Trwa ładowanie...
Artykuł zweryfikowany przez eksperta: Dr n. med. Szymon Kujawiak

Jazda na rowerze w ciąży

Avatar placeholder
11.07.2019 11:52
Jazda na rowerze w ciąży
Jazda na rowerze w ciąży (123rf)

Jazda na rowerze to sport dozwolony tylko w pierwszym trymestrze ciąży, o ile nie ma przeciwskazań medycznych do uprawiania tego typu aktywności fizycznej. W późniejszym okresie ciąży wycieczki rowerowe są niewskazane, ponieważ ciąża nie lubi wstrząsów. Jeśli do tej pory był to jeden z elementów naszego aktywnego życia możemy zakupić rowerek stacjonarny lub wybrać się na wycieczkę do siłowni. Jazda rowerem w czasie ciąży może okazać się dla przyszłej mamy zbyt forsownym zajęciem i potencjalnie niebezpiecznym.

spis treści

1. Jazda na rowerze w pierwszym trymestrze ciąży

Ciąża to niewątpliwie moment, kiedy kobieta musi zwracać szczególną uwagę na swoje ciało i zachowywać ostrożność przy wysiłku fizycznym. Nie oznacza to jednak, że nie może uprawiać żadnych sportów. Jazda rowerem w czasie ciąży zwiększa przepływ krwi, redukuje stres, poprawia nastrój oraz wzmaga wytrzymałość podczas porodu, natomiast po porodzie pozwoli na szybki powrót do pełni sił i zdrowia. Poprawia również jakość snu, niweluje dolegliwości ciążowe, np. niestrawność czy zaparcia, leczy bóle pleców, zwiększa tempo przemiany materii.

W pierwszym trymestrze ciąży wycieczki rowerowe są ciekawą formą aktywności fizycznej. Należy pamiętać o wygodnym stroju i komfortowym siodełku. W drugim i trzecim trymestrze ciąży należy zrezygnować z tego sportu z racji ryzyka przewrócenia się i w konsekwencji urazu lub złamania. Spowodowane to jest przesunięciem do przodu środka ciężkości ciała.

Zobacz film: "Cyfrowe drogowskazy ze Stacją Galaxy i Samsung: część 2"

Jeśli kobieta mimo wszystko nie jest w stanie zrezygnować z takiej formy aktywności, udając się w trasę powinna wybierać takie drogi, które mają łagodny przebieg, gdzie nie ma ostrych zakrętów i wybojów. Należy jeździć niezbyt daleko od domu, mieć przy sobie telefon komórkowy, a najlepiej zabrać na wycieczkę partnera lub kogoś znajomego. Zanim kobieta ciężarna wsiądzie na rower powinna zadbać o wystarczający zapas wody na czas wycieczki oraz wygodny strój, który nie będzie powodował ucisków czy też dyskomfortu. Dobrze jest również monitorować tętno. Jeśli przekroczy 140 uderzeń na minutę, należy bezwzględnie przerwać trening.

2. Przeciwwskazania do jazdy na rowerze

Każdy rodzaj aktywności fizycznej, który może prowadzić do upadku, wstrząsu, uderzenia czy nadmiernego zmęczenia organizmu jest w czasie ciąży niewskazany. Jazda na rowerze w czasie ciąży nie jest niebezpieczna, jednak zagrożeniem mogą być wiążące się z tym sportem upadki, kolizje i niebezpieczny wzrost tętna. Wycieczki rowerowe w czasie ciąży można zastąpić ćwiczeniami na rowerku stacjonarnym.

Ciało w ciąży ulega totalnym transformacjom i zmianom. Należy być ostrożną i skonsultować się z lekarzem, jeszcze zanim wsiądziemy na rower. Pamiętajmy, że nawet jeśli wybieramy się na krótką przejażdżkę, organizm będzie potrzebować o 500 kalorii więcej w diecie.

Oczywiście, istnieją przeciwwskazania do uprawiania sportów, m. in. do jazdy na rowerze. Warto się z nimi zapoznać, bowiem troska o zdrowie własne i dziecka to priorytet. Zaprzestańmy uprawiać sporty, jeśli:

  1. Ciąża jest zagrożona – przodujące łożysko, poprzednie poronienia, krwiaki na macicy.
  2. Gdy pojawiają się krwawienia.
  3. Gdy jesteśmy w ciąży mnogiej.
  4. Gdy cierpimy na:
  • Cukrzycę
  • Nadciśnienie
  • Anemię
  • Choroby serca.

Ciąża to nie choroba i aktywność fizyczna przyszłej mamy ma ogromny wpływ na rozwój dziecka, przebieg porodu i powrót do dawnej sylwetki po urodzeniu malucha.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze