Trwa ładowanie...

Pozycje do karmienia piersią

Avatar placeholder
18.01.2017 09:08
Pozycje do karmienia piersią
Pozycje do karmienia piersią (Zdjęcie kobiety i dziecka / Shutterstock)

Pozycje do karmienia piersią powinny być wygodne zarówno dla dziecka, jak i dla matki. Świeżo upieczone mamy często zastanawiają się, jak przystawiać dziecko do piersi i jaką pozycję do karmienia przyjąć.

Widok maleństwa ssącego pierś matki jest wzruszający. Jednak gdy karmienie przeciąga się w czasie, wzruszenie szybko ustępuje miejsca zmęczeniu – zwłaszcza, gdy kobiecie jest niewygodnie. Karmienie piersią wcale nie musi być przykrym obowiązkiem. Wystarczy, że pomyślisz o sobie i zadbasz o swoje samopoczucie podczas karmienia dziecka.

spis treści

1. Jaką przyjąć pozycję do karmienia?

Musisz znaleźć sobie wygodne miejsce do siedzenia, ponieważ karmienie dziecka może trwać od 10 do 40 minut. Ułóż poduszki, przygotuj coś do picia i do jedzenia, tak by mieć wszystko to pod ręką.

Pomyśl, czy nie chciałabyś mieć także przy sobie telefonu komórkowego oraz pilota do telewizora. Stopy postaw płasko na podłodze, jeśli bowiem będziesz je opierać na palcach, mogą ci zdrętwieć nogi. Pamiętaj, że powinnaś podnieść dziecko ku piersi, a nie pochylać się ku niemu, bo wtedy zaczną cię boleć plecy. Podłóż jedną lub dwie poduszki pod dziecko, żeby znalazło się na właściwej wysokości, a następnie obróć całe jego ciałko przodem do siebie.

Zobacz film: "Karmienie piersią"

Noworodek praktycznie nie jest w stanie niczego przełknąć, gdy ma źle ułożoną główkę. Ułóż dziecko tak, aby noskiem niemal dotykało twojego sutka. Dotknij sutkiem górnej wargi dziecka, a gdy otworzy buzię – wsuń mu sutek oraz jego otoczkę do ust.

Koniecznie poczekaj, aż malec szeroko otworzy buzię, bo jeśli otworzy ją tylko troszkę, to złapie między dziąsła sam sutek. Takie ssanie piersi może doprowadzić do poważnych problemów z sutkami. Dziecko jest dobrze przystawione do piersi, gdy sutek znajduje się wewnątrz jego buzi, między podniebieniem miękkim a językiem.

Maluch powinien wtulić buzię w pierś, ale nosek nie może być zatkany. Jeśli w czasie karmienia poczujesz ból brodawki, dziecko prawdopodobnie źle chwyciło sutek. Zamiast się męczyć, delikatnie włóż palec w kącik jego ust i przerwij mu ssanie.

2. Wygodne pozycje do karmienia dziecka

  1. Mama i dziecko na boku – pozycja najczęściej wybierana w pierwszych dniach po porodzie, ponieważ pozwala na wypoczynek. Głowę oprzyj wysoko na poduszkach. Ręce powinny mieć swobodę ruchu. Kolana możesz podciągnąć do góry, a między nie włożyć płaską poduszeczkę. Jeśli leżysz na lewym boku, lewą rękę połóż swobodnie przy dziecku lub wsuń pod jego główkę. Prawą ręką możesz delikatnie przytrzymywać malucha, który leży na boku zwrócony przodem do ciebie, z buzią na wprost piersi. Jeśli chcesz podać dziecku drugą pierś, przekręć się na drugi bok lub ułóż dziecko wyżej, na sztywnej poduszce.
  2. Mama na wznak – połóż się wygodnie na plecach, głowę oprzyj na poduszkach. Ułóż się na tyle wysoko, by dobrze widzieć dziecko. Połóż je sobie na brzuchu, wzdłuż albo na skos. Przytrzymuj malucha, splatając dłonie po jego pupą. Ta pozycja do ssania piersi jest dla dziecka całkowicie naturalna i wygodna. Warto ją stosować, gdy maluszek ma kolkę lub nie nadąża z połykaniem mleka. Leżąc na brzuszku, dziecko nie zachłyśnie się pokarmem, ponieważ mleko nie wypływa z piersi zbyt szybko, a maluch zasysa je jakby piło napój przez słomkę. Pozycja na wznak z ułożeniem dziecka wzdłuż jest doskonała do karmienia bliźniąt.
  3. Pozycja spod pachy – usiądź wygodnie na kanapie, za plecy wsuń sobie poduszkę, a na stosie innych poduszek oprzyj rękę, którą będziesz podtrzymywać dziecko. Jeśli dziecko będzie ssało lewą pierś, połóż je na lewym przedramieniu z główką w twojej dłoni i przyciśnij brzuszkiem do swego boku. W tej pozycji prawa ręka jest całkowicie wolna – możesz nią, np. przytrzymywać pierś. Pozycja spod pachy uczy prawidłowego ssania. Preferują ją matki bliźniąt, ponieważ można karmić dwoje dzieci naraz. Ze względu na to, że nie uraża brzucha, jest również dobra dla kobiet po cesarskim cięciu.
  4. Pozycja klasyczna – usiądź na kanapie lub w sztywnym fotelu, żeby się w nim nie zapadać. Jeśli nie sięgasz plecami oparcia, wsuń sobie dodatkową poduszkę. Załóż nogę na nogę lub jedną nogę oprzyj na stołeczku. Dziecko ułóż sobie na przedramieniu opartym na poduszce lub miękkiej poręczy fotela. Ciało malucha powinno się znajdować na wysokości piersi. Jeśli dziecko jest zbyt nisko, wsuń pod jego ciałko poduszkę. Jeśli dziecko ma ssać lewą pierś, połóż je na lewym przedramieniu. Lewą dłonią podtrzymuj pupę malucha, prawą – możesz głaskać go po główce. Po zagojeniu krocza można siadać po turecku.
  5. Pozycja krzyżowa – dziecko leży identycznie jak w pozycji klasycznej, tyle że przytrzymujesz je drugą ręką. Jeśli karmisz lewą piersią, główkę dziecka trzymasz w prawej dłoni i prawym przedramieniem przytulasz je do siebie. Lewa ręka leży wtedy swobodnie na poduszce. Ta pozycja jest odpowiednia, gdy chcesz nauczyć maluszka właściwego chwytania sutka.

Karmienie dziecka piersią wymaga wprawy i doświadczenia. Powyższe pozycje do karmienia pomogą nauczyć ci się przystawiania malucha do piersi. Z czasem wybierzesz pozycję najdogodniejszą dla siebie.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze