Trwa ładowanie...

Fitness w ciąży - zalety i przeciwwskazania

Avatar placeholder
08.03.2024 11:09
Fitness w ciąży
Fitness w ciąży (Zdjęcie kobiety / Shutterstock)

Fitness w ciąży jest niezbędny dla zdrowia dziecka i dobrego samopoczucia matki. Istnieją specjalne zestawy ćwiczeń dla kobiet w ciąży. Ćwiczenia można wykonywać na zajęciach szkoły rodzenia, a także samodzielnie w domu. Kiedy można uprawiać fitness, jakie sporty są zakazane dla ciężarnych i kiedy odradza się aktywność fizyczną przyszłych mam?

spis treści

1. Zalety fitnessu dla kobiet w ciąży

Kobiety ćwiczące w ciąży mają lepszą kondycję fizyczną, lepiej tolerują wysiłek, a ich mięśnie mniej się męczą. Gimnastyka w ciąży poprawia samopoczucie oraz zwiększa samoocenę. Okazuje się, że aktywność fizyczna łagodzi huśtawki nastroju. Dzięki ćwiczeniom organizm ciężarnej przygotowuje się na poród i szybciej wraca do formy po porodzie naturalnym czy cięciu cesarskim.

Fitness w ciąży zapobiega powstawaniu żylaków i zakrzepów, redukuje obrzęki nóg oraz ich drętwienia, łagodzi napięcia i jest świetnym sposobem na rozładowanie stresu. Ćwiczenia w ciąży redukują ryzyko powstania hemoroidów, zapobiegają rozstępom i wiotczeniu skóry. Poza tym zapewniają lepsze dotlenienie organizmu matki i dziecka, wzmacniają naturalną odporność oraz pomagają walczyć z bezsennością.

2. Ćwiczenia dozwolone w ciąży

Przyszła mama powinna wiedzieć, że nie wszystkie rodzaje aktywności fizycznej są wskazane w jej stanie. Lekarze zalecają wykonywanie prostych ćwiczeń, do których należą:

Zobacz film: "Cyfrowe drogowskazy ze Stacją Galaxy i Samsung: część 3"
  • długie spacery,
  • aerobic dla ciężarnych,
  • pływanie,
  • joga dla ciężarnych,
  • powolny jogging,
  • spokojny taniec,
  • specjalne zajęcia na siłowni, do których należą ćwiczenia rozciągające, aerobowe i wzmacniające.

Trzeba koniecznie pamiętać, że zestaw ćwiczeń powinien być odpowiednio dobierany w zależności od zaawansowania ciąży.

3. Przeciwwskazania do gimnastyki w ciąży

Niestety nie każda kobieta w ciąży może pozwolić sobie na uprawianie aktywności fizycznej. Dotyczy to głównie ciężarnych, które mają problemy z nadciśnieniem. Z ćwiczeń trzeba zrezygnować, gdy stwierdza się nieprawidłowe ułożenie płodu, w sytuacji, kiedy kobieta ma trudności z utrzymaniem ciąży, jeśli pojawiają się krwawienia z dróg rodnych oraz infekcje ogólnoustrojowe. Przeciwwskazaniem są wczesne skurcze i bóle w obrębie miednicy.

4. Ćwiczenia zakazane w ciąży

Przyszła mama nie powinna się przemęczać, dlatego niewskazane jest długotrwałe lub intensywne trenowanie, ćwiczenia z obciążeniem czy bieganie. Po 20 tygodniu ciąży nie powinno się ćwiczyć w pozycji na plecach, aby uniknąć ryzyka niedokrwienia płodu.

Warto zrezygnować z ćwiczeń, które mogą narażać kobietę na upadek czy kontuzję: snowboard, jazda na nartach, jazda konna, sztuki walki, wspinaczki, koszykówka, piłka nożna, siatkówka, jazda na łyżwach, tenis.

Kobiety podatne na infekcje dróg rodnych lub cewki moczowej nie powinny pływać ani ćwiczyć w basenie. Każdą wątpliwość należy przedyskutować z lekarzem prowadzącym ciążę.

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze