Drugi okres porodu
Drugi etap porodu to przede wszystkim skurcze parte, które powstają gdy dziecko przedostaje się przed drogi rodne i drażni znajdujące się tam nerwy, opowiadające za ruch parcia. Przed nadejściem skurczu kobieta powinna wziąć głęboki oddech, a trakcie jego trwania oddychać jak najszybciej. Ten etap porodu trwa w przypadku pierwszego dziecka 2 godziny, a w przypadku następnych tylko ok. 30 minut. Gdy na zewnątrz wydostanie się wierzch główki, kobieta musi podczas skurczu szybko oddychać lub uśmiechnąć się, a wówczas w czasie jednego skurczu powinna już urodzić dziecko.
1. Etapy porodu
Po zakończeniu pierwszego etapu porodu przychodzi czas na tzw. skurcze parte. Kobieta nie powinna się obawiać, czy będzie wiedziała, kiedy ma zacząć przeć. Na szczęście nie można tego przeoczyć, ponieważ główka dziecka przedostając się przez drogi rodne drażni nerwy, które są odpowiedzialne za odruch parcia. Jeśli jesteś w ciąży z pierwszym dzieckiem, okres parcia trwa ok. 2 godzin. W przypadku drugiej i następnych ciąż, etap ten skraca się do ok. 30 minut. Faza parcia może się wydłużyć, gdy kobieta otrzymała znieczulenie. W trakcie trwania skurczów partych kobieta powinna dokładnie słuchać poleceń położnej, która będzie pomagała jej pokonać ból związany z parciem. Tuż przed uczuciem zbliżającego się parcia kobieta powinna wziąć głęboki oddech, a następnie szybko oddychać, aż do chwili, w której poczuje, że uczucie parcia odchodzi. Wtedy może zacząć oddychać i nieco się uspokoić. Skurcze parte są dosyć bolesne, dlatego kobiety często krzyczą w trakcie ich trwania. Krzyk pozwala kobiecie rozładować napięcie i jednocześnie złapać oddech. Gdy nagle poczujesz, że zbliża się kolejny skurcz, weź głęboki oddech i powoli wypuszczaj powietrze przez usta. Staraj sie dostosować rytm swojego oddychania do tempa parcia, gdy czujesz staje się ono intensywniejsze, staraj sie oddychać coraz szybciej. Momentami możesz przytrzymać odrobinę powietrza w płucach i postaraj się zepchnąć przeponę w dół. Czynność powtarzaj aż od momentu, gdy sam organizm „powiadomi cię”, że możesz ją zakończyć.
2. Kiedy poród?
Skurcze parte to niemal zakończenie porodu. W trakcie ich trwania dziecko przesuwa się do przodu, a w przerwie między nimi delikatnie cofa się. W pewnym momencie położna poinformuje cię, że widać już wierzch główki. Postaraj się jej dotknąć. To niezwykłe uczucie, które doda ci sił do dalszego parcia. Ważne jest, byś w trakcie skurczów znajdowała się w pozycji siedzącej, gdyż znacznie skraca to czas rodzenia. Wówczas kanał rodny, który w pozycji leżącej przypomina łuk, prostuje się, a dzięki temu dziecka ma krótszą drogę do przebycia. Gdy położna zauważy główkę, postara się zadbać o jak najszybsze zakończenie porodu. Poprosi cię, by szybko oddychała w trakcie skurczu lub uśmiechnęła się, wtedy główka powinna wydostać się na zewnętrz. Wtedy dziecko odwróci główkę w stronę jednego z twoich ud i tak ustawi ramiona, by dało się jak najłatwiej wypchnąć je na zewnętrz. W trakcie następnego skurczu powinnaś wypchnąć barki i resztę ciała.
Czasem w trakcie tej fazy zachodzi konieczność, by wykonać nacięcie krocza przy porodzie. Jest ono uzależnione od przebiegu akcji porodowej, pozycji, jaką kobieta zajmuje w trakcie porodu (nacięciu krocza sprzyja pozycja leżąca), budowy anatomicznej kobiety i wielkości dziecka. Nacięcie krocza jest bezbolesne, ponieważ wykonuje się je, gdy tkanki są rozciągnięte i znieczulone.