Orzechy w ciąży. Dlaczego warto je jeść?
Orzechy w ciąży jeszcze do niedawna odradzano, z uwagi na ich alergizujące właściwości. Obecnie wiemy, że są przeciwwskazane tylko w przypadku, gdy matka cierpi na alergię na orzechy lub zawarte w nich składniki. Orzechy mogą przynieść wiele korzyści w trakcie ciąży, ponieważ są źródłem wielu witamin i składników odżywczych, takich jak kwas foliowy, żelazo, wapń i tłuszcze omega - 3. Jakie orzechy jeść w ciąży?
1. Jakie orzechy jeść w ciąży?
Ciąża to wyjątkowy okres w życiu każdej kobiety. W organizmie zachodzi wiele zmian, a z uwagi na rozwijające się dziecko powinniśmy zwrócić szczególną uwagę na zdrową dietę, zawierającą odpowiednie składniki odżywcze.
Dieta kobiet w ciąży powinna być bogata w orzechy, ponieważ zawierają:
- białko;
- kwasy tłuszczowe omega - 3;
- kwas foliowy;
- witaminę B12;
- witaminę D;
- witaminę C;
- witaminę A;
- wapń;
- cynk;
- żelazo;
- magnez.
Niedobór choćby jednego z tych składników może zahamować właściwy rozwój dziecka, a dzięki spożywaniu orzechów w ciąży ciężarna może uzupełnić niemal wszystkie wyżej wymienione elementy.
Jakie orzechy powinny jeść kobiety w ciąży?
1.1. Orzechy nerkowca w ciąży
Orzechy nerkowca są bogate w magnez, który pomaga w utrzymaniu prawidłowego rytmu serca i funkcji mięśni. Zawierają także żelazo, istotne w produkcji czerwonych krwinek, dostarczających tlen do organizmu matki i dziecka.
1.2. Orzechy włoskie w ciąży
Orzechy włoskie to źródło kwasów tłuszczowych omega - 3, niezwykle korzystnych dla rozwoju mózgu i wzrostu płodu. Orzechy te są również bogate w białko i błonnik, co pomaga w utrzymaniu właściwego poziomu cukru we krwi.
1.3. Orzechy laskowe w ciąży
Orzechy laskowe dostarczają zdrowych tłuszczów i błonnika, który wspiera trawienie i zapobiega zaparciom, często dokuczającym ciężarnym. Orzechy laskowe zawierają również witaminę E, ważną dla zdrowia skóry.
1.4. Orzechy ziemne w ciąży
Orzechy ziemne są bogate w kwas foliowy, niezbędny dla prawidłowego rozwoju układu nerwowego płodu. Są również źródłem białka i błonnika, pomocnych w utrzymaniu energii i zapobieganiu nadmiernemu przybieraniu na wadze.
1.5. Migdały w ciąży
Migdały są wskazane w ciąży z uwagi na dużą zawartość kwasu foliowego, który zapobiega wadom cewy nerwowej oraz powikłaniom ciąży. Kwas foliowy zmniejsza ryzyko rozszczepienia kręgosłupa oraz poronień.
Dodatkowo migdały zawierają duże ilości żelaza, które jest niezbędne do wytwarzania matczynej i płodowej hemoglobiny.
1.6. Orzechy brazylijskie w ciąży
Orzechy brazylijskie są dobrym źródłem selenu, bardzo ważnego dla zdrowia tarczycy i układu odpornościowego. Jednak spożywanie ich w zbyt dużych ilościach może nie być korzystne dla zdrowia, warto zachować umiar w spożywaniu tych orzechów.
2. Orzechy zakazane w ciąży
Smażone orzeczy nerkowca i ziemne powinny zostać wykluczone z diety ciężarnych kobiet, ponieważ często są solone, co może przyczyniać się do nadmiernego spożycia soli. Jest to niezdrowe, szczególnie w czasie ciąży, dlatego, jeśli chcemy spożywać tego rodzaju orzechy, powinniśmy wybierać produkty prażone bez zawartości soli.