Trwa ładowanie...

Dieta po ciąży

Avatar placeholder
28.05.2019 10:39
Dieta po ciąży
Dieta po ciąży (123rf)

W czasie ciąży zapewne nabyłaś kilka zdrowych nawyków żywieniowych, dlatego powrót do formy może okazać się łatwiejszy niż myślałaś. Dieta po ciąży powinna być równie zdrowa, co w czasie ciąży, szczególnie, jeśli karmisz piersią. Główną zasadą jest dostarczanie organizmowi potrzebnych składników i tym samym stymulacja dobrego stanu zdrowia. Nawet jeśli karmisz malucha mlekiem modyfikowanym, musisz dbać o odpowiednią dietę, która ze względu na czas rekonwalescencji oraz wysiłek związany z opieką nad noworodkiem, powinna obfitować w składniki odżywcze.

1. Odżywianie podczas karmienia piersią

Większość kobiet karmiących piersią odczuwa wzmożony apetyt. Aby zapewnić wytwarzanie odpowiedniej ilości pełnowartościowego pokarmu bez ściągania dodatkowych rezerw z organizmu, potrzebujesz co najmniej 500 dodatkowych kalorii dziennie.

Niezależnie od tego, jak bardzo jesteś zmęczona i zajęta czynnościami domowymi i opieką nad dzieckiem, nie możesz zapominać o odpowiednim odżywianiu. Zamiast jednego ciężkiego posiłku, jedzonego na stojąco lub w biegu, którego będzie trudno strawić, zdecyduj się na kilka lżejszych przekąsek lub kanapek spożywanych co 2 – 3 godziny.

Z racji tego, że twoja dieta powinna zawierać dużo białka i wapnia, jedz jajka, produkty mleczne, mięso i ryby. Nie zapomnij włączyć do diety warzywa i owoce oraz produkty bogate w wysoko energetyczne węglowodany oraz żelazo. Oczywiście wszystko w granicach rozsądku i stopniowo. Pamiętaj, że twoje dziecko ma jeszcze słabo wykształcony układ pokarmowy i jedzenie wszystkiego i w dużych ilościach może powodować u niego kolki lub alergię. Szczególnie, jeśli chodzi o nabiał. W przypadku pojawienia się wysypki, skóry atopowej lub nawracających kolek, przyjrzyj się bacznie temu, co jesz i usuń z diety problematyczny składnik.

Zobacz film: "Pomysły na rodzinną aktywność fizyczną"

Jeśli karmisz piersią, powinnaś pić dużo płynów, najlepiej wody niegazowanej. Oczywiście, jeśli dziecko nie ma skazy białkowej możesz również pić mleko, soki owocowe i herbatki ziołowe. Staraj się unikać napojów zawierających kofeinę.

2. Jak schudnąć po ciąży?

Specjalna dieta odchudzająca dla matek karmiących zdecydowanie nie jest zalecana tuż po porodzie. Zapewne pragniesz odchudzić się i zrzucić zbędne kilogramy, ale to nie jest najlepszy moment. Wdrożenie zredukowanej czy ścisłej diety nie jest zdrowe, zwłaszcza, gdy karmisz piersią, a ponadto może powodować zaburzenia laktacji i produkcję małowartościowego pokarmu. Nie schodź poniżej poziomu 1800 kalorii dziennie. Nie zaczynaj również odchudzania w pierwszych tygodniach ciąży. Najlepiej zacząć bilansować to, co zjadasz najwcześniej po 6 – 8 tygodniach od porodu.

Jeśli karmisz dziecko butelką, twoje zapotrzebowanie na energię musi być również zaspokojone, możesz jednak obniżyć liczbę spożywanych kalorii do poziomu sprzed ciąży. Pamiętaj, że musisz mieć siłę, by opiekować się swoim dzieckiem.

Bez względu na to czy karmisz piersią, czy też nie, warto pomyśleć o zrównoważonym spożyciu witamin i składników mineralnych, aby zapewnić zdrowie i sprawność sobie i dziecku. Ciąża przecież nadwyrężyła w twoim organizmie zapasy składników odżywczych, zatem powinnaś stosować dobrze zbilansowany jadłospis.

Anna Liszewska

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze