Trwa ładowanie...
Artykuł zweryfikowany przez eksperta: Mgr Monika Łapczyńska

Blizna po cesarce

Avatar placeholder
12.12.2023 23:51
Blizna po cesarce
Blizna po cesarce (123rf)

Blizna po cesarce jest nieodwracalną pamiątką po urodzeniu dziecka poprzez cięcie cesarskie. Ze względów estetycznych kobiety często obawiają się wyglądu brzucha po urodzeniu dziecka. Są jednak sposoby na zminimalizowanie blizny po cesarce tak, by była ona jasna i niewidoczna. Odpowiednia pielęgnacja blizny, stosowanie maści na blizny, a także pewne zabiegi fizjoterapeutyczne w obrębie blizny pozwolą kobiecie po cięciu cesarskim założyć jeszcze skąpe bikini.

spis treści

1. Cięcie cesarskie

Cięcie cesarskie jest operacyjnym sposobem ukończenia porodu. Obecnie cięcie cesarskie wykonuje się metodą poprzecznego cięcia nadłonowego, przecinając skórę, powięź, mięśnie brzucha i mięsień macicy. Pozostawia ono niewielką bliznę, ok. 8 cm, zazwyczaj ukrytą pod bielizną.

Operacja ta wykonywana jest zazwyczaj w znieczuleniu przewodowym do kręgosłupa - podpajęczynówkowym lub zewnątrzoponowym (rzadziej stosowane jest znieczulenie ogólne), co pozwala na szybszy powrót do formy oraz uruchomienie pacjentki już po 8 godzinach od znieczulenia. Wczesny ruch i pionizacja kobiety zmniejszają między innymi występowanie zakrzepicy oraz ryzyko zrostów pooperacyjnych.

2. Pielęgnacja blizny po cesarce

W pierwszych 3 dobach po cięciu cesarskim, gdy kobieta jest jeszcze w szpitalu, na bliznę założony jest jałowy opatrunek. Należy go obserwować pod kątem krwawienia z miejsca po cięciu cesarskim, a także utrzymywać go w suchości i czystości. Gdy tylko się zamoczy lub przesiąknie krwią, powinien zostać zmieniony.

Zobacz film: "Cyfrowe drogowskazy ze Stacją Galaxy i Samsung: część 3"

Po zdjęciu opatrunku blizna po cięciu cesarskim powinna być dokładnie myta wodą, najlepiej z tzw. szarym mydłem. Do zdjęcia szwów, minimum raz dziennie, należy przemywać bliznę 70% spirytusem lub Octeniseptem, używając do tego jałowych gazików. Zazwyczaj w 8 dobie po cięciu cesarskim zdejmowane są szwy pooperacyjne. Czasem podczas cięcia cesarskiego lekarze zakładają szwy rozpuszczalne śródskórne, których nie trzeba zdejmować. Zazwyczaj jednak stosowany jest szew ciągły lub szwy pojedyncze.

Po zdjęciu szwów należy utrzymywać bliznę po cesarce w czystości, natomiast gdy zachodzi taka potrzeba (krwawienie z ranek po szwach), przemywać ją jałowym gazikiem z 70% spirytusem lub Octeniseptem.

3. Zabiegi na bliźnie po cesarce

Po zagojeniu się blizny po cięciu cesarskim można zacząć stosować specjalne maści na blizny, na przykład maści z wyciągiem z cebuli lub maści czy plastry silikonowe. Zmniejszają one zaczerwienienie blizny, staje się ona płaska i jasna. Podczas smarowania maścią można od razu zastosować masaż na blizny. Uelastyczni on tkanki, przyspieszy krążenie w okolicy blizny, a tym samym jej regenerację.

Masaż blizny po cięciu cesarskim można wykonywać ruchami okrężnymi wzdłuż całej blizny i poprzecznymi wokół blizny. Masaż blizny po cesarce zmniejszy prawdopodobieństwo powstania bliznowca. Zabiegiem specjalistycznym na blizny jest laser. Światłem laserowym o niskim natężeniu do biostymulacji wspomagamy naturalne procesy regeneracyjne oraz przyspieszamy gojenie blizny. Laser taki działa również przeciwbólowo. Do likwidacji blizn w celach estetycznych można zastosować tzw. laser frakcyjny.

Pielęgnacja blizny po cięciu cesarskim jest niezbędna w celach higienicznych, takich jak profilaktyka zakażenia niezagojonej blizny, a także estetycznych. Cięcie cesarskie nie zmusza kobiety do noszenia jednoczęściowych strojów kąpielowych w celu ukrycia swojego brzucha.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze