Prawo do informacji

Każda pacjentka ma prawo do informacji na temat własnego stanu zdrowia i stanu zdrowia jej dziecka. Informacje, jakie są przekazywane pacjentce powinny być pełne, jasne i zrozumiałe (przekazane w sposób zrozumiały dla pacjenta), informować ją o ewentualnych negatywnych skutkach podejmowanych działań medycznych. Niestety, nie zawsze jest tak, że prawo dostępu do informacji jest w pełni realizowane. Niejednokrotnie pacjentka nie jest w dostateczny sposób poinformowana o ryzyku związanym z danym zabiegiem, sposobem leczenia itp.; informacje nie zawsze są przekazywane w sposób jasny i zrozumiały dla kobiety.

1. Ustawa o prawach pacjenta

Każdy pacjent ma prawo do poznania pełnych informacji na temat własnego stanu zdrowia (także do dostępu do dokumentacji medycznej), szczególnie kobieta ciężarna, która przygotowuje się do porodu. Informacja o stanie zdrowia powinna być pełna i zrozumiała dla pacjentki. Zarówno lekarze, jak i pielęgniarki czy położne powinny przekazać kobiecie wszystkie informacje o stanie jej zdrowia jej dziecka w prosty i zrozumiały dla niej sposób. Wszystkie specjalistyczne terminy medyczne powinny być tak „przetłumaczone”, by kobieta je zrozumiała i mogła przyswoić. Przygotowując kobietę lub jej dziecko do zabiegu, personel medyczny jest zobligowany do przedstawienia jej wszystkich informacji na temat tego zabiegu, tj. poinformować, czy grozi on niebezpiecznymi skutkami w razie niepowodzenia, jakie powikłania się z nim wiążą itp. Dzięki temu będzie mogła ona podjąć świadomą decyzję, czy decyduje się na wykonanie jakiegoś zabiegu, operacji itp.

Zobacz film: "Zalety i wady porodu w domu"

Prawo pacjenta do informacji na temat własnego stanu zdrowia gwarantują pacjentowi przepisy prawne, w szczególności:

• art. 31 ust. 1 ustawy o zawodzie lekarza, art. 9 i nast. ustawy o prawach pacjenta i Rzeczniku Praw Pacjenta oraz art. 20 ust. 2 ustawy o zawodach pielęgniarki i położnej - przepisy te mówią o obowiązku udzielenia przez personel medyczny zrozumiałych informacji o stanie zdrowia pacjentki oraz jej dziecka, przewidywanym rozwoju choroby, dających się przewidzieć następstwach choroby i wykonywanych zabiegów medycznych; ograniczenie lub zatajenie informacji o zdrowiu pacjenta jest możliwe tylko wówczas, gdy informacje takie, zdaniem lekarza, mogłyby mieć negatywny wpływ na zdrowie pacjenta; w takich przypadkach pełnych informacji o stanie zdrowia chorego lekarz udziela upoważnionej przez pacjenta osobie;

• art. 10 ust. 2 Europejskiej Konwencji Bioetycznej – mówi on o prawie do informacji na temat stanu swojego zdrowia; artykuł ten wspomina także o tym, że jeśli pacjent nie chce znać informacji o swoim stanie zdrowia, lekarz nie powinien ich mu udzielać i zachować tzw. tajemnicę lakrską.

2. Prawa pacjenta w Polsce

Niestety, nie zawsze zdarza się tak, że rodząca zostaje w pełni poinformowany o swoim stanie zdrowia. Dostęp do informacji bywa ograniczony z następujących powodów:

  • pracownicy służby zdrowia nie udzielają zrozumiałych i jasnych dla pacjentki informacji;
  • osoby przekazujące informacje manipulują nimi tak, by wywołać zgodę na dany zabieg, sposób leczenia itp.;
  • lekarze i inni pracownicy służby zdrowia nie udzielają informacji na temat szkodliwości i ewentualnego ryzyka stosowania danego leku;
  • brakuje wyznaczonej osoby, która mogłaby reprezentować pacjentkę;
  • ukrywanie informacji o powikłaniach poporodowych, które mogą dotyczyć matki lub dziecka.

Jeśli przekazywane ci informacje mają taką formę, masz prawo zgłaszać zażalenia i domagać się pełni informacji o stanie zdrowia swojego i dziecka.

Prawo do informacji gwarantuje każdej kobiecie wiedzę na temat stanu jej zdrowia i zdrowia jej dziecka. Udzielane informacje powinny być pełne, zrozumiałe, jasne i niezmanipulowane.

spis treści
rozwiń
Następny artykuł: Standardy opieki okołoporodowej

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska S.A. z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.