Trwa ładowanie...
Artykuł zweryfikowany przez eksperta: Dr n. med. Szymon Kujawiak

Basen w ciąży

Avatar placeholder
25.04.2019 09:05
Basen w ciąży
Basen w ciąży (123rf)

Basen w ciąży to doskonała forma rekreacji i aktywności fizycznej dla przyszłych mam. Woda pozwala odciążyć zmęczony kręgosłup i stawy oraz sprawia, że kobieta ciężarna, pomimo swojej zwiększonej wagi ciała, czuje się lekka niczym piórko. Rosnący brzuszek, zwłaszcza w końcowym etapie ciąży, utrudnia poruszanie się. W wodzie natomiast kobieta może się zrelaksować i swobodnie popluskać. Ponadto, ćwiczenia w wodzie pozwalają zwiększyć wytrzymałość mięśni bez nadmiernego wysiłku, co stanowi doskonałe przygotowanie do porodu.


Istnieją różne rodzaje zajęć na basenie dla kobiet ciężarnych, m.in. zwyczajne pływanie, aqua-aerobic, ćwiczenia relaksujące w wodzie czy pływanie lecznicze. W początkowych miesiącach ciąży można pływać żabką, natomiast im bliżej porodu, tym większy brzuszek – wtedy najwygodniej pływać na plecach. Bardzo odprężające jest leżenie na wodzie, które uczy kontrolowania równowagi ciała i oddechu. Jak wykazują badania naukowe, z pływania mamy niezwykle zadowolone jest rozwijające się w łonie dziecko. Pływanie jest jakby pierwszym sportem uprawianym jednocześnie przez przyszłą mamę i maleństwo. Dziecko „pływa” w brzuchu mamy, a mama na basenie.

Niektóre sytuacje zdrowotne uniemożliwiają jednak chodzenie na pływalnię w czasie ciąży. Do najważniejszych przeciwwskazań należą: krwawienia z dróg rodnych, nawracające infekcje pochwy, nadciśnienie ciążowe, zapalenie nerek w ciąży lub choroba nerek przed ciążą, niedokrwistość, ciąża wysokiego ryzyka. Niektóre baseny oferują specjalne zajęcia dla kobiet ciężarnych i organizują grupy, na które uczęszczają wyłącznie przyszłe mamy. Jeśli jednak w twoim mieście nie ma możliwości ćwiczenia w towarzystwie innych kobiet w ciąży, nic nie stoi na przeszkodzie, aby wybrać się indywidualnie na basen, po wcześniejszej konsultacji z lekarzem. Warto jednak wziąć ze sobą partnera czy koleżankę, by czuć się pewnie i bezpiecznie.

Następny artykuł: Jazda na rowerze stacjonarnym w ciąży
Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze