Jazda na rowerze stacjonarnym w ciąży
Wiele kobiet w ciąży zastanawia się, czy jazda na rowerze stacjonarnym jest dozwolona w ciąży. Specjaliści odpowiadają, że jazda na nim jest jak najbardziej wskazana. Przeciwwskazania dotyczą tylko zwykłego roweru, którym jazda po zatłoczonym mieście i nierównych drogach dla kobiety w ciąży jest bardzo groźna. W celu uniknięcia jakichkolwiek zagrożeń preferuje się właśnie jazdę na rowerze stacjonarnym. Dzięki niemu kobiety w ciąży mogą ćwiczyć spokojnie w domowym zaciszu. Rower stacjonarny zapewnia swobodę i bezpieczeństwo, a co ważniejsze, można na nim jeździć przez cały okres trwania ciąży. Rower ten będzie służył także po porodzie – pomoże wrócić do sylwetki sprzed ciąży. Przed rozpoczęciem ćwiczeń na rowerze stacjonarnym zaleca się konsultację ze swoim lekarzem.
1. Jak korzystać z rowerka stacjonarnego w ciąży?
Podczas korzystania z rowerka stacjonarnego należy sprawdzić, czy rower przez nas wybrany posiada regulowaną kierownicę na wysokości i kącie nachylenia. Jest to istotna rzecz, ponieważ najważniejsza jest swoboda podczas jazdy na nim. Należy w związku z tym dopasować siodełko i kierownicę tak, aby osoba na nim jeżdżąca odczuwała komfort jazdy i miała wyprostowaną sylwetkę. Kolejną bardzo ważną rzeczą jest przestrzeganie przed przegrzaniem organizmu. Kobiety ciężarne powinny jeździć w wentylowanych lub klimatyzowanych pomieszczeniach. Jeśli to niemożliwe, należy otwierać okno lub włączać wiatrak.
Należy także uważać, aby nie odwodnić organizmu. Podczas jazdy należy mieć zawsze przy sobie wodę, którą powinno się pić przed jazdą, w trakcie jej trwania i po zakończeniu. Kobiety w ciąży muszą kontrolować swój puls. Idealny, a raczej bezpieczny puls wynosi 140 uderzeń na minutę. Niestety, u każdej pani będzie inny, ponieważ każda ma inna kondycję. W związku z tym należy udać się do lekarza w celu konsultacji. Aby urozmaicić jazdę na urządzeniu stacjonarnym, można włączyć telewizor i oglądać w nim ulubiony program, można również włączyć radio albo słuchać ulubionej muzyki. Niektóre panie preferują czytanie książek lub gazet. Jazda na rowerze, czy to normalnym czy stacjonarnym, wzmacnia mięśnie, jednak w obu przypadkach należy ją stosować z umiarem. Jazda pomaga również na bóle mięśni pleców. Na początku ciąży najlepiej jeździć powoli, zwiększając co jakiś czas prędkość i czas treningu.
2. Przeciwwskazania do jazdy na rowerze stacjonarnym w ciąży
Podczas jazdy na rowerze stacjonarnym w czasie ciąży należy uważać na upadki. Na stojącym rowerze także można stracić równowagę i spaść. Na początku ciąży przyszła mama nie może obciążać swojego organizmu, ponieważ może się to źle skończyć. Wtedy ważne jest, aby jeździć na rowerze powoli, równym tempem. Istotne jest także, aby podczas wystąpienia jakiegokolwiek bólu skonsultować się ze swoim lekarzem. Innymi przeciwwskazaniami do wykonywania ćwiczeń są: krwawienia z dróg rodnych, cukrzyca, ciąża wielopłodowa, przedwczesny poród, wysoka temperatura ciała.