Trwa ładowanie...
Artykuł zweryfikowany przez eksperta: Lek. Magdalena Pikul

Trudności w wypróżnianiu po porodzie

Avatar placeholder
Lek. Magdalena Pikul 02.10.2020 11:02
Trudności w wypróżnianiu po porodzie
Trudności w wypróżnianiu po porodzie

Bardzo wiele kobiet w pierwszych dniach po porodzie skarży się na trudności w oddawaniu stolca. Dzieje się tak dlatego, że w trakcie porodu mięśnie dna miednicy są bardzo rozciągane, okolica krocza obolała, a ponadto założone są szwy po nacięciu krocza. Wszystko to sprawia, że wypróżnianie i związane z tym parcie na stolec może być dla położnicy bolesne i odruchowo broni się ona przed defekacją. Do tego dochodzi niepokój, że podczas parcia mogą pęknąć szwy na kroczu. To podświadome wstrzymywanie się przed wypróżnieniem może prowadzić do utwardzenia mas kałowych i rzeczywistego zaparcia stolca, a także do powstania hemoroidów. Dlatego kobieta po porodzie powinna jak najszybciej, już w drugiej – trzeciej dobie udać się do toalety i starać wypróżnić. Jeśli to nie pomaga można próbować pomóc sobie przez stosowanie odpowiedniej diety lub stosowanie różnych środków przeczyszczających, które zmiękczą masy kałowe, poprawią perystaltykę jelit i ułatwią oddanie stolca w tych pierwszych dniach po porodzie.

spis treści

1. Właściwa dieta po porodzie

W celu zwiększenie objętości mas kałowych, co ułatwi ich wydalenie należy stosować dietę bogatą w błonnik, pektyny, celulozę i inne wielocukry. Po spożyciu chłoną one wodę i zwiększają, zarówno objętość, jak i uwodnienie stolca. Składniki te są zawarte w takich produktach, jak jabłka, razowe pieczywo, morele i suszone śliwki, a także otręby pszenne lub żytnie. Należy ponadto pić jak najwięcej wody, natomiast unikać pokarmów zapierających, jak na przykład czekolada. Należy także jak najwięcej poruszać się, gdyż ruch wzmaga perystaltykę jelit. Z pewnością zastosowanie się do tych zaleceń dietetycznych przyspieszy powrót prawidłowej pracy przewodu pokarmowego i prawidłowego rytmu wypróżnień u kobiety po porodzie, a ponieważ są to metody w pełni naturalne, więc na pewno najbezpieczniejsze zarówno dla matki, jak i karmionego dziecka.

2. Czopki glicerynowe

Doodbytniczo zakładane czopki glicerynowe są to jedne z najczęściej stosowanych środków wspomagających wypróżnianie po porodzie. Ich działanie polega na pobudzeniu uczucia parcia na stolec po ich zaaplikowaniu, a także ułatwieniu przechodzenia twardych mas kałowych przez odbytnicę i odbyt. Są to środki bezpieczne i na ogół skuteczne. Dlatego jeśli pomimo zastosowania diety problem z wypróżnianiem nie ustępuje, należy poprosić pielęgniarkę w szpitalu o czopek glicerynowy lub samemu zakupić je w aptece, gdzie są dostępne bez recepty.

3. Laktuloza, parafina ciekła, bisakodyl

Zobacz film: "Coraz więcej osób boryka się ze wstydliwym problemem. Cierpi na zaparcia. Jak sobie z tym radzić?"

Środki te są często stosowane w przypadku trudności z wypróżnianiem i to nie tylko po porodzie. Jeżeli więc zastosowanie innych środków nie przyniosło ulgi można spróbować zastosować jeden z nich.
Laktuloza jest osmotycznym środkiem przeczyszczającym, który po spożyciu ściąga wodę do światła przewodu pokarmowego, a pęczniejąc rozciąga jelita i przyspiesza defekację. Jej działanie przeczyszczające występuje zwykle po 24 – 48 godzinach. Parafina ciekła należy do środków zmiękczających kał. Zastosowanie jednej czy dwóch łyżek stołowych rozmiękczy twarde masy i ułatwi ich wydalenie. Bisakodyl z kolei jest środkiem kontaktowym, który zwiększa przepuszczalność nabłonka jelitowego dla wody, co zwiększa uwodnienie stolca, a ponadto pobudza skurcze jelit przyspieszając wypróżnienie. Można go stosować zarówno doustnie, jak i doodbytniczo. Wypróżnienie następuje stosunkowo szybko.

Istnieje bardzo wiele środków ułatwiających wypróżnienie u kobiety po porodzie, nie należy jednak zapominać, że naturalne metody, jak dieta i ruch są najbezpieczniejsze i najbardziej fizjologiczne, i dlatego powinny być stosowane w pierwszej kolejności.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze