Pielęgnacja krocza po porodzie
Pielęgnacja krocza po porodzie jest bardzo ważna dla każdej kobiety, która rodziła siłami natury (po cesarskim cięciu konieczna jest natomiast pielęgnacja rany pooperacyjnej). Poród naturalny powoduje naciągnięcie krocza, w rzadszych przypadkach nawet jego pęknięcie. Jeśli pęknięcie jest duże, konieczne może okazać się założenie szwów.
1. Stan krocza po porodzie
Pęknięcie krocza po porodzie ma cztery stopnie zaawansowania. Pęknięcie krocza pierwszego stopnia to niewielkie przerwanie ciągłości skóry krocza lub obtarcie wewnątrz pochwy. Takie pęknięcie w większości przypadków nie wymaga zakładania szwów, chociaż każdy przypadek rozpatrywany jest indywidualnie. Pęknięcie drugiego stopnia dotyka nie tylko skóry ale także mięśni. W takim przypadku szwy są zazwyczaj konieczne, są to jednak szwy nie wymagające zdejmowania.
Dwa pierwsze stopnie występują najczęściej. Dużo rzadsze są dwa pozostałe. Pęknięcie krocza trzeciego stopnia dotyka skóry i mięśni i sięga aż do odbytu. Przy czwartym stopniu pęknięcia krocza, uszkodzeniu ulega także odbytnica, pęknięcie to sięga więc jeszcze głębiej. W takich przypadkach zakładanie szwów to większa operacja chirurgiczna, wymagająca chirurga.
Aby uniknąć pęknięcia krocza można zdecydować się na nacięcie krocza przed porodem. W tym przypadku nacięcie jest robione ze znieczuleniem miejscowym, a po porodzie zakładane są szwy. Nacinanie krocza wykonuje się najczęściej w przypadku, kiedy wiadomo lub można przewidzieć, że konieczne będzie użycie próżniociągu. Dbanie o pęknięcie lub szwy będzie podobne.
2. Jak pielęgnować krocze po porodzie?
Najważniejsza po porodzie jest pielęgnacja krocza. Podpaski lub jednorazowe majtki muszą być zmieniane regularnie. Do mycia krocza najlepiej używać hipoalergicznego, delikatnego mydła.
Należy dokładnie myć ręce przed i po skorzystaniu z toalety. Po oddaniu moczu lub stolca bardzo delikatnie i dokładnie (aż skóra będzie całkowicie sucha) podcieramy się od przodu do tyłu, najlepiej lekko poklepując. Aby zmniejszyć pieczenie przy oddawaniu moczu (wywołane podrażnieniem rany substancjami zawartymi w moczu) można wziąć ze sobą szklankę ciepłej wody i polać nią krocze po oddaniu moczu. Nie spłukujemy toalety, kiedy jeszcze na niej siedzimy, aby woda nie dostała się w okolice krocza.
Zaparcia i inne trudności w wypróżnianiu mogą okazać się bolesne, a także obciążające uszkodzone rejony krocza. Starajmy się tego uniknąć, stosując dietę bogatą w błonnik i wypijając co najmniej dwa litry wody dziennie, co odpowiada ośmiu szklankom. Jeśli doszło do pęknięcia trzeciego lub czwartego stopnia, lekarz może przepisać środki przeczyszczające.
Początkowo okolice krocza będą bardzo obolałe. Z czasem ból krocza powinien się zmniejszyć, a wygojenie powinno nastąpić po około 6 tygodniach. Jeśli się tak nie stanie, dobrze jest skonsultować się z lekarzem. Zakażenie rany będzie się objawiało silnym, pulsującym bólem, gorączką, a także nieprzyjemnym zapachem w okolicach rany. W przypadku pęknięcia krocza trzeciego lub czwartego stopnia konieczna jest wizyta kontrolna po kilku tygodniach.