Trwa ładowanie...

Znieczulenie ogólne

Znieczulenie ogólne to jedna z możliwości znieczulenia do cesarskiego cięcia, czyli operacji wyjęcia dziecka z łona matki po rozcięciu powłok brzusznych. Alternatywą dla znieczulenia ogólnego jest znieczulenie podpajęczynówkowe, i to ono jest najczęściej stosowane w przypadku cesarki. Jednak i znieczulenie ogólne do porodu ma swoje zalety i są sytuacje, w których tylko taki rodzaj znieczulenia podczas cesarskiego cięcia jest korzystny dla matki i dziecka.

Zobacz film: "Jakie są przyczyny przedwczesnego porodu?"
spis treści

1. Wady znieczulenia ogólnego

Znieczulenie ogólne, czyli narkoza, to rodzaj znieczulenia do porodu stosowany w niektórych przypadkach, kiedy konieczne jest cesarskie cięcie. Znieczulenie ogólne nie pozwala kobiecie przeżywać swojego porodu, gdyż kobieta zasypia bardzo szybko po podaniu znieczulenia. Konieczna jest intubacja, czyli wprowadzenie specjalnej rurki do dróg oddechowych, tak, by umożliwić oddychanie. Całkowite rozluźnienie mięśni związane ze znieczuleniem ogólnym, niestety tego wymaga.

Środek przeciwbólowy w znieczuleniu ogólnym może dostać się do krwiobiegu dziecka, więc wymagany jest dość duży pośpiech i jak najszybsze wyjęcie dziecka z łona matki. W przypadku znieczulenia podpajęczynówkowego nie ma ryzyka, że środek przeciwbólowy dostanie się do łożyska i do dziecka. Ten rodzaj znieczulenia działa tylko od pasa w dół, a pacjentka jest w tym czasie świadoma.

Dzięki znieczuleniu ogólnemu ból podczas porodu nie występuje, natomiast kobieta po cesarskim cięciu dłużej dochodzi do siebie, niż kobiety po porodzie naturalnym. Niezależnie od użytego znieczulenia taka ingerencja w poród i ciało kobiety wymaga dłuższego pobytu w szpitalu. Wiąże się także z większym ryzykiem powikłań. Kobieta po cesarce dłużej się wybudza, może zobaczyć swoje dziecko dopiero po kilku godzinach od porodu. W przypadku znieczulenia podpajęczynówkowego możliwe jest przytulenie dziecka od razu po jego narodzinach.

2. Zalety znieczulenia ogólnego

Dużą zaletą znieczulenia ogólnego jest jego natychmiastowe działanie. Stosuje się je w sytuacji, kiedy zakończenie ciąży musi się odbyć jak najszybciej, ze względu na stan płodu lub matki, w przypadku bezpośredniego zagrożenia ich zdrowia i życia. Kobieta zasypia już po 10 sekundach, a operacja może się rozpocząć szybko, bez dłuższego czekania, jak ma to miejsce w przypadku znieczulenia podpajęczynówkowego.

Niektóre kobiety jeszcze przed rozwiązaniem podejmują decyzję o cesarskim cięciu w znieczuleniu ogólnym. Chcą być nieświadome całego procesu, ze względu na obawy i strach przed porodem. Takie znieczulenie do porodu im to umożliwia.

W przypadku, kiedy cesarskie cięcie jest konieczne ze względu na ułożenie dziecka, jego stan lub zdrowie matki, znieczulenie ogólne bywa konieczne, kiedy nie jest możliwe znieczulenie podpajęczynówkowe. Dzieje się tak w przypadku wad postawy u matki, a także problemów z krzepliwością krwi.

Trzeba pamiętać, że ingerencja w przebieg porodu, tak poważna jak cesarskie cięcie nie jest wcale ułatwieniem. Zamiast naturalnego procesu mamy poważna operację, podczas której przerywane są powłoki brzuszne, i która wymaga silnego znieczulenia.

Następny artykuł: Zastrzyk z Dolarganu
Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze
Szukaj innego lekarza
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.