Trwa ładowanie...

Prawa kobiety w ciąży w szpitalu

Avatar placeholder
12.07.2016 15:04
Prawa kobiety w ciąży w szpitalu
Prawa kobiety w ciąży w szpitalu (Zdjęcie matki z dzieckiem autorstwa Feb28 / CC BY-NC-SA 2.0)

Jakie prawa przysługują kobiecie w szpitalu? Warto je poznać zanim trafisz do niego.

Poród to niezwykłe wydarzenie dla każdej kobiety. Naturalne jest więc, że przyszła mama chce rodzić w komfortowych warunkach, czuć się bezpieczna i mieć jak najlepsze wspomnienia. Niestety wiele kobiet doznało przykrych doświadczeń z pobytu na porodówce, a ich poczucie godności zostało mocno naruszone.

Żeby uniknąć nieprzyjemnych doznań warto zorientować się jakie prawa przysługują w szpitalu każdemu pacjentowi. Pamiętaj, że w czasie porodu powinnaś znajdować się pod dobra opieką i być traktowana z szacunkiem.

1. Prawa pacjentki:

  • Przede wszystkim każda kobieta ma prawo do wyboru miejsca w którym chce rodzić. Niezależnie od podjętej decyzji, powinnaś mieć zapewniony najwyższy standard porodu w zakresie opieki i szczególnej uwagi personelu. Jeśli w wybranym szpitalu nie będzie miejsc, to personel powinien zatroszczyć się, byś trafiła do szpitala, który zapewni ci opiekę. Kobieta ma również prawo podjąć decyzje o porodzie w domu.
Zobacz film: "Jakie są przyczyny przedwczesnego porodu?"
Prawa w szpitalu
Prawa w szpitalu

Zanim pojedziesz rodzić sprawdź jakie masz prawa jako rodząca.

zobacz galerię
  • Poszanowanie intymności przysługuje każdemu człowiekowi. Personel powinien więc uszanować Twoją godność i prawo do intymności. Nie musisz zgadzać się wcale na to, aby badania były przeprowadzane w niekomfortowych warunkach dla Ciebie, np. w obecności osób trzecich. Pamiętaj, że nie powinnaś się też godzić na nieprzyjemne komentarze - masz prawo wymagać, aby odnoszono się do Ciebie z szacunkiem.
  • Przysługuje Ci również prawo do uzyskania wszelkich informacji. Zadawaj więc śmiało pytania jeżeli cokolwiek budzi Twój niepokój. Nikt nie może zataić przed Tobą informacji o Twoim stanie zdrowia lub dziecka. Wszystkie wyjaśnienia powinny być podane w przystępny i zrozumiały przez Ciebie sposób. Jeśli czujesz się niedoinformowana lub czegoś nie zrozumiałaś, nie wahaj się poprosić o wyjaśnienia.
  • Wiele kobiet nie wie, że to one mają prawo decydować i wyrażać zgodę na planowane badania i zabiegi np. nacięcie krocza. Podstawą każdego badania, zabiegu, a nawet podania leków powinna być świadomie i swobodnie wyrażona zgoda osoby, której owo działanie dotyczy. Możesz więc wyrazić zgodę, odmówić lub też zmienić zdanie w każdej chwili.
  • Masz także prawo wglądu do wszystkich wyników badań i do tzw. historii choroby. Pamiętaj, że szpital ma obowiązek na Twój wniosek udostępnić Ci pełną dokumentację.
  • Możesz domagać się dyskrecji. Jeżeli nie życzysz sobie, aby wszelkie informacje o stanie zdrowia Twoim lub dziecka były upublicznione, zaznacz to lekarzowi. Obejmuje go tzw. tajemnica lekarska. Masz również prawo do ochrony informacji z życia prywatnego, rodzinnego czy też zawodowego.
  • Każdej mamie przysługuje prawo do odwiedzin najbliższych. Nikt nie może zabronić ci kontaktu osobistego, telefonicznego lub korespondencyjnego z osobami z zewnątrz. W każdym szpitalu są jednak wyznaczone godziny odwiedzin, do których należy się dostosować. Trzeba wiec zapoznać się wcześniej z regulaminem oddziału, aby nie dezorganizować jego pracy.
  • Porody rodzinne są coraz częściej spotykane. Jeżeli wraz z partnerem decydujecie się na taki poród należy wcześniej zaczerpnąć informacji jak wygląda to w praktyce. Masz prawo, aby najbliższa osoba towarzyszyła Ci w tym ważnym wydarzeniu – musisz wcześniej poinformować szpital, że chcesz rodzić w towarzystwie.
  • Ponadto masz prawo do dodatkowej opieki pielęgnacyjnej sprawowanej przez osobę bliską lub inną osobę wskazaną przez siebie. Możesz też liczyć na pomoc personelu, którego głównym zadaniem jest dbanie o Ciebie i dziecko w czasie pobytu w szpitalu.
Następny artykuł: Prawo do informacji
Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze