Trwa ładowanie...

Seks po cesarskim cięciu

Avatar placeholder
07.05.2021 17:18
Seks po cesarskim cięciu
Seks po cesarskim cięciu (Zdjęcie pary autorstwa Tom Godber / CC BY-SA 2.0)

Wokół seksu po porodzie naturalnym czy cesarskim cięciu narosło wiele mitów. Para chciałaby ze sobą współżyć, ale ma mnóstwo obaw. Czy po urodzeniu maluszka coś zmieni się w sferze intymnej? Czy będą to wyłącznie zmiany na gorsze? Młodzi ludzie mają mętlik w głowie, a większość ich lęków i niepewności wynika z niewiedzy. Kiedy można rozpocząć współżycie po narodzinach dziecka? Jak wygląda seks po cesarskim cięciu? Jakie pozycje seksualne wybrać, by kobieta nie czuła dyskomfortu? Jakie problemy z seksem mogą pojawić się po porodzie?

spis treści

1. Rana po cesarskim cięciu

Kobieta rodząca przez „cesarkę” musi mieć czas na rekonwalescencję, podobnie jak kobieta rodząca siłami natury. Świeżo upieczona mama jest wyczerpana, zmęczona, dokuczają jej skurcze macicy, ból piersi, a także może pojawić się krwawienie połogowe.

W tym czasie myśli kobiety są dalekie od miłosnych igraszek. Po cesarskim cięciu najważniejszą rzeczą jest pielęgnacja rany pooperacyjnej. Zaraz po zabiegu zakłada się na podbrzusze specjalny opatrunek, który zmienia położna lub lekarz.

Opatrunek ten zazwyczaj zostaje zdjęty na drugą dobę po operacji. Najczęściej wykonuje się cięcie w poprzek, tuż nad spojeniem łonowym. Na początku brzuch jest obrzmiały, a blizna – silnie różowa. Miejscowy ból w okolicach blizny pooperacyjnej będzie odczuwany jeszcze przez kilka tygodni po operacji. Z każdym dniem jednak powinno być lepiej.

Zobacz film: "Cyfrowe drogowskazy ze Stacją Galaxy i Samsung: część 3"

Gdy rana się zagoi, odpadną strupki, zdejmuje się szwy – zwykle w okolicach tygodnia od porodu. Blizna nie powinna już boleć, ale można mieć dziwne wrażenia, np. drętwienia, pieczenia, swędzenia albo braku czucia w miejscu cięcia.

PYTANIA I ODPOWIEDZI LEKARZY NA TEN TEMAT

Zobacz odpowiedzi na pytania osób, które miały do czynienia z tym problemem:  

Wszystkie odpowiedzi lekarzy

W miejscu gojenia się rany może powstawać czasami tzw. bliznowiec, czyli zgrubienie tkanki. Wówczas należy poradzić się chirurga, jakich maści czy zabiegów używać, by pozbyć się nieestetycznych zgrubień. Bywa też, że wokół blizny tworzą się drobne grudki – te zmiany są naturalne i powstają wskutek podskórnego krwawienia po operacji.

Jak dbać o ranę po cesarskim cięciu? W pierwszych dniach nie należy jej moczyć, a kiedy rana się już zagoi, bliznę myć wodą i bezzapachowym mydłem, delikatnie osuszyć ręcznikiem i ewentualnie posmarować maścią wygładzającą albo przetrzeć spirytusem salicylowym.

Warto pamiętać, by w czasie gojenia się rany nosić przewiewne ubrania z naturalnych tkanin. W przypadku zaczerwienienia blizny, bolesności, ropnego wycieku i gorączki trzeba niezwłocznie zgłosić się do lekarza.

Zobacz także:

Jak karmić dziecko, by nie urazić rany pooperacyjnej? Najlepiej na siedząco albo leżąc na boku.

Kiedy zacząć współżycie „po cesarce”? To zależy od tempa gojenia się rany i ogólnej kondycji kobiety. Najczęściej zaleca się, by z rozpoczęciem współżycia po porodzie zaczekać przynajmniej sześć tygodni od operacji.

2. Seks a cesarskie cięcie

Wiele par ma wątpliwości przed rozpoczęciem współżycia po porodzie. Po jakim czasie można podjąć życie intymne? Zwykle lekarze zalecają okres sześciotygodniowej abstynencji seksualnej, gdyż tyle trwa połóg.

Są jednak kobiety, które wymagają dłuższego czasu rekonwalescencji i regeneracji sił po porodzie i wówczas na miłosne uniesienia czasem przychodzi czekać nawet trzy miesiące.

Dużo zależy też od ogólnej kondycji kobiety, tempa gojenia się rany pooperacyjnej, zmęczenia w wyniku nocnego karmienia itp. Pierwsze tygodnie po narodzinach dziecka to sprawdzian dojrzałości seksualnej młodych tatusiów. Im partner aktywniej pomaga matce w opiece nad dzieckiem, tym szybciej kobieta ma szansę wrócić do pełni sił.

Jakie pozycje seksualne wybrać po cesarskim cięciu? Po pierwsze, należy uświadomić sobie, że poród dla kobiety jest ogromnym wysiłkiem fizycznym i psychicznym, dlatego to ona powinna decydować, kiedy czuje się gotowa, by na nowo zacząć współżyć z partnerem.

Należy wybrać takie pozycje, w których kobieta będzie czuła się bezpiecznie – będzie mogła kontrolować głębokość penetracji, tempo stosunku i intensywność ruchów frykcyjnych. Warto jednak pokazać partnerce, że wie się, jak się z nią kochać po porodzie, by nie zrobić jej krzywdy, być czujnym na sygnały bólu czy dyskomfortu z jej strony.

Najlepsze pozycje seksualne po cesarskim cięciu, to: pozycja misjonarska, w której mężczyzna podpiera się na rękach, pozycja misjonarska odwrotna, kiedy kobieta jest na górze, pozycja na jeźdźca i pozycja boczna. Wszystkie wyżej wymienione pozycje minimalizują ryzyko urażenia rany pooperacyjnej nad spojeniem łonowym.

Mężczyźni powinni również zdawać sobie sprawę z różnych utrudnień podczas seksu, które mogą pojawić się po porodzie. Jednym z takich problemów jest suchość pochwy, która uniemożliwia bezbolesne odbycie stosunku. Niedostateczna ilość substancji nawilżającej w pochwie wynika ze zmian hormonalnych.

Można jednak poradzić sobie z tą niedogodnością poprzez użycie nawilżających żelów intymnych, które warto wykorzystać podczas gry wstępnej.

Mężczyźni muszą być też szczególnie delikatni, jeśli chodzi o pieszczenie piersi i sutków kobiety, a także muszą liczyć się z tym, że z brodawki może skapnąć mleko, szczególnie gdy stosunek odbywa się przed karmieniem.

Czasami kobiety, które karmią dziecko, nie lubią stymulacji piersi. W takich sytuacjach lepiej skoncentrować się na dotyku innych sfer erogennych kobiety, jak szyja, uda, pośladki, plecy czy usta.

Jak się natomiast zachować, gdy kobieta po porodzie unika intymnych zbliżeń? Na pewno nie wolno na nią naciskać, należy dać kobiecie czas na dojście do pełnej sprawności.

Jeśli kobieta obawia się bólu w trakcie stosunku, trzeba zapewnić, że dobierzecie takie pozycje, by było jej komfortowo. Kobietom po porodzie również zależy na szybkim powrocie do dawnej formy i udanym życiu seksualnym – trzeba im tylko w tym pomóc!

Następny artykuł: Seks po cesarskim cięciu cz. 2/2
Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze