Trwa ładowanie...

Karmienie na żądanie

Avatar placeholder
Anna Liszewska 08.10.2020 10:38
Karmienie na żądanie
Karmienie na żądanie (123rf)

Noworodek powinien być karmiony wtedy, kiedy jest głodny. Możesz go karmić tak długo, jak tego potrzebuje. Jak rozpoznać, że dziecko jest głodne? Otóż wczesnymi objawami jest przebudzenie, wzmożona aktywność, wkładanie rączek do buzi, ssanie piąstki, obracanie buzi w różne strony w poszukiwaniu smoczka lub piersi. Kiedy nie zareagujemy na symptomy dziecko zaczyna krzyczeć. Krzyk jest późną oznaką głodu.

spis treści

1. Jak często karmić noworodka?

ziecku należy podawać pierś wtedy, gdy jest głodne i nie czekać, aż miną magiczne 3 godziny przerwy. Uważa się, że u niektórych noworodków karmienie w równych odstępach czasu może być powodem spowolnienia tempa wzrostu. Należy pamiętać, że trawienie pokarmu sztucznego zajmuje małemu człowiekowi więcej czasu, niż w przypadku pokarmu naturalnego. Stąd nieco dłuższe przerwy między karmieniami. Przez pierwsze tygodnie życia noworodki karmione mlekiem sztucznym jedzą zwykle co 3-4 godziny, przez całą dobę. Gdy dziecko urodziło się z niską wagą urodzeniową nawet częściej. Jeśli noworodek śpi nieprzerwanie od 4-5 godzin koniecznie obudź go na karmienie.

2. Ile je noworodek?

Przez pierwszych kilka dni po porodzie dzieci jedzą bardzo niewielkie porcje jednorazowo. W następnym miesiącu niemowlę zjada średnio 50 – 100 ml pokarmu na jeden raz. Praktyczna zasada głosi, że dziecko w ciągu doby spożywa 50-75 ml mieszanki na każde 500 g swojej masy. W miarę upływu czasu niemowlęta jedzą coraz większe porcje i coraz rzadziej. Podaje się, że po osiągnięciu 6 kg wagi dziecko potrafi zachować dłuższą przerwę nocną. Sześciomiesięczne dzieci jedzą pokarm sztuczny około 4-5 razy dziennie, wypijając jednorazowo 180 – 200 ml mieszanki, czyli około litra dziennie.

3. Jak poznać, czy dziecko się najada?

Najlepszym wskaźnikiem czy niemowlę zjada dostateczne ilości pokarmu jest tempo jego wzrostu. Prawidłowy przyrost masy na tydzień wynosi 120 – 240 gram i odpowiednio na dobę: 17 – 34 gram. W pierwszych trzech miesiącach życia przyrosty masy ciała są zazwyczaj duże i typowo wynoszą 800-1200 g/m-c (zdarza się nawet 2000 g/m-c). Jako minimum przyjmuje się 500 g/m-c. W kolejnych miesiącach I półrocza przyrosty masy ciała są nieco mniejsze i wynoszą około 400-500 g/m-c.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze