Trwa ładowanie...

Brzuch po cesarce – gojenie, wygląd, pielęgnacja i ćwiczenia

Avatar placeholder
Monika Grudzińska 02.04.2024 16:08
Brzuch po cesarce może na początku być rozdęty i podwójny
Brzuch po cesarce może na początku być rozdęty i podwójny (Adobe Stock)

Brzuch po cesarce – zarówno jego wygląd, jak i dolegliwości w obrębie rany po operacji – skupia na sobie uwagę wielu kobiet, których dzieci przyszły na świat poprzez cesarskie cięcie. Jakie są typowe dolegliwości związane z brzuchem po cesarce i jak sobie z nimi radzić?

spis treści

1. Brzuch po cesarce – dolegliwości i wygląd

Brzuch po cesarce jest źródłem stresu i dolegliwości wielu świeżo upieczonych mam. Nic dziwnego. Zwykle jest bolesny i wrażliwy. Ma to związek z tym, że cesarskie cięcie jest poważną operacją, której istotą jest rozcięcie mięśni brzucha i głębokich warstw tkanki.

Kobiety może stresować również opuchlizna brzucha po cesarskim cięciu, która wynika z nagromadzenia płynów w tkankach, reakcji zapalnej organizmu na uraz chirurgiczny i procesów gojenia się ran. Zdarza się także, że odpowiadają za nią infekcje i inne powikłania pooperacyjne, także zbyt duża aktywność fizyczna i niedostateczny odpoczynek.

Zobacz film: "Ćwiczenia na idealny brzuch"

Dla wielu kobiet problemem jest także wygląd brzucha po cesarce. O czym mowa? Nikogo nie dziwi duży czy obwisły brzuch po cesarce, rozdęty czy podwójny brzuch po cc. Niemniej należy pamiętać, że brzuch (tak jak i całe ciało) potrzebuje czasu, by wrócić do formy i stanu sprzed porodu i ciąży. W przypadku cesarki konieczne jest dodatkowo wygojenie się ran oraz regeneracja tkanek.

Brzuch po cesarce a po porodzie naturalnym

Jakie są różnice między brzuchem po cesarskim cięciu a brzuchem po porodzie naturalnym? To przede wszystkim:

  • wielkość brzucha – po cesarce brzuch początkowo może wydawać się bardziej spłaszczony,
  • gojenie się rany – po cesarskim cięciu konieczne jest gojenie się rany chirurgicznej w okolicy brzucha (po porodzie naturalnym w okolicach krocza),
  • proces gojenia się – ten po cesarce może być dłuższy i bardziej skomplikowany ze względu na nacięcie skóry i warstw mięśniowych,
  • aktywność fizyczna – po cesarskim cięciu początkowo konieczne jest jej znaczące ograniczenie.

2. Jak długo goi się brzuch po cesarce?

Jak długo trwa proces gojenia się brzucha po cesarce? To zależy od kilku czynników, przede wszystkim zdolności organizmu do regeneracji oraz stanu zdrowia, ale i rodzaju oraz skomplikowania operacji.

W pierwszych dniach po cesarskim cięciu świeża rana i brzuch mogą boleć na tyle, że ruchy są ograniczone, przez co niezbędna jest pomoc przy wykonywaniu codziennych czynności.

W pierwszych tygodniach rany się goją, znika opuchlizna, ustępuje ból. Na tym etapie bardzo ważne jest, by unikać nadmiernego wysiłku fizycznego i stosować się do zaleceń lekarza w zakresie pielęgnacji rany po cesarce.

W pierwszych miesiącach rana się sukcesywnie zmniejsza, staje się mniej widoczna. Na tym etapie ważne są ćwiczenia na brzuch po cesarce, które wzmacniają ciało.

Tym samym można powiedzieć, że brzuch po cesarce goi się nawet kilka miesięcy.

Jak długo obkurcza się brzuch po porodzie

Ile wchłania się brzuch po cesarce? Brzuch po cesarskim cięciu, który jest naturalnie opuchnięty, zaczyna się zmniejszać już podczas pierwszych kilku tygodni po operacji. Warto pamiętać, że tempo tego procesu to kwestia indywidualna.

3. Jak dbać o brzuch po cesarskim cięciu?

Aby złagodzić dyskomfort i przyspieszyć powrót do zdrowia po cesarskim cięciu, ważne jest, by dbać o brzuch. Kluczowe jest przestrzeganie zaleceń lekarza i stosowanie odpowiednich metod pielęgnacyjnych, regularne wykonywanie ćwiczeń oraz unikanie nadmiernego wysiłku fizycznego.

Co zatem robić, a czego unikać?

Regularnie myj rany wokół brzucha, dbaj o higienę. Stosuj się do zaleceń dotyczących czyszczenia rany i stosowania opatrunków.

Unikaj nadmiernego obciążenia, podnoszenia ciężkich przedmiotów, nadmiernego wysiłku fizycznego oraz znacznego napinania mięśni brzucha.

Dbaj o dietę zasobną w składniki odżywcze, pij wystarczającą ilość wody. Zaleca się spożywanie dużej ilości warzyw, owoców, pełnoziarnistych produktów zbożowych, białka o niskiej zawartości tłuszczu i zdrowych tłuszczów oraz ograniczenie przetworzonej żywności, cukru i tłuszczów nasyconych.

Kontroluj wygląd rany na brzuchu pod kątem infekcji, krwawienia lub niepokojących objawów. Po uzyskaniu zgody lekarza rozpocznij lekkie ćwiczenia pomagające wzmocnić mięśnie brzucha i przyspieszyć proces gojenia się. Zarówno po cesarskim cięciu, jak i po porodzie naturalnym zaleca się stopniowe powracanie do aktywności fizycznej.

3.1. Sposoby na płaski brzuch po cesarce

Czy istnieją specjalne ćwiczenia lub zabiegi, które mogą pomóc w redukcji brzucha po cesarce? Okazuje się, że tak. Aby umożliwić ciału powrót do formy sprzed ciąży, ważna jest regularna aktywność fizyczna skupiona na spalaniu tkanki tłuszczowej oraz wzmocnieniu siły i elastyczności mięśni brzucha.

Wskazany jest:

  • trening aerobowypływanie, jazda na rowerze, jogging, skakanie na skakance,
  • trening siłowy skupiony na mięśniach brzucha – planki, brzuszki, nożyce czy podciąganie nóg.

Najważniejsze jest, by intensywność ćwiczeń dostosowywać do możliwości, a treningi rozpocząć po konsultacji z lekarzem.

Ćwiczenia na obwisły brzuch po cesarce to nie wszystko. By sobie pomóc, warto także zdecydować się na profesjonalny masaż brzucha (np. masaż limfatyczny) oraz zabiegi na brzuch takie jak radiofrekwencja, kriolipoliza czy fale uderzeniowe pomagające w redukcji tkanki tłuszczowej w okolicy brzucha.

4. Brzuch po cesarce – kiedy do lekarza?

Brzuch po cesarce jest bolesny i obrzmiały, to naturalne. Niemniej należy obserwować swój organizm i reagować na wszelkie niepokojące sygnały wskazujące na infekcję rany lub inne powikłania po cesarskim cięciu.

Co jest wskazaniem do konsultacji z lekarzem? Na pewno:

  • nadmierne krwawienie z rany,
  • gorączka,
  • silny ból,
  • obrzęk, zaczerwienienie i gorączka wokół rany,
  • nietypowa wydzielina z rany, zabarwiona bądź nieprzyjemnie pachnąca,
  • trudności z oddychaniem, ból w klatce piersiowej,
  • problemy z krążeniem.

Dość powszechnym zjawiskiem jest zdrętwiały brzuch po cesarce. To nieprawidłowość, która jest skutkiem uszkodzenia nerwów w czasie operacji lub zastosowania znieczulenia podczas cesarskiego cięcia.

Objawy zdrętwienia brzucha to przede wszystkim utrata lub zmniejszenie czucia w okolicy brzucha, nieodczuwanie dotyku w zdrętwiałej okolicy lub pojawiające się odczucie mrowienia lub drętwienia w tej części ciała. Dobra wiadomość jest taka, że dolegliwości mają charakter tymczasowy, mijają po kilku tygodniach czy miesiącach, czasem dłużej.

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Polecane dla Ciebie