Co wolno, a czego nie wolno w ciąży? Poradnik dla przyszłych mam
Co można, a czego nie można robić w ciąży? To pytanie zadaje sobie wiele przyszłych mam, zagubionych w nakazach, zakazach i mitach dotyczących ciąży. Jakie są najważniejsze zasady dotyczące tego, czego należy unikać w ciąży? Jakie pokarmy i napoje są niewskazane w ciąży? Jakie są powszechne mity dotyczące ciąży, których należy unikać? O tym, jak dbać o siebie w tym wyjątkowym okresie w artykule poniżej.
1. Czego należy unikać w ciąży?
Ciąża to wyjątkowy czas. To 9 miesięcy, które możemy spędzić w wyjątkowy sposób, dbając o siebie i życie, które w nas rośnie. Są pewne rzeczy, czynności, których należy w ciąży unikać i od tych reguł nie ma wyjątków. Nie jest to bezzasadna ostrożność, a troska o prawidłowy rozwój dziecka i przebieg ciąży.
W czasie ciąży ciało kobiety zmienia się - dziecko rozwija się w brzuchu, lecz pracuje na to cały organizm. Ciężarnym mogą doskwierać dolegliwości, z którymi nigdy wcześniej nie miały do czynienia. Nawet najsilniejsze kobiety w ciąży miewają gorsze samopoczucie.
Czego nie wolno robić w ciąży? Czego nie wolno w ciąży jeść i pić w tym wyjątkowym czasie?
Zakazy w ciąży:
- alkohol - nawet najmniejsza ilość tej substancji może być szkodliwa dla rozwijającego się płodu i prowadzić m.in. do poważnych wad wrodzonych;
- tytoń - zwiększa ryzyko przedwczesnego porodu, niskiej masy urodzeniowej dziecka, a także wystąpienia problemów zdrowotnych zarówno u matki, jak i malucha;
- środki psychoaktywne;
- nieodpowiednie leki - niektóre leki mogą być szkodliwe dla rozwijającego się płodu; ciężarna powinna skonsultować się z lekarzem przed przyjmowaniem jakichkolwiek farmaceutyków w tym czasie;
- kofeina w nadmiernych ilościach;
- niezdrowa żywność - w ciąży należy unikać surowych lub niedogotowanych mięs, surowych ryb i jaj, niepasteryzowanych produktów mlecznych oraz niektórych rodzajów ryb z wysoką zawartością rtęci;
- stres w ciąży - może być szkodliwy zarówno dla matki, jak i dziecka; ważne, aby znaleźć sposoby radzenia sobie z nim i dbać o swoje zdrowie psychiczne;
- niebezpieczne aktywności fizyczne - należy unikać aktywności fizycznych, które mogą zwiększyć ryzyko urazów, takich jak jazda na rowerze (poza I trymestrem), sporty kontaktowe czy aktywności ekstremalne;
- niewłaściwe odżywianie - podczas ciąży istotne jest odpowiednie odżywianie się, aby dostarczyć organizmowi wszystkich niezbędnych składników odżywczych; należy unikać nadmiaru tłuszczów nasyconych, cukrów prostych oraz tzw. śmieciowego jedzenia;
- gorące kąpiele i sauny - ekstremalne temperatury mogą być niebezpieczne dla rozwijającego się płodu;
- praca w nocy - zgodnie z Kodeksem Pracy ciężarna nie może wykonywać pracyw godzinach nocnych.
2. Jakie aktywności i zachowania są ryzykowne podczas ciąży?
Istnieje kilka ryzykownych zachowań w czasie ciąży, a lista ich możliwych konsekwencji obejmuje m.in.:
- zahamowanie wewnątrzmacicznego wzrostu;
- uszkodzenia mózgu;
- poronienie;
- poród przedwczesny;
- wady rozwojowe;
- problemy z widzeniem i słyszeniem;
- zwiększone ryzyko zaburzeń funkcji poznawczych;
- wystąpienie alkoholowego zespołu płodowego (FAS);
- zaburzenia funkcji motorycznych.
Do ryzykownych zachowań kobiet w ciąży należą:
- niebezpieczne aktywności fizyczne;
- palenie papierosów (oraz wdychanie dymu tytoniowego), picie alkoholu, zażywanie narkotyków (wyżej wymienione);
- brak dbałości o higienę warunków życia (odpoczynek, sen, odpowiednia dieta, aktywność ruchowa);
- doświadczanie stresu;
- lekceważenie szkodliwego wpływu niektórych środków farmakologicznych;
- dźwiganie ciężkich przedmiotów;
- wykonywanie tatuaży.
3. Jakie są powszechne mity dotyczące ciąży, których należy unikać?
Istnieje wiele powszechnych mitów i błędnych przekonań, czego nie robić w ciąży, które mogą wprowadzać w błąd przyszłe matki i prowadzić do niepotrzebnego niepokoju lub podejmowania niewłaściwych decyzji.
Oto kilka powszechnych mitów dotyczących ciąży, których należy unikać:
1. Mit: Kobiety w ciąży powinny jeść za dwie osoby. Fakty: W rzeczywistości kobiety w ciąży potrzebują jedynie dodatkowych 300 kalorii dziennie w drugim i trzecim trymestrze. Jedzenie za dwie osoby może prowadzić do nadmiernej przyrostowej masy ciała, co z kolei zwiększa ryzyko powikłań zdrowotnych.
2. Mit: W ciąży należy unikać wszelkich aktywności fizycznych. Fakty: Regularna umiarkowana aktywność fizyczna jest zalecana dla zdrowia zarówno matki, jak i dziecka w ciąży, chyba że istnieją przeciwwskazania zdrowotne. Spokojne aktywności takie jak spacery, pływanie czy joga mogą przynieść wiele korzyści zdrowotnych.
3. Mit: W ciąży należy unikać podróży samolotem. Fakty: W większości przypadków podróżowanie samolotem w ciąży jest bezpieczne, chociaż zalecane jest unikanie długich lotów, szczególnie w późniejszych miesiącach ciąży, ze względu na ryzyko zakrzepicy.
4. Mit: Kobiety w ciąży nie powinny kąpać się w wannie. Fakty: Kąpiele w wannie są bezpieczne w ciąży, o ile temperatura wody nie jest zbyt wysoka, aby uniknąć przegrzania, co może być szkodliwe dla rozwijającego się płodu.
5. Mit: Kobiety w ciąży nie mogą stosować żadnych leków. Fakty: Niektóre leki mogą być bezpieczne w ciąży, ale zawsze należy skonsultować się z lekarzem przed rozpoczęciem jakiegokolwiek nowego leczenia w ciąży, aby upewnić się, że jest ono bezpieczne dla matki i dziecka.
6. Mit: Kobiety w ciąży nie powinny jeść ostrych potraw. Fakty: Ostra żywność nie stanowi zagrożenia dla zdrowia w ciąży, o ile nie powoduje dyskomfortu żołądkowego lub refluksu. W umiarkowanych ilościach ostra żywność może być bezpieczna.
7. Mit: Kształt brzucha wskazuje płeć dziecka. Fakty: Kształt brzucha jest głównie związany z budową ciała kobiety i sposobem, w jaki płód rośnie w macicy. Nie ma naukowych dowodów na to, że można go użyć do przewidywania płci dziecka.
8. Mit: W ciąży należy unikać kontaktu ze zwierzętami domowymi. Fakty: W większości przypadków kontakt ze zwierzętami domowymi jest bezpieczny w ciąży, jednak należy unikać kontaktu ze zwierzakami, mogącymi przenosić niebezpieczne choroby, takie jak toksoplazmoza.
Pamiętajmy, że każda ciąża jest inna, dlatego zawsze najlepiej jest uzyskać informacje i porady od zaufanego lekarza prowadzącego, aby upewnić się, że podejmujemy odpowiednie decyzje dotyczące zdrowia swojego i swojego dziecka.