Trwa ładowanie...

Akcesoria dla niemowląt – charakterystyka, kąpiel, karmienie, przewijanie

Avatar placeholder
31.03.2021 17:14
Akcesoria dla niemowląt – charakterystyka, kąpiel, karmienie, przewijanie
Akcesoria dla niemowląt – charakterystyka, kąpiel, karmienie, przewijanie (123rf)

Akcesoria dla niemowląt to dodatki, w które mamy często zaopatrują się jeszcze przed narodzinami dziecka. W dzisiejszych czasach na rynku dostępne jest bardzo wiele różnych przydatnych i tych mniej koniecznych akcesoriów dla niemowląt. Warto pamiętać o tym, iż nie wszystkie akcesoria będą potrzebne niemowlakowi, dlatego wybierajmy akcesoria rozsądnie bez zbędnego marnowania pieniędzy.

spis treści

1. Akcesoria dla niemowląt – charakterystyka

Akcesoria dla niemowląt można podzielić na kilka rodzajów:

Zobacz film: "Codzienna pielęgnacja zdrowej skóry niemowląt i małych dzieci"

Produktów dla niemowląt jest naprawdę bardzo wiele, o różnych kształtach, kolorach i w bardzo różnych cenach. Ceny oczywiście zależne są od danej firmy produkującej akcesoria. Z całą pewnością przyszła mama nie potrzebuje zaopatrywać się we wszystkie akcesoria, jakie dostępne są na rynku, wystarczy kilka niezbędnych rzeczy do wykonywania codziennych czynności.

Akcesoria do kąpieli dla dzieci
Akcesoria do kąpieli dla dzieci [7 zdjęć]

Rękawki (23 x 15 cm) czy koło do pływania (średnica 56 cm) doskonale sprawdzą się do nauki pływania

zobacz galerię

2. Akcesoria dla niemowląt – kąpiel

Jeżeli chodzi o akcesoria do kąpieli, to przydatne może okazać się kilka rzeczy:

  • Wanna - niewielkich rozmiarów często z wkładką antypoślizgową, dzięki której łatwiej jest umyć nam maleńkie dziecko. Alternatywą dla wanienki może okazać się wiaderko do kąpania. Jest to akcesorium raczej innowacyjne i nowoczesne, ale w nim również kąpiel dzieci jak najbardziej się sprawdzi. Wanny i wiaderka dostępne są w różnych wariantach kolorystycznych i w różnych rozmiarach.

  • Płyn do kąpieli – niemowlę wymaga odpowiedniej higieny. Środki czystości muszą być łagodne i niepodrażniające skóry. Ważne jest, aby przed zakupem żelu myjącego rodzice dokładnie zapoznali się czy taki środek spełnia to kryterium.

  • Ręcznik do kąpieli – żeby dzieciom i rodzicom było wygodniej po kąpieli można zaopatrzyć się w miękki, ręcznik z kapturem. Tuż po myciu dziecko łatwo się w niego owija i szybko chłonie wilgoć.

Gąbka do kąpieli nie jest konieczna, ale można się w nią zaopatrzyć. Niektórzy rodzice korzystają także z termometrów do wody, ale również można się bez niego obejść i zaoszczędzić.

3. Akcesoria dla niemowląt – karmienie

Karmienie niemowląt jest bardzo ważną czynności dla matki, jak również dla dziecka. Aby ułatwić sobie karmienie w początkowej i późniejszej fazie, przydatne mogą okazać się poniższe akcesoria dla niemowląt:

  • Kapturki do karmienia – jeżeli dziecko karmione jest piersią i nie potrafi zaciągnąć sutka, to mama może skorzystać z kapturków. Kapturki to silikonowe nakładki, dzięki którym dziecko z łatwością może pociągnąć pokarm.

  • Butelka do karmienia – butelki do karmienia są bardzo ważne, zazwyczaj dzieci karmione piersią dopajane są butelką. Dla dzieci karmionych mlekiem modyfikowanym dobór odpowiedniej butelki jest niezwykle istotny. Od około 6 miesiąca można podawać dziecku płyny w „kubku niekapku”.

  • Smoczek do butelki – smoczek musi być odpowiednio dopasowany do dziecka. Najlepiej, żeby smoczek był antykolkowy i z niewielką dziurką. Pokarm nie może płynąć zbyt szybko.

Istnieją też podgrzewacze do butelek, dzięki nim w nocy można szybko podgrzać pokarm. Podgrzewacze nie są jednak koniecznością, a matki mogą się bez nich obejść.

Musisz to wiedzieć

4. Akcesoria dla niemowląt – przewijanie

Akcesoria do przewijania dla niemowląt są chyba najważniejsze. Dziecko bardzo długo korzysta z pampersów, a rodzice z mokrych chusteczek. Niezbędne akcesoria dla niemowląt do przewijania to:

  • Pieluszki jednorazowe – zakładana są niemowlętom i starszym dzieciom. Pieluszki jednorazowe zmieniane są po każdym zużyciu i są bardzo wygodnym rozwiązaniem dla rodziców i dla dzieci.

  • Chusteczki nawilżające – dzięki tym chusteczkom rodzice mogą podetrzeć pupę dziecka, ale również wytrzeć ręce i buzię. Sprawdzają się doskonale każdego dnia.

  • Przewijak dla niemowląt – taki przewijak będzie służył tylko przez pewien okres, potem dziecko stanie się większe i rodzice mogą mieć problem z przewijaniem dzieci. Przewijak nie jest koniecznym akcesorium.

  • Kosmetyki – ważne jest, aby w szufladzie rodzica były kosmetyki łagodzące stany zapalne. Kiedy pupa dziecka jest zaczerwieniona, takie kosmetyki przynoszą szybkie ukojenie.

W pierwszych miesiącach życia dziecka rodzice korzystają także z pieluszek tetrowych. Używane są, aby nie pobrudzić danej rzeczy np.: w czasie spanie (dziecku ulewa się mleko). Pieluszki tetrowe można prać i używać ponownie.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze