych.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze