Basen w ciąży - zalety i przeciwwskazania
Basen w ciąży to doskonała forma rekreacji i aktywności fizycznej dla przyszłych mam. Woda pozwala odciążyć zmęczony kręgosłup i stawy oraz sprawia, że kobieta ciężarna, pomimo swojej zwiększonej wagi ciała, czuje się lekka niczym piórko.
1. Basen w ciąży - dlaczego warto?
Rosnący brzuszek, zwłaszcza w końcowym etapie ciąży, utrudnia poruszanie się. W wodzie natomiast kobieta może się zrelaksować i swobodnie popluskać. Ponadto, ćwiczenia w wodzie pozwalają zwiększyć wytrzymałość mięśni bez nadmiernego wysiłku, co stanowi doskonałe przygotowanie do porodu.
Istnieją różne rodzaje zajęć na basenie dla kobiet ciężarnych, m.in. zwyczajne pływanie, aqua-aerobic, ćwiczenia relaksujące w wodzie czy pływanie lecznicze. W początkowych miesiącach ciąży można pływać żabką, natomiast im bliżej porodu, tym większy brzuszek – wtedy najwygodniej pływać na plecach. Bardzo odprężające jest leżenie na wodzie, które uczy kontrolowania równowagi ciała i oddechu.
Jak wykazują badania naukowe, z pływania mamy niezwykle zadowolone jest rozwijające się w łonie dziecko. Pływanie jest jakby pierwszym sportem uprawianym jednocześnie przez przyszłą mamę i maleństwo. Dziecko „pływa” w brzuchu mamy, a mama na basenie.
2. Basen w ciąży - przeciwwskazania
Niektóre sytuacje zdrowotne uniemożliwiają jednak chodzenie na pływalnię w czasie ciąży. Do najważniejszych przeciwwskazań należą:
- krwawienia z dróg rodnych,
- nawracające infekcje pochwy,
- nadciśnienie ciążowe,
- zapalenie nerek w ciąży lub choroba nerek przed ciążą,
- niedokrwistość,
- ciąża wysokiego ryzyka.
Niektóre baseny oferują specjalne zajęcia dla kobiet ciężarnych i organizują grupy, na które uczęszczają wyłącznie przyszłe mamy. Jeśli jednak w twoim mieście nie ma możliwości ćwiczenia w towarzystwie innych kobiet w ciąży, nic nie stoi na przeszkodzie, aby wybrać się indywidualnie na basen, po wcześniejszej konsultacji z lekarzem. Warto jednak wziąć ze sobą partnera czy koleżankę, by czuć się pewnie i bezpiecznie.