Trwa ładowanie...

Siedzenie w klęku

Avatar placeholder
19.06.2014 15:35
Siedzenie w klęku
Siedzenie w klęku

Siedzenie w klęku to jedna z pozycji do porodu. Wiele rodzących uznaje ją za wygodną i przyjmuje ją instynktownie, gdy skurcze porodowe zaczynają dokuczać. Różne pozycje porodowe mają swoje zalety i wady. Te najlepsze pozwalają na jednoczesne łagodzenie bólu porodowego i stymulowanie regularnych skurczów. Pozycje wertykalne, do których należą pozycje w klęku mają tą zaletę, że pozwalają na wykorzystaniem siły grawitacji. Ważne jednak, aby kobieta rodząca zawsze przyjmowała najwygodniejszą dla siebie pozycję, gdyż dyskomfort sprzyja traceniu sił, które są tak potrzebne na dalszych etapach porodu.

1. Na czym polega siedzenie w klęku?

Rodząca, która decyduje się na siedzenie w klęku powinna usiąść na piętach. Jej kolana muszą być przy tym szeroko rozstawione. Należy się przy tym pochylić do przodu, wyprostować ręce, a dłonie oprzeć o podłogę. Pozycję tą zaleca się w zaawansowanej fazie pierwszego okresu porodu. Na tym etapie skurcze macicy są bardzo silne. W momencie, gdy kobieta pochyla się do przodu, skurcze działają zgodnie z kierunkiem siły ciążenia, a to z kolei sprzyja rozwieraniu szyjki i szybszemu schodzeniu główki dziecka. Co więcej, podczas siedzenia w klęku można się kołysać do przodu i do tyłu, a ruch ten zmniejsza odczuwanie bólu. Najlepsze efekty uzyskuje się łącząc kołysanie się z odpowiednią techniką oddychania.

Siedzenie w klęku, tak jak inne pozycje blisko ziemi, przybierane są przez kobietę instynktownie. W ten sposób rodząca dodaje sobie pewności siebie, ma większe zaufanie do siebie samej i własnej siły i intuicji.

Zobacz film: "Cyfrowe drogowskazy ze Stacją Galaxy i Samsung: część 1"

Zalety siedzenia w klęku to przede wszystkim przyspieszanie obniżania się części przodującej w kanale rodnym. Jest to świetne przygotowanie do porodu.

2. Zalety pozycji wertykalnych

Rodzenie w pozycji leżącej nie zawsze jest najkorzystniejsze. Naturalnymi pozycjami do rodzenia są pozycje wertykalne, a wynika to z faktu, iż w ten sposób dziecko pod wpływem siły grawitacji i przy towarzyszeniu skurczów jest łatwiej wypychane z dróg rodnych matki. Skurcze porodowe, odpowiedzialne za ból towarzyszący porodowi, są bardzo potrzebne, gdyż bez nich niemożliwe byłoby wydalenie dziecka. Wiadomo zaś, że skurcze te są mniej efektywne w pozycji leżącej.

Z badań wynika, że gdy rodzi się w pozycji wertykalnej, dziecko jest lepiej dotlenione. Przyczyną takiego stanu jest lepsze ukrwienie łożyska.

Z kolei przy porodzie w pozycji leżącej dochodzi do ucisku na aortę zstępującą i żyłę główną wewnętrzną, co może ograniczyć dotlenianie dziecka.

W pozycji wertykalnej łatwiej jest oddychać także kobiecie. A jak wiadomo, prawidłowe oddychanie w czasie porodu sprzyja łagodzeniu bólów. W pozycji pionowej kobieta może oddychać swobodnie i głęboko.
Kolejną zaletą pozycji wertykalnych jest mniejsze ryzyko pęknięcia krocza. W tej pozycji tkanka wokół krocza równomiernie naciąga się w czasie parcia i wyłaniania się główki dziecka. Natomiast podczas leżenia główka malucha napiera na krocze przede wszystkim w okolicach odbytu, co grozi pęknięciem krocza. Dlatego też każda kobieta przygotowująca się do porodu powinna rozważyć rodzenie w pozycji wertykalnej, o ile nie ma u niej do tego przeciwwskazań.

Następny artykuł: Opieranie się o osobę towarzyszacą
Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze