Witamina D3
O witaminie D3 możemy usłyszeć, gdy na świecie pojawia się nowy członek rodziny. Wówczas zaleca się podawanie mu tej witaminy w kapsułkach jako uzupełnienie diety i zapobieganie takim chorobom jak krzywica lub osteoporoza. Kiedy niemowlęciu należy podać witaminę D3? Kiedy jej stosowanie należy skonsultować z pediatrą? Jaka jest rola witaminy D3 w organizmie dziecka?
1. Kiedy należy podawać dziecku dodatkową dawkę witaminy D3 w kapsułkach?
Witaminę D3 zaleca się podawać niemowlętom karmionym piersią, gdyż mleko matki jej nie produkuje. Jeżeli karmimy dziecko mlekiem modyfikowanym, powinniśmy skonsultować się z lekarzem i zapytać, czy nasz niemowlak powinien otrzymać dodatkową dawkę tej witaminy.
2. Rola witaminy D3 w rozwoju dziecka
Witamina D3 wspomaga prawidłowy rozwój kości i zębów. Jej niedobór może doprowadzić do osteoporozy i krzywicy. Witamina D pomaga bowiem w prawidłowym wchłanianiu fosforu i wapnia, a także odpowiada w niewielkim stopniu za odporność organizmu i łagodzi stany zapalne skóry.
3. Gdzie znajdziemy witaminę D3?
Witamina D zawarta w promieniach słonecznych jest wchłaniana do organizmu poprzez skórę. Witaminę D3 znajdziemy także w produktach spożywczych takich jak: mleko, ryby, jaja.
4. Jaką dawkę witaminy D3 podawać dzieciom?
To, że witamina D3 jest niezbędna do prawidłowego wzrostu dzieci, jest niezaprzeczalne. Warto jednak wiedzieć, że duże znaczenie ma również odpowiednia jej dawka. Witamina D3 wchłania się do naszego organizmu dość wolno i niekiedy zalecane jest jej przyjmowanie również w ciąży, od II trymestru. Dzienna dawka witaminy D3 dla niemowląt to 400 jednostek, gdy dziecko jest karmione piersią. Dozę dla dzieci karmionych mlekiem modyfikowanym lub piersią i mlekiem modyfikowanym ustala pediatra.
Musisz to wiedzieć
- Witamina D w diecie dziecka powyżej pierwszego roku życia
- Naturalna witamina D w sprayu
- Witamina D3 dla niemowląt
5. Czym grozi niedobór i nadmiar witaminy D3?
Niedobór witaminy D3 grozi osłabieniem kości i zębów. Zbyt duża jej ilość z kolei może prowadzić do zwiększenia wapnia we krwi. To natomiast może przyczynić się do odwodnienia organizmu, osłabienia apetytu, zaparć, wymiotów i anemii. Nadmiar może również zaburzyć prawidłowy rytm serca, doprowadzić do nadciśnienia, uszkodzenia nerek i kamicy nerkowej. Dlatego w przypadku zarówno małych, jak i starszych dzieci ilość witaminy D3 powinna być ściśle określona przez lekarza.