Trwa ładowanie...

Gimnastyka w ciąży

Avatar placeholder
21.06.2019 08:53
Gimnastyka w ciąży
Gimnastyka w ciąży (123rf)

Czas oczekiwania na dziecko jest wyjątkowy dla przyszłej mamy. W tym ważnym okresie należy zadbać o zdrowie, samopoczucie, ale także i o kondycję fizyczną. Aby poród przebiegł w miarę szybko i sprawnie, nie należy rezygnować z gimnastyki. Kobiety, które do tej pory nie ćwiczyły, powinny jak najszybciej rozpocząć ćwiczenia. Gimnastyka ciała w okresie ciąży jest bardzo ważna, ponieważ ma duży wpływ na psychikę kobiety, ale też pomaga w utrzymaniu sprawności układów krążenia, oddechowego i mięśniowego. Należy jednak pamiętać, by przed rozpoczęciem ćwiczeń zgłosić się do swojego lekarza ginekologa w celu konsultacji ewentualnych przeciwwskazań do ich wykonywania.

1. Czy warto ćwiczyć w ciąży?

Podczas trwania ciąży aktywność fizyczna poprawia funkcjonowanie układu oddechowego oraz przepływ krwi. Wszystko to sprawia, że aktywne kobiety są bardziej odporne na wysiłek w ciąży i podczas porodu. U kobiet, które regularnie ćwiczą wzrasta przemiana materii, dzięki czemu mniej tyją. Istotny jest fakt, że dzieci matek, które ćwiczyły podczas ciąży mają wyższą punktację od dzieci mam, które nie uprawiały gimnastyki. Należy dodać, że u ćwiczących przyszłych mam obserwuje się mniejsze występowanie takich stanów, jak np. wczesny poród, nieprawidłowe ułożenie dziecka, otyłość lub tak często występujące rozstępy.

Ponadto, mamy mają zdecydowanie krótszy czas trwania porodu, a szyjka macicy rozwiera się szybciej i odczuwają mniejszą bolesność skurczów. Najważniejsze jednak jest to, że uprawianie gimnastyki pomaga w szybkim powrocie sprawności fizycznej i psychicznej. Warto także dodać, że gimnastyka w ciąży zapobiega powstawaniu obrzęków, żylaków, powoduje wzrost pojemności płuc, przeciwdziała zaparciom, pomaga w utrzymaniu prawidłowej filtracji nerek, zwiększa zakres ruchomości kręgosłupa i stawów biodrowych oraz rozciąga i uelastycznia mięśnie miednicy i brzucha.

Zobacz film: "Ćwiczenia dla kobiet w ciąży - spine twist"

W czasie ciąży należy także stopniować wysiłek, ćwiczenia wykonywać w umiarkowanym tempie. Ćwiczenia w ciąży powinny być wykonywane w wygodnych pozycjach, należy głęboko oddychać, a po ćwiczeniach stosować krótki relaks. Należy unikać gwałtownych ruchów, a ćwiczeń nie wykonywać dłużej niż 20-40 minut dziennie. Do najczęściej proponowanych ćwiczeń należą: ćwiczenie pobudzające krążenie krwi, zwiększające ruchomość kręgosłupa, wzmacniające mięśnie brzucha, zwiększające ruchomość stawów biodrowych, uelastyczniające mięśnie miednicy, zapobiegające obrzękom nóg, wzmacniające mięśnie pośladków, krocza oraz ćwiczenie zwiększające wentylację płuc.

2. Przeciwwskazania do wykonywania ćwiczeń w ciąży

Podczas gimnastyki w czasie ciąży niewskazane są te ćwiczenia, które mogą powodować wstrząsy, uderzenia, upadki, zranienia itp. Do sportów zakazanych w ciąży należą głównie jazda na nartach, gra w tenisa, golfa, wspinaczki górskie, sporty walki i wiele innych sportów. Jeśli zaś chodzi o typowe ćwiczenia, jak np. bieganie, to są one dozwolone tylko wtedy, gdy kobieta wykonywała je przed zajściem w ciążę. Jeżeli kobieta nie biegała nigdy, lepsze będą spacery, piesze wędrówki, pływanie czy jazda na rowerze.

Niezwykle ważny jest ruch na świeżym powietrzu. Na początku ciąży przyszła mama nie może obciążać swojego organizmu, ponieważ może się to źle skończyć. Wtedy ważne są ćwiczenia oddechowe i korygujące postawę. W kolejnych okresach ciąży gimnastyka powinna być skierowana przede wszystkim na wzmocnienie ciała. Nie należy się jednak przeciążać. Na wykonywanie ćwiczeń wpływają przede wszystkim zmiany hormonalne. Dlatego bardzo ważna jest pozycja wyjściowa i poprawne wykonywanie ruchów tak, aby nie odczuwać bólu. Prawidłowe wykonywanie ćwiczeń zapobiega wszelkim urazom i poprawia samopoczucie. Podczas ćwiczeń niewskazane są takie pozycje do ćwiczeń, jak leżenie tyłem czy klęk podparty, ponieważ ucisk w różne partie brzucha lub ciała może wywołać ból. Innymi przeciwwskazaniami do wykonywania ćwiczeń są: krwawienia z dróg rodnych, cukrzyca, ciąża wielopłodowa, przedwczesny poród, szew na szyjce macicy, wysoka temperatura ciała, niewydolność krążenia czy choroby tarczycy.

Następny artykuł: Ćwiczenie mięśni Kegla w ciąży
Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze