Prawa kobiety w ciąży w szpitalu

Jakie prawa przysługują kobiecie w szpitalu? Warto je poznać zanim trafisz do niego.

Poród to niezwykłe wydarzenie dla każdej kobiety. Naturalne jest więc, że przyszła mama chce rodzić w komfortowych warunkach, czuć się bezpieczna i mieć jak najlepsze wspomnienia. Niestety wiele kobiet doznało przykrych doświadczeń z pobytu na porodówce, a ich poczucie godności zostało mocno naruszone.

Polecane wideo:

Żeby uniknąć nieprzyjemnych doznań warto zorientować się jakie prawa przysługują w szpitalu każdemu pacjentowi. Pamiętaj, że w czasie porodu powinnaś znajdować się pod dobra opieką i być traktowana z szacunkiem.

Prawa pacjentki:

  • Przede wszystkim każda kobieta ma prawo do wyboru miejsca w którym chce rodzić. Niezależnie od podjętej decyzji, powinnaś mieć zapewniony najwyższy standard porodu w zakresie opieki i szczególnej uwagi personelu. Jeśli w wybranym szpitalu nie będzie miejsc, to personel powinien zatroszczyć się, byś trafiła do szpitala, który zapewni ci opiekę. Kobieta ma również prawo podjąć decyzje o porodzie w domu.
Prawa w szpitalu

Zanim pojedziesz rodzić sprawdź jakie masz prawa jako rodząca.

  • Poszanowanie intymności przysługuje każdemu człowiekowi. Personel powinien więc uszanować Twoją godność i prawo do intymności. Nie musisz zgadzać się wcale na to, aby badania były przeprowadzane w niekomfortowych warunkach dla Ciebie, np. w obecności osób trzecich. Pamiętaj, że nie powinnaś się też godzić na nieprzyjemne komentarze - masz prawo wymagać, aby odnoszono się do Ciebie z szacunkiem.
  • Przysługuje Ci również prawo do uzyskania wszelkich informacji. Zadawaj więc śmiało pytania jeżeli cokolwiek budzi Twój niepokój. Nikt nie może zataić przed Tobą informacji o Twoim stanie zdrowia lub dziecka. Wszystkie wyjaśnienia powinny być podane w przystępny i zrozumiały przez Ciebie sposób. Jeśli czujesz się niedoinformowana lub czegoś nie zrozumiałaś, nie wahaj się poprosić o wyjaśnienia.
  • Wiele kobiet nie wie, że to one mają prawo decydować i wyrażać zgodę na planowane badania i zabiegi np. nacięcie krocza. Podstawą każdego badania, zabiegu, a nawet podania leków powinna być świadomie i swobodnie wyrażona zgoda osoby, której owo działanie dotyczy. Możesz więc wyrazić zgodę, odmówić lub też zmienić zdanie w każdej chwili.
  • Masz także prawo wglądu do wszystkich wyników badań i do tzw. historii choroby. Pamiętaj, że szpital ma obowiązek na Twój wniosek udostępnić Ci pełną dokumentację.
  • Możesz domagać się dyskrecji. Jeżeli nie życzysz sobie, aby wszelkie informacje o stanie zdrowia Twoim lub dziecka były upublicznione, zaznacz to lekarzowi. Obejmuje go tzw. tajemnica lekarska. Masz również prawo do ochrony informacji z życia prywatnego, rodzinnego czy też zawodowego.
  • Każdej mamie przysługuje prawo do odwiedzin najbliższych. Nikt nie może zabronić ci kontaktu osobistego, telefonicznego lub korespondencyjnego z osobami z zewnątrz. W każdym szpitalu są jednak wyznaczone godziny odwiedzin, do których należy się dostosować. Trzeba wiec zapoznać się wcześniej z regulaminem oddziału, aby nie dezorganizować jego pracy.
  • Porody rodzinne są coraz częściej spotykane. Jeżeli wraz z partnerem decydujecie się na taki poród należy wcześniej zaczerpnąć informacji jak wygląda to w praktyce. Masz prawo, aby najbliższa osoba towarzyszyła Ci w tym ważnym wydarzeniu – musisz wcześniej poinformować szpital, że chcesz rodzić w towarzystwie.
  • Ponadto masz prawo do dodatkowej opieki pielęgnacyjnej sprawowanej przez osobę bliską lub inną osobę wskazaną przez siebie. Możesz też liczyć na pomoc personelu, którego głównym zadaniem jest dbanie o Ciebie i dziecko w czasie pobytu w szpitalu.
Komentarze

DYSKUSJE NA FORUM

Artykuły Prawa kobiety rodzącej
Prawa kobiety rodzącej

Prawa w szpitalu

Prawa w szpitalu

Zanim pojedziesz rodzić sprawdź jakie masz prawa jako rodząca.

Prawa kobiety rodzącej

Siedem słów, które warto znać przed porodem

Siedem słów, które warto znać przed porodem

nad rodzącą i noworodkiem masz takie prawo. A personel szpitala ma z kolei obowiązek dokument respektować i - jeśli ze względu na okoliczności nie będzie mógł (...) praktyka w polskich szpitalach. Tylko nielicznym kobietom...

Prawa kobiety rodzącej

Prawo do informacji

dla kobiety. Ustawa o prawach pacjenta Każdy pacjent ma prawo do poznania pełnych informacji na temat własnego stanu zdrowia (także do dostępu (...) lakrską. Prawa pacjenta w Polsce Niestety,...

Prawa kobiety rodzącej

Mąż przy porodzie

Mąż przy porodzie

Obecność męża przy porodzie gwarantują kobiecie przepisy prawne mówiące o tym, że każdy pacjent ma prawo do dodatkowej opieki medycznej sprawowanej (...) przez osobę bliską z grona rodziny lub przyjaciół. W tzw. porodzie...

Prawa kobiety rodzącej

Tajemnica lekarska

zawodu medycznego. Tajemnica lekarska jest regulowana przez przepisy prawa oraz Kodeks etyki lekarskiej, a jej złamanie wiąże się z konsekwencjami (...) prawa do wykonywana zawodu, czasowe odebranie prawa...

Prawa kobiety rodzącej

Prawa i przywileje świeżo upieczonej mamy

Prawa i przywileje świeżo upieczonej mamy

na karmienie. To tylko niektóre z praw świeżo upieczonej mamy. Jakie przywileje przysługują obecnie rodzącym? Od 2011 roku obowiązuje w Polsce (...) Masz prawo do kontaktu z dzieckiem "skóra do skóry"...

Prawa kobiety rodzącej

Dokumentacja medyczna pacjenta

Dokumentacja medyczna pacjenta zawiera jego szczegółowe dane osobowe, datę urodzenia, PESEL, adres zamieszkania, potwierdzenie ubezpieczenia zdrowotnego, opis historii choroby itp. Jest to tzw. dokumentacja medyczna indywidualna, którą prowadzi zakład...