Zalety porodu naturalnego
Zalety porodu naturalnego to, min. łatwiejsze rozpoczęcie procesu laktacji, a więc wydzielania mleka przez gruczoły w piersiach, mniejsze ryzyko powikłań niż przy porodach zabiegowych i mała ingerencja medyczna w przebieg wychodzenia dziecka przez kanał rodny. Maluszek sam sygnalizuje mamie, kiedy chce opuścić jej łono, a kobieta odczytuje te znaki i siłami natury wydaje dziecko na świat. Choć poród naturalny jest bolesny, to jednak dla kobiety stanowi niesamowite, jedyne w swoim rodzaju przeżycie.
1. Poród siłami natury
Poród naturalny przebiega tak, jak go zaplanowała matka natura. Kiedy kobieta decyduje się na poród siłami natury, może świadomie i aktywnie uczestniczyć w jednym z najważniejszych wydarzeń w swoim życiu. W czasie porodu naturalnego przyszła mama może przyjmować dowolne pozycje porodowe, aby zmniejszyć bolesność skurczów macicy i z pomocą siły grawitacji ułatwić dziecku wydostanie się na świat. Najlepsze w czasie porodu siłami natury są pozycje wertykalne, ponieważ główka dziecka naturalnie napiera na tkanki krocza i powoduje ich stopniowe rozciąganie się. Główni bohaterowie porodu naturalnego to mama i dziecko wspierani przez instynkt, a nie personel medyczny szpitala.
Poród naturalny jest korzystny dla przyszłej mamy, ponieważ pobudza laktację, a więc wydzielanie mleka w piersiach. Karmienie piersią jest stymulowane przez oksytocynę – hormon, dzięki któremu macica szybciej się obkurcza. Po cesarskim cięciu karmienie piersią może nastręczać kobiecie sporo problemów, choć teoretycznie po usunięciu łożyska laktacja powinna się rozpocząć naturalnie. W praktyce jednak kobieta po cesarce musi walczyć o pokarm nawet przez trzy dni.
2. Zalety porodu naturalnego dla dziecka
Poród siłami natury ma nie tylko pozytywne znaczenie dla rodzącej kobiety, ale też dla przychodzącego na świat dziecka. Noworodek rodzi się wtedy, gdy jest na to naprawdę gotowy, a nie pod wpływem wywoływania akcji porodowej i sztucznego stymulowania macicy do skurczów. Maluch wysyła do organizmu matki sygnały o swojej gotowości do przyjścia na świat. W czasie porodu naturalnego, gdy rodzi się główka, klatka piersiowa dziecka znajduje się w obrębie miednicy mamy i jest uciskana przez mięśnie krocza. W momencie urodzenia się główki następuje wypchnięcie z płuc maluszka wód płodowych, dzięki czemu dziecko ma sposobność zaczerpnięcia pierwszego oddechu.
3. Zalety porodu naturalnego dla matki
- Jakie są plusy rodzenia dziecka siłami natury? Oto niektóre z nich:
- mama dostaje noworodka od razu po porodzie; maluszek jest kładziony na jej brzuchu, dzięki czemu uciskana macica może znowu zacząć akcję skurczową i łatwiej jest urodzić popłód, a więc łożysko i błony płodowe,
- położenie dziecka na brzuchu mamy po porodzie skutkuje nawiązaniem od pierwszych chwil życia malca niepowtarzalnej więzi,
- po porodzie naturalnym kobieta szybciej powraca do sił, niż po porodzie zabiegowym,
- po dwugodzinnej obserwacji poporodowej matka może się zajmować swoim dzieckiem,
- na brzuchu kobiety nie ma żadnej blizny jak np. po cesarskim cięciu,
- blizna po ewentualnym nacięciu krocza po zastosowaniu się do wskazówek lekarza i dbaniu o higienę intymną jest prawie niewyczuwalna,
- ryzyko powikłań porodu naturalnego jest czterokrotnie mniejsze niż porodu zabiegowego,
- poród może się odbywać w towarzystwie bliskich osób (poród rodzinny), a nawet w domu,
- świeżo upieczony tata, jeśli chce, ma szansę przeciąć pępowinę.
Poród naturalny, choć jest bolesnym i dla kobiety wyczerpującym fizycznie wydarzeniem, to jednak dostarcza niesamowitych emocji. Bolesne skurcze porodowe, w porównaniu z momentem ujrzenia maluszka tuż po przyjściu na świat, wydają się jakby mniej silne. Samo wzięcie dziecka w ramiona to dla matki bardzo ważna i wzruszająca chwila. Warto na nią czekać.