Trwa ładowanie...

Możliwe powikłania po cesarskim cięciu

Możliwe powikłania po cesarskim cięciu
Możliwe powikłania po cesarskim cięciu

Cięcie cesarskie jest operacją brzuszną, która - jak każdy zabieg chirurgiczny - jest obarczona ryzykiem powikłań. Dlatego decyzja o zakończeniu ciąży w ten sposób musi być poparta medycznymi argumentami. Ryzyko powikłań rośnie z każdym kolejnym cięciem cesarskim, mimo to część kobiet może nie mieć żadnych komplikacji po kilku zabiegach, a u innych poważne problemy pojawią się już po pierwszym porodzie operacyjnym. Jak to możliwe? Każdy przypadek jest indywidualny, każda kobieta jest inna, każdy organizm ma inne właściwości regeneracyjne.

spis treści

1. Powikłania cesarskiego cięcia

Pierwszym z powikłań po cesarskim cięciu jest krwotok. Jego ryzyko wzrasta przy każdym kolejnym zabiegu. Może wymagać leczenia poprzez transfuzję krwi. Innym ryzykiem jest konieczność przeprowadzenia histerektomii w celu zatrzymania krwotoku. Jest to zabieg ratujący życie kobiety, polegający na usunięciu macicy podczas cięcia cesarskiego.

Drugie z powikłań to zrosty macicy z otaczającymi tkankami - czyli blizny wewnątrzotrzewnowe. Pojawiają się po każdej operacji brzusznej. Stopień ich nasilenia zależy od wartości regeneracyjnych tkanek. U części kobiet, już po pierwszym cięciu cesarskim mogą powstać masywne zrosty, u innych nawet po kilku cesarkach nie będzie takiego problemu.

Zobacz film: ""To była ciąża wysokiego ryzyka. Takie kobiety obejmuje się szczególną opieką!""

Na skutek cesarskiego cięcia może dojść do uszkodzenia pęcherza moczowego lub jelit. To rzadkie powikłanie przy pierwszej operacji, ale jest zdecydowanie częstsze przy kolejnych. Związane jest z powstawaniem zrostów macicy z pęcherzem moczowym lub jelitem. Mogą one także powodować zadzierżgnięcie jelit i niedrożność mechaniczną.

Zobacz także:

Do grona kolejnych, możliwych powikłań należą:

  • Przepuklina brzuszna - podczas operacji naruszona zostaje ciągłość tkanek, które nigdy nie odzyskują swojej pierwotnej elastyczności i wytrzymałości.

  • Problemy z łożyskiem w następnej ciąży – im więcej cięć cesarskich, tym większe ryzyko nieprawidłowej implantacji łożyska w bliźnie po cięciu lub łożysko przodujące.

  • Pęknięcie macicy w następnej ciąży – ściana mięśnia macicy jest coraz bardziej osłabiona po kolejnych cięciach cesarskich.

  • Rozejście się blizny po cięciu cesarskim – większe ryzyko przy licznych cesarkach. .

  • Ból, mrowienie, zmniejszenie lub zniesienie czucia w obrębie miejsca nacięcia – podczas operacji przecinane są włókna nerwowe, które bardzo wolno się odtwarzają.

  • Endometrioza – wszczepy błony śluzowej jamy macicy w obrębie jamy brzusznej lub miednicy.

W Polsce pracuje wielu świetnie wyszkolonych specjalistów, dlatego zdrowie matek i dzieci jest w dobrych rękach i w większości przypadków udaje się prawidłowo przeprowadzić zabieg cesarskiego cięcia. Najczęściej kobieta, która już raz miała cesarskie cięcie, w następnej ciąży także decyduje się na tę metodę jej ukończenia. Od kilku lat promowany jest jednak poród siłami natury po cięciu cesarskim.

Aby zminimalizować częstość występowania powikłań po cięciu cesarskim, zalecana jest 6 miesięczna przerwa między cięciem cesarskim a następnym poczęciem. Warto także porozmawiać z operatorem, czy w czasie operacji wystąpiły powikłania, czy występują zrosty, na co zwrócić uwagę w przyszłości.

Podsumowując, cięcie cesarskie to poważna operacja niosąca ze sobą ryzyko powikłań, przebieg operacji i rekonwalescencji jest indywidualny i trudny do przewidzenia, zatem nie można ustalić limitu cięć cesarskich, a każdy przypadek powinien być przeanalizowany przez doświadczonego specjalistę położnika – ginekologa, który pomoże ustalić najlepszy plan przyszłych ciąż i porodów.

Artykuł powstał we współprazy ze Szpitalem im. Świętej Rodziny SPZOZ szpitalmadalinskiego.pl

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze