Dolegliwości po porodzie
Dolegliwości po porodzie są bardzo różne i mają różny stopień nasilenia, w zależności od przebiegu porodu i indywidualnych uwarunkowań fizjologicznych kobiety. Okres połogu wiąże się z intensywnym obkurczaniem się ścian macicy, która w czasie ciąży była bardzo powiększona i rozciągnięta. Obkurczanie się macicy może trwać nawet kilka tygodni i powodować bóle brzucha. Ból brzucha po porodzie może się nasilać w czasie karmienia piersią. Drażnienie brodawek sutkowych skutkuje bowiem wydzielaniem oksytocyny – hormonu wywołującego skurcze macicy.
Inną dolegliwością po porodzie jest ból rany krocza, zwłaszcza jeśli poród przebiegł zabiegowo i konieczne było jego nacięcie. Rana krocza po porodzie powinna zagoić się w ciągu miesiąca. Jeśli w okolicy pochwy występuje silny ból, obrzmienie rany i pieczenie, należy skonsultować się z lekarzem. W gojeniu się rany krocza pomagają nasiadówki, przykładanie woreczków z lodem, stosowanie okładów i regularne podmywanie się. Z obawy o puszczenie szwów kobiety mają często po porodzie problemy z wypróżnieniem się. Po urodzeniu dziecka układ pokarmowy pracuje wolnej, dlatego pierwsze oddanie stolca jest utrudnione.
Kobiety po porodzie uskarżają się również na ból piersi, niezależnie od tego, czy karmią naturalnie, czy z butelki. Po porodzie zaczyna się laktacja, a więc wydzielanie mleka przez gruczoły w piersiach. Powoduje to ich bolesność i obrzmienie. Ulgę może przynieść przykładanie woreczków z lodem lub noszenie specjalnego biustonosza. Jeśli dojdzie do zastoju pokarmu, pojawia się gorączka. Wówczas trzeba skonsultować się z lekarzem. Po porodzie nie powinny niepokoić odchody połogowe, czyli wydzielina z pochwy przypominająca początkowo obfite miesiączki. Odchody połogowe mogą występować przez okres czterech tygodni od porodu.