Trwa ładowanie...

Skurcze przepowiadające a porodowe - jak je odróżnić?

Skurcze przepowiadające a porodowe
Skurcze przepowiadające a porodowe (Zdjęcie kobiety / Shutterstock)

Będąc w ciąży wielokrotnie zastanawiałam się, jak będzie wyglądać akcja porodowa. Czytałam wiele podręczników, czerpałam wiedzę od doświadczonych mam, ale wciąż zastanawiałam się, skąd będę wiedzieć, że to właśnie już. Im bliżej było do wielkiego finału, tym większe miałam obawy. Widząc filmy, w których kobieta pędzi na złamanie karku do szpitala, modliłam się, żeby tylko nie urodzić w taksówce. Teraz już wiem, że filmowy poród ma się nijak do rzeczywistości.

spis treści

1. Skurcze przepowiadające

Dwa tygodnie przed planowanym terminem porodu pojawiły się u mnie skurcze, wiec pomyślałam, że to już.

Na szczęście mój ginekolog uspokoił mnie i wyjaśnił, że na jakiś czas przed porodem mogą się pojawić napięcia macicy, a także bolesne skurcze, zwane skurczami przepowiadającymi.

Zobacz film: "Bóle porodowe"

Nie powodują one jednak postępu porodu, tzn. rozwierania szyjki macicy, a spowodowane są tym, że dzidziuś zaczyna ustawiać się w wejściu do miednicy, przygotowując się w ten sposób do porodu. Tak więc wszystko jest w jak najlepszym porządku i nie powinnam się denerwować.

Tyle teorii, ale bądź tu mądry i odróżnij skurcze przepowiadające od tych właściwych? Oczywiście teraz już wiem i wierzcie mi, że jeżeli nadejdą właściwe skurcze, to kobieta wie dokładnie: tak, to już teraz!

Przede wszystkim częstotliwość skurczy przepowiadających nie zwiększa się, a dolegliwości związane z ich odczuwaniem łagodzi zmiana pozycji. Natomiast skurcze rozpoczynające poród postępują z godziny na godzinę, zwiększając swoją częstotliwość i siłę. Często towarzyszy im też ból pleców lub brzucha.

2. Jak łagodzić skurcze przepowiadające?

Aby zmniejszyć ból lub dyskomfort spowodowany skurczami przepowiadającymi warto zmienić ułożenie ciała. Jeśli byłyśmy w pozycji stojącej, możemy usiąść, jeśli w siedzącej - warto wstać.

Można spróbować także ciepłej (byle nie gorącej) kąpieli, skupić się na oddechu lub w ostateczności sięgnąć po odpowiednio dobrane środki przeciwbólowe. Ważne jest również stałe nawadnianie organizmu, nie dopuszczając do odwodnienia.

3. Objawy porodu

Co może zwiastować zaczynający się poród?

  • Regularne skurcze – oznacza to, ze zaczął się pierwszy okres porodu. Początkowo skurcze macicy nie są zbyt częste i silne. Każda kobieta może odczuwać skurcze inaczej. Jedne kobiety odczuwają bóle podbrzusza (przypominające bóle miesiączkowe), inne natomiast bóle krzyżowe. W obu jednak przypadkach macica robi się twarda;
  • Wydalenie czopu śluzowego. U jednych kobiet zdarza się to tuż przed porodem, a u innych nawet tydzień przed. Zdarza się, że czop wydalony zostaje równocześnie z odpłynięciem wód płodowych. Jedno jest pewne: finał zbliża się wielkimi krokami. Jak on wygląda? Jest gęsty i elastyczny, może być bezbarwny, żółtawy lub niekiedy podbarwiony krwią;
  • Odejście wód płodowych - pęcherz płodowy może pęknąć już na początku porodu, ale najczęściej dzieje się to pod koniec pierwszego okresu porodu. Zdarza się jednak, że płyn owodniowy zaczyna odchodzić przed wystąpieniem skurczów macicy. Kiedy tak się stanie, należy udać się niezwłocznie do szpitala;
  • Złe samopoczucie – często tuż przed porodem mogą pojawić się: brak apetytu, biegunka, nudności lub dreszcze;
  • Plamienie - o różowym zabarwieniu albo z widocznymi pasemkami krwi. Jeżeli natomiast pojawiło się krwawienie, natychmiast należy udać się do szpitala.
Objawy przepowiadające poród
Objawy przepowiadające poród [2 zdjęcia]

Pierwsze oznaki porodu to ból w dole brzucha, który promienieje na plecy. Jeśli masz taką możliwość

zobacz galerię

Matka natura zadbała o to, aby wszystko odbywało się w odpowiednim czasie. Od momentu, gdy zaczną się skurcze porodowe do finału minie trochę czasu. Nie ma więc co pędzić od razu do szpitala (chyba, że są ku temu wskazania). W razie wątpliwości zawsze można skontaktować się ze swoim lekarzem – ginekologiem.

Należy też pamiętać o tym, że każda kobieta jest inna - poród trwa u jednych krócej, a u innych dłużej i nigdy nie można przewidzieć, jak szybko się potoczy. Poród jest dość długo trwającym procesem i dzieli się na cztery okresy – przejście przez wszystkie jego fazy jest niezbędne do tego, aby wszystko przebiegło prawidło.

U kobiety rodzącej po raz pierwszy trwa on przeciętnie od 10 do 20 godzin, a u wieloródki od 7 do 10 godzin. Tak więc dziecko nie „wyskakuje” od razu. Nic też nie dzieje się bez przypadku, dlatego warto zdać się na intuicję i zaufać matce naturze.

PYTANIA I ODPOWIEDZI LEKARZY NA TEN TEMAT

Zobacz odpowiedzi na pytania osób, które miały do czynienia z tym problemem:  

Wszystkie odpowiedzi lekarzy

4. Kiedy do szpitala?

  • Gdy skurcze będą występowały regularnie co 10 min;
  • Gdy niezależnie od zmiany pozycji skurcze będą się nasilały;
  • Gdy pojawi się krwawienie z dróg rodnych;
  • Gdy odeszły wody płodowe;
  • Gdy w dniu przewidywanego terminu porodu nie rozpoczyna się czynność porodowa.

Zobacz także

Więcej na ten temat przeczytasz w artykule: Skurcze porodowe. Jak je rozpoznać?

Następny artykuł: Wyciek wód płodowych
Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze