Trwa ładowanie...

Hemoroidy po porodzie

Avatar placeholder
02.10.2020 10:42
Hemoroidy po porodzie
Hemoroidy po porodzie (123rf)

Hemoroidy to żylaki odbytu, jakie pojawiają się, gdy wzrasta ciśnienie w naczyniach krwionośnych okolic odbytu. Żylaki odbytu w ciąży pojawiają się, kiedy rozrastająca się macica uciska naczynia jamy brzusznej lub kiedy ciężarna ma zaparcia, wynikające ze złej diety ubogiej w błonnik. Ponadto, w czasie porodu dochodzi do zaciskania się naczyń krwionośnych, które później przekształcają się w żylaki odbytu. Hemoroidy w ciąży można leczyć okładami z lodu lub teiny. Należy także dbać o odpowiednią higienę miejsc intymnych.

spis treści

1. Hemoroidy w ciąży

Hemoroidy to inaczej żylaki odbytu, które rozwijają się głównie w wyniku nieprawidłowego odżywiania i siedzącego trybu życia. Na ich powstanie wywierają też wpływ czynniki genetyczne. Hemoroidami są ponadto zagrożone kobiety w ciąży, ponieważ wtedy znacznie wzrasta ciśnienie krwi w żyłach w okolicach odbytu. Jest ono efektem rozrostu macicy, która powiększając swoją objętość, uciska niemal wszystkie naczynia krwionośne, jakie znajdują się w jamie brzusznej. Większa macica powoduje ponadto, że spowolnione jest odprowadzanie krwi z nóg i żył miednicy.

Żylaki odbytu w ciąży pojawiają się jako efekt siedzącego trybu życia. Kobiety ciężarne mylnie sądzą, że w okresie ciąży powinny ograniczać ruch i spędzać więcej czasu w pozycji siedzącej. Wówczas przesadnie obciążone jelita uciskają na naczynia krwionośne w dolnym odcinku jelita grubego i przyczyniają się do powstawania hemoroidów.

Zobacz film: "Cyfrowe drogowskazy ze Stacją Galaxy i Samsung: część 3"

Przyczyną hemoroidów w ciąży jest także nieprawidłowa dieta uboga w błonnik, a bogata w tłuszcze. Ciężkostrawne pokarmy przyczyniają się do powstawania zaprać, a częste parcie na stolec powoduje zwiotczanie naczyń krwionośnych. Są one wówczas bardzo podatne na wszelkie naciski, łatwo wybrzuszają się i stają się źródłem bólu.

2. Hemoroidy po porodzie

Hemoroidy w okresie ciąży mają kilka przyczyn i dotykają spory procent ciężarnych. Ból, pieczenie, świąd w okolicach odbytu i krwawienie, to uczucia, które zna wiele kobiet w ciąży. Jeśli żylaki odbytu nie pojawiają się w okresie ciąży, to istnieje spore ryzyko, że wystąpią po urodzeniu dziecka. Często w czasie trwania akcji porodowej dochodzi do zaciskania się naczyń krwionośnych w końcowym odcinku jelita grubego, co skutkuje rozwojem hemoroidów. Żylaki odbytu po porodzie, jak w okresie ciąży, pojawiają się jako efekt złej diety. Okolice odbytu są wówczas bardzo delikatne, więc przesadne parcie na stolec może powodować wzrost ciśnienia w naczyniach żylnych.
Niektórzy twierdza, że hemoroidy mogą pojawić się nawet po cesarskim cięciu. Odżywianie dożylne przez kilka dób po porodzie powoduje, że jelita „odzwyczajają się” od swych naturalnych funkcji i potem trudno jest im powrócić od naturalnego sposobu trawienia, a przez to powstają zaparcia i hemoroidy.

3. Jak leczyć hemoroidy w ciąży?

Pomimo iż hemoroidy nie stanowią zagrożenia dla organizmu matki i dziecka, to powodują bardzo nieprzyjemne dolegliwości w trakcie wypróżniania się i po wykonaniu tej czynności. Żylaki odbytu, które pojawiają się w okresie ciąży, mogą powracać później nie tylko przy okazji następnych ciąż. Powoduje to, że kobieta w obawie przed bólem, boi się chodzić do toalety, a to z kolei przyczynia się do kolejnych zaparć -tak nakręca się mechanizm „błędnego koła”.

Aby zapobiec hemoroidom w ciąży i po porodzie, należy przestrzegać odpowiedniej diety. Przede wszystkim w jadłospisie ciężarnej powinny pojawić się produkty bogate w błonnik pokarmowy, a więc produkty pełnoziarniste, kasze, czerwone porzeczki, jeżyny, daktyle i rośliny strączkowe. Należy także prowadzić aktywny tryb życia, dużo spacerować, odpoczywać z nogami uniesionymi do góry.

Jeśli jednak u ciężarnej rozwiną się hemoroidy w czasie ciąży, to kobieta musi zadbać o łagodzenie bólu i odpowiednią higienę tych okolic. Po każdym wypróżnianiu powinna przemywać okolicę odbytu ciepłą wodą z mydłem o neutralnym Ph lub płynem do higieny miejsc intymnych z korą dębu. Silny ból można złagodzić okładami z lodu lub ciepłym okładem z herbaty - teina (składnik herbaty) łagodzi ból i tamuje krwawienia. Ciężarnym zdecydowanie odradza się robienie nasiadówek. Jeśli kobieta zdecyduje się na zakup jakiegoś środka farmaceutycznego, to powinna to skonsultować ze swoim lekarzem, gdyż nie każda maść na hemoroidy jest odpowiednia dla ciężarnych.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze