Trwa ładowanie...
Artykuł zweryfikowany przez eksperta: Dr n. med. Aneta Kościołek

Kapturki do karmienia - zalety, wady

Avatar placeholder
14.10.2022 10:42
Kapturki do karmienia - zalety, wady
Kapturki do karmienia - zalety, wady (123rf)

Kapturki chroniące brodawki sutkowe podczas karmienia piersią są zalecane dla kobiet o płaskich lub wciągniętych brodawkach. Kapturki ułatwiają wcześniakom ssanie piersi oraz zwiększają stopień odżywienia. Nakładki laktacyjne wykonane są z silikonu. Stanowią osłony na brodawki karmiącej kobiety.

Stosowane są w sytuacjach, gdy utrudnione jest uchwycenie przez dziecko brodawki. Dobrze wykonane kapturki mają specjalny kształt, który umożliwia kontakt dziecka ze skórą mamy podczas karmienia. Sposób chwytania i ssania przez nakładki różni się od mechanizmu ssania piersi, więc długotrwałe stosowanie nakładek może doprowadzić w konsekwencji do zaburzeń prawidłowego odruchu ssania.

spis treści

1. Kapturki do karmienia - zalety

Kapturki laktacyjne zwane nakładkami powinny przede wszystkim stosować kobiety mające wklęsłe, płaskie, mało elastyczne brodawki, które uniemożliwiają ich uchwycenie przez dziecko. Wskazaniem do stosowania nakładek laktacyjnych są również poranione przez dziecko brodawki. Co więcej, nakładki laktacyjne ułatwiają przyzwyczajanie dziecka do ssania piersi, jeśli wcześniej było karmione z butelki.

Zobacz film: "Dlaczego warto karmić piersią?"

PYTANIA I ODPOWIEDZI LEKARZY NA TEN TEMAT

Zobacz odpowiedzi na pytania osób, które miały do czynienia z tym problemem:

Nakładki laktacyjne, aby spełniały odpowiednio swoją funkcję, powinny być dopasowane do ust dziecka. Nie powinny być zbyt długie, aby nie doprowadzać do krztuszenia, a zarazem na tyle duże, by niemowlę mogło szczelnie uchwycić podstawę kapturka. Kapturki laktacyjne umożliwiają wyciągniecie brodawek, ponieważ podczas ssania wytwarza się ujemne ciśnienie wewnątrz nakładki.

Kapturki do karmienia to przyrządy ułatwiające matce karmienie piersią
Kapturki do karmienia to przyrządy ułatwiające matce karmienie piersią (123RF)

To ujemne ciśnienie sprawia, że brodawka zaczyna przybierać wyciągniętą pozycję nawet po zaprzestaniu karmienia. Dlatego też często stosowanie nakładek poprawia elastyczność i wyciągliwość brodawki, ułatwiając karmienie piersią. Po około 2-4 tygodniach, gdy brodawki staną się bardziej elastyczne, nie ma już potrzeby stosowania kapturków laktacyjnych do prawidłowego karmienia dziecka.

2. Kapturki do karmienia - wady

Do wad stosowania nakładek laktacyjnych należą:

  • utrudnione prawidłowe przystawienie dziecka do piersi, gdyż niemowlęciu jest trudno chwycić pierś wystarczająco głęboko,
  • trudności z wybraniem odpowiedniego rozmiaru kapturka laktacyjnego, tak aby brodawka w środku nie była napuchnięta i przybierała odpowiedni kształt,
  • stosowanie nakładek na poranione brodawki może przyczyniać się do zakażenia bakteryjnego tych ran. Bakterie mogą powodować zapalenie piersi, co stanowi przeciwwskazanie do karmienia naturalnego.
  • podczas stosowania kapturków może wystąpić spadek laktacji, co jest wynikiem niewystarczającego opróżniania piersi przez dłuższy okres,
  • nakładka laktacyjna nie usuwa przyczyn poranienia czy bolesności brodawek ani nie jest sposobem leczenia występujących już ran. Najczęstszą przyczyną poranionych brodawek jest nieumiejętne karmienie dziecka, zła pozycja karmienia lub zbyt krótkie wędzidełko podjęzykowe u niemowlęcia.

Niemowlęta bardzo szybko przyzwyczajają się do ssania piersi przez kapturki laktacyjne i próba zaprzestania ich stosowania może być trudna. Używanie ich przez dłuższy okres nie jest wygodne dla kobiety karmiącej.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze