Trwa ładowanie...
Artykuł zweryfikowany przez eksperta: Mgr Anita Demianowicz

Karmienie butelką - jak prawidłowo karmić butelką?

Avatar placeholder
10.11.2017 13:57
karmienie butelką
karmienie butelką (123rf)

Wydawać by się mogło, że karmienie butelką jest sprawą bardzo łatwą. Po prostu przygotowujesz mieszankę zgodnie ze wskazówkami producenta, a następnie podajesz ją dziecku. Często rzeczy banalnie proste, z czasem okazują się jednak trudniejsze, zwłaszcza gdy w grę wchodzi zdrowie dziecka.

1. Dodatkowe płyny – podawać czy nie?

Dziecku karmionemu zarówno naturalnie, jak i mlekiem zmodyfikowanym do 6. miesiąca życia nie trzeba dostarczać dodatkowych płynów. W upały można po prostu częściej karmić piersią, co ugasi pierwsze pragnienie. Ewentualnie można podać odrobinę przegotowanej wody mineralnej, zwłaszcza w przypadku, gdy maluch ma biegunkę lub wymiotuje, by zapobiec odwodnieniu. Ok. 6. miesiąca można wprowadzić dodatkowe płyny. Najlepsza oczywiście pozostaje przegotowana woda mineralna. Można też podać herbatki.

2. Nocne jedzenie

Do 6. miesiąca niemowlę może domagać się jedzenia w nocy dość często, jest to naturalne i nie należy się temu przeciwstawiać. Od nocnego jedzenia należy dziecko zacząć odzwyczajać w drugim półroczu.

Zobacz film: "Wypróżnianie niemowląt - częstotliwość"

Zacznij ograniczać mleko, zastępując np. częściowo wodą, którą rozcieńczysz mleko. Jeśli to nie pomoże, należy przyjrzeć się diecie w ciągu dnia. Być może maluch dostaje zbyt mało posiłków lub o zbyt małej kaloryczności. Dziecko, które je regularnie w ciągu dnia, pełnowartościowe posiłki, nie powinno domagać się dodatkowych porcji jedzenia w nocy.

3. Zmiana mleka a zaparcia

Czasem zdarza się, że po wprowadzeniu nowego mleka, dziecko nagle dostaje zaparć. Wstrzymaj się jednak z ponownymi zmianami. Zbyt częste żonglowanie mieszankami w celu znalezienia tego najlepszego, nie służy dziecku. Odczekaj trochę. Problem często okazuje się przejściowy. Pamiętaj, że układ pokarmowy dziecka musi się przyzwyczaić i przystosować się do nowego produktu.

Możesz pomóc doraźnie dziecku, dając mu większe ilości wody do picia albo podawać probiotyki. Jeśli zaparcia przez kilka tygodni nie mijają, skonsultuj się z lekarzem, który albo zaleci leczenie farmakologiczne, albo też zmianę mleka.

4. Karmić na żądanie czy nie?

Dawniej istniał jedynie system regularnego karmienia, co 3 godziny. Dziś "karmienie na żądanie" ma znacznie więcej zwolenników. Z czasem można spróbować połączyć obie metody, obserwując dziecko i dostosowując pory karmienia do jego potrzeb.

Często te potrzeby się regulują i okazuje się, że dziecko domaga się jedzenia właśnie, co ok. 2,5 – 3 godziny. Metodę na żądanie można spróbować stosować do 6. miesiąca, a potem starać się jednak normować czas karmienia. Tak naprawdę jednak decyzja zależy od samego rodzica i od dziecka.

5. Czym karmić po 6. miesiącach

Karmiłaś dziecko naturalnie, ale po ukończeniu 6. miesięca, chcesz zacząć karmić butelką. Stajesz przed dylematem czy należy podać mleko "jedynkę" czy też "dwójkę", przeznaczoną w kolejności dla tych niemowlaków, które najpierw były karmione jedynką.

Myślisz, że może należy zacząć od "jedynki", by wprowadzać mleko po kolei. Nie! Mleko "dwójka" przeznaczone jest dla dzieci po 6. miesiącu życia i takie też powinnaś podać swojemu dziecku, niezależnie od wcześniejszego sposobu karmienia.

6. Jak dbać o higienę butelki i smoczka

Przez pierwsze sześć miesięcy życia dziecka, butelki i smoczki należy poddawać sterylizacji. Potem, aż do 1. roku wystarczy je tylko wyparzać, by po pierwszych urodzinach zrezygnować całkiem z tego typu zabiegów.

Zaraz po karmieniu opłucz butelkę i smoczek, co ułatwi późniejsze mycie. Zadbaj też o to, by wszystkie resztki jedzenia z zakamarków butelki i smoczka zostały usunięte. Pomogą ci w tym specjalne szczoteczki do mycia butelek i smoczków. Pozostaw je do samoistnego wyschnięcie, ścierka do naczyń pozostawi mnóstwo drobnych kłaczków.

7. Sterylizacja

Jest kilka sposobów sterylizacji. Najtańszy z nich to gotowanie przez 10-15 minut w osobnych naczyniach smoczka i butelki. Znacznie wygodniejsze jest jednak użycie sterylizatora, do którego wkłada się akcesoria, by po chwili już mieć gotowe do użycia.

Można kupić też butelki, które po włożeniu na chwilę do mikrofalówki, same się sterylizują. Jeśli wybierasz się w podróż z dzieckiem, zaopatrz się w tabletki i płyn do sterylizacji, by mieć pewność, że nawet w podróży odpowiednio dbasz o zdrowie swojego dziecka.

Sterylizacja przestaje być konieczna, gdy dziecko skończy pół roku. Pamiętaj też o wymianie butelek i smoczków, co 3 miesiące lub częściej, jeżeli zauważysz znaczne ślady zużycia (np. świadczą o tym matowe ścianki).

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze