Trwa ładowanie...

Pielęgnacja rany po cesarskim cięciu

Avatar placeholder
01.10.2020 15:27
Pielęgnacja rany po cesarskim cięciu
Pielęgnacja rany po cesarskim cięciu

Decyzja o cesarskim cięciu jest w Polsce zwykle podejmowana w ostatniej chwili (lub nieco wcześniej przed porodem), kiedy wiadomo, że naturalny poród w jakiś sposób zagrozi zdrowiu lub życiu matki lub dziecka. Może być więc wykonane w przypadku, jeśli dziecko się źle ułożyło lub jest zbyt duże, czy wystąpiło łożysko przodujące, czy też w przypadku, gdy akcja porodowa nie postępuje. Każda kobieta przed porodem powinna wiedzieć, z czym się wiąże taka operacja i jak wygląda pielęgnacja rany po cesarskim cięciu. Cesarskie cięcie na życzenie jest możliwe tylko w prywatnych klinikach.

spis treści

1. Jak wygląda rana po cesarskim cięciu?

Powikłania cesarskiego cięcia
Powikłania cesarskiego cięcia

Kobiety często bardzo boją się porodu i bólu z nim związanego. Z tego też powodu nierzadko słyszy się

zobacz galerię

Nacięcie ma długość 10-15 cm i obejmuje powłoki brzuszne i macicę na granicy trzonu i szyjki. Brzegi rozcięcia rozsuwa się, a dziecko wyjmuje się z brzucha. Rana jest zaszywana. Do niedawna cesarskie cięcie było robione na dwa sposoby: poziomo (cięcie poprzeczne) i pionowo. Obecnie brzuch kobiety rozcinany jest poziomo, nad wzgórkiem łonowym (cięcie poprzeczne). Ze względu na położenie rany, blizna po niej nie powinna być widoczna nawet w bikini.

Zobacz film: "Powikłania cesarskiego cięcia"

Początkowo rana po cesarskim cięciu ze szwami jest czerwona, kiedy zaczyna się goić zaczyna być różowawa. Blizna pozostanie jaśniejsza niż skóra wokół. Szwy zdejmowane są po około tygodniu od operacji, chociaż coraz częściej stosuje się szwy wchłaniane, które rozpuszczają się same, i których nie trzeba zdejmować. Jeśli gojenie i zmiana koloru na bledszą nie następuje, pojawia się obrzęk, sączenie, gorączka lub nasilony ból, trzeba jak najszybciej zgłosić się do lekarza. To oznaki infekcji.

2. Jak pielęgnować ranę po cesarskim cięciu?

Pielęgnacja i higiena rany po cesarskim cięciu jest bardzo ważna. Dzięki prawidłowemu dbaniu o nią zmniejsza się ryzyko komplikacji po cesarce, takich jak, na przykład zakażenie. Dotyczy to zarówno podbrzusza i krocza. Początkowo, kiedy kobieta ma jeszcze założony opatrunek, musi go chronić przed zamoczeniem. Jeśli się jednak zamoczy, trzeba go wymienić. Po trzeciej dobie od operacji opatrunek nie jest już potrzebny, a nawet już niezalecany, gdyż ogranicza dopływ powietrza do rany. Można się od tego czasu normalnie myć. Rana po cesarce powinna być delikatnie przemywana letnią wodą z mydłem hipoalergicznym dla dzieci. Po zdjęciu szwów przemywanie rany zalecane jest 2-3 razy dziennie. Trzeba pamiętać o dokładnym osuszaniu rany, najlepiej jednorazowym ręcznikiem.

Aby zmniejszyć podrażnienie rany należy nosić bawełnianą, przewiewną bieliznę. Na początku najlepiej jednak zdecydować się na jednorazowe majtki poporodowe. Gojenie rany przyspieszy, jeśli skóra będzie miała dostęp powietrza. W miarę możliwości, kobieta po cesarce powinna przebywać bez bielizny. Można na przykład położyć się w koszulce na ręczniku, aby nie zabrudzić łóżka. W przypadku, jeśli pojawia się ból przy kichaniu czy kaszlu, można delikatnie przyciskać do rany poduszkę. Swędzenie i pieczenie to znak, że tkanki się regenerują. Nie można drapać rany, aby jej nie podrażnić ani otworzyć. Odrętwienie w okolicach rany jest normalne i może się utrzymywać kilka miesięcy po zagojeniu.

Następny artykuł: Dolegliwości po porodzie
Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze