Trwa ładowanie...

Wychylanie się do przodu w klęku

Avatar placeholder
21.06.2014 23:41
Wychylanie się do przodu w klęku
Wychylanie się do przodu w klęku

Wychylanie się do przodu w klęku to jedna pozycji porodowych, jaką może przybrać ciężarna w drugiej fazie porodu. Różne pozycje porodowe mają różne wady i zalety. Niektóre dynamizują skurcze i przyspieszają poród, a inne łagodzą bóle porodowe. Ważne, aby rodząca przybierała takie pozycje, w jakich będzie się czuła najbardziej komfortowo. Co więcej, zmiany pozycji i ruch stymulują poród. Pozycje w klęku są popularnymi pozycjami, które próbuje wiele kobiet. Dodatkowe wychylenie się przy tym do przodu może okazać się bardzo pomocne.

1. Pozycje w klęku

Pozycje wertykalne, w tym pozycje w klęku sprzyjają mniejszemu odczuwaniu bólu, a także pozwalają oszczędzić siły w pierwszym okresie porodu na późniejszy intensywny wysiłek. W pierwszym okresie porodu rozwiera się szyjka macicy, a część przodująca wstawia się do kanału rodnego. Płód dokonuje kolejnych zwrotów, aż w końcu szyjka macicy jest całkowicie rozwarta.

Gdy kobieta rodząca przyjmuje pozycje w klęku, dochodzi do wzmocnienia siły skurczów i regulacji ich akcji. Ponadto dochodzi do przyspieszenia obniżanie się części przodującej w kanale rodnym, zmniejszenia odczuwania bólu i ułatwienia rozwierania szyjki macicy.

Pozycje wertykalne mają dużo zalet, a najważniejsza z nich to fakt, iż pozwalają na wykorzystanie siły grawitacji do przyspieszania porodu. Dzięki temu cała akcja porodowa przebiega krócej i znacznie sprawniej, a tym samym mniejsze jest ryzyko niedotlenienia dziecka i innych powikłań porodowych. Pozycje w klęku wielu kobietom rodzącym wydają się naturalne, dlatego też często przybierają je instynktownie.

Zobacz film: "Cyfrowe drogowskazy ze Stacją Galaxy i Samsung: część 3"

Ponadto pozycje te umożliwiają poruszanie się, co jest kolejną zaletą. Rodząca nie czuje się przy nich ograniczona ani skrępowana, a w każdej chwili, gdy poczuje, że jest jej niewygodnie może zmienić pozycję.

2. Zalety wychylania się do przodu w klęku

W tej pozycji kobieta rodząca klęczy na jednym kolanie, a drugie ma wysunięte daleko do przodu. Jedna dłoń oparta o kolano, a druga na biodrze. Najlepiej, gdy pod kolana położy się poduszki lub miękki materac – kobiecie będzie wtedy wygodniej. Przy wychylaniu się do przodu w klęku niesymetryczne ułożenie nóg w rozkroku (odchylenie ich w linii przód-tył) prowadzi do prawidłowego wstawienia się główki dziecka w kanał rodny. Pozycja ta wzmacnia siłę skurczów porodowych, które dodatkowo stają się bardziej regularne. Pozycję polegającą na wychylaniu się do przodu w klęku stosuje się we wczesnej fazie porodu.

W pozycji tej można wykonywać ćwiczenia oddechowe i ruchowe. Dobrym ćwiczeniem jest rytmiczne, regularne przenoszenie ciężaru ciała na wysuniętą do przodu nogę. Można je wykonywać po kilkanaście razy na każde kolano. Do ruchu należy dostosować oddychanie. Przy wychyleniu w przód wykonuje się wdech, a przy wychyleniu do tyłu – wydech.

Wychylanie się do przodu w klęku może okazać się dla rodzącej bardzo wygodną pozycją porodową. Należy jednak pamiętać, że różnym kobietom przypadają do gustu różne pozycje do porodu, dlatego też warto szukać tej najlepszej dla nas i nie zmuszać się do czegoś, co nie jest dla nas wygodne.

Następny artykuł: Kręcenie biodrami na piłce
Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze