Witamina A w ciąży

Witamina A jest niezbędna do prawidłowego funkcjonowania organizmu, rozwoju płodu. Główne źródło witaminy stanowią jaja, marchewka oraz pomarańczowe i czerwone owoce. Z uwagi na fakt, że witamina A rozpuszcza się w tłuszczach, łatwo jest ją przedawkować. Nadmiar witaminy A w ciąży uszkadza płód i może powodować poronienia.

Rola witaminy A

Witamina A należy do grupy witamin rozpuszczalnych w tłuszczach. Wykazuje właściwości antyoksydacyjne, usuwa wolne rodniki, chroniąc komórki przed uszkodzeniem. Ponadto chroni przed rozwojem chorób nowotworowych.

Polecane wideo:

Witamina A warunkuje prawidłowe procesy widzenia, zapobiega wystąpieniu kurzej ślepoty. Zapewnia również prawidłowy rozwój płodu, gdyż jest niezbędna do wzrostu kości i zawiązków zębów. Ponadto wspomaga proces zapłodnienia, gdyż chroni przed resorpcją zarodka w macicy, a u mężczyzn wpływa na proces spermatogenezy, czyli produkcji plemników.

Niedobór witaminy A jest przyczyną spadku odporności, suchości skóry, braku apetytu, łysienia plackowatego, zmian skórnych oraz zaburzenia widzenia. Ze względu na fakt, że witamina A jest rozpuszczalna w tłuszczach, bardzo łatwo jest ją przedawkować. Do objawów zatrucia należą: spadek ciśnienia śródczaszkowego, wymioty, nudności, bóle głowy, zaburzenia napięcia mięśniowego.

Nadmiar witaminy A jest szczególnie toksyczny dla rozwijającego się płodu. Dlatego kobiety w ciąży nie powinny spożywać suplementów diety zawierających witaminę A. Przedawkowanie witaminy A powoduje wystąpienie wodogłowia, małogłowia, wad wrodzonych twarzoczaszki oraz chorób układu krążenia.

Witamina A w diecie

Dziennie zapotrzebowanie na witaminę A kobiet nieciężarnych wynosi 800 µg, w czasie ciąży wzrasta do 1250 µg, natomiast w czasie laktacji do 1600 µg. Najwięcej witaminy A dostarczają produkty pochodzenia zwierzęcego, jak: wątróbka, masło, śmietana, ser żółty. Jednakże kobiety nie powinny jeść wątróbki, ponieważ jest to narząd, który metabolizuje różne toksyny, z którymi miało kontakt zwierzę. Spożywając podroby, kobieta dostarcza nie tylko witaminy, ale również mnóstwo substancji szkodliwych.

Prekursorami witaminy A są obecne w roślinach karotenoidy. W organizmie z jednej cząsteczki witaminy beta-karotenu powstają dwie cząsteczki witaminy A. Najwięcej beta-karotenu zawierają warzywa i owoce o barwie żółtej, pomarańczowej, czerwonej i niebieskiej.

Wystarczającą dzienną dawkę witaminy A dla kobiet ciężarnych pokrywają dwie marchewki, dlatego nie ma potrzeby dodatkowej suplementacji w postaci preparatów witaminy A. Wystarczy spożywać więcej surówek lub szklankę soku marchwiowego dziennie.

Produkt Zawartość karotenu w µg/ 100 g Produkt Zawartość witaminy A w µg/ 100 g
Morele 1523 Mleko 3,2% 36
Brokuły 920 Śmietana 249
Dynia 2974 Ser twarogowy półtłusty 39
Marchew 9938 Żółtko 770
Papryka czerwona 3165 Masło extra 814
Sałata zielona 1153 Wątróbki drobiowe 9304
Pomidor 640 Makrela 100

Odpowiednio zbilansowana dieta zawiera wystarczającą ilość witamin (z wyjątkiem kwasu foliowego) i składników mineralnych, które zapewniają prawidłowy wzrost i rozwój płodu. Bezpieczniejsze jest spożywanie naturalnych witamin, których źródłem są warzywa i owoce, niż preparatów farmaceutycznych, ponieważ bardzo łatwo można je przedawkować.

Komentarze

DYSKUSJE NA FORUM

ciaza

nieobliczalna94 • ostatni post wczoraj

1
Artykuły Kategoria X
Kategoria X

Leki kategorii X

Leki kategorii X

Kategoria X leków to leki bezwzględnie zakazane do stosowania podczas ciąży. Są to leki wykazujące silne działania niepożądane na płód, zaburzające jego rozwój lub funkcje fizjologiczne.

Kategoria X

Paracetamol w ciąży

Wiele kobiet w ciąży zastanawia się, czy popularne leki przeciwbólowe, takie jak paracetamol, nie zaszkodzą rozwijającemu się płodowi. Faktycznie, niektóre specyfiki mogą stanowić zagrożenie dla zdrowia dziecka. Specjaliści uspokajają jednak, że paracetamol...

Kategoria X

Tabletki przeciwbólowe w ciąży

Podczas ciąży zdarzają się sytuacje, które zmuszają do krótkotrwałego przyjmowania różnych leków związanych z uśmierzaniem bólu. Mogą to być przypadki, w których ciężarna cierpi na migrenowe bóle głowy lub te związane z przeziębieniem. Zdarza się także,...

Niedokrwistość

Witamina B 12

Witamina B 12

Owoce morza, ryby bogate są w witaminy B 12.

Włosy w ciąży

Witaminy, które pomogą twoim włosom rosnąć

Witaminy, które pomogą twoim włosom rosnąć

odpowiedzialny za problem nadmiernego wypadania włosów. Witamina A To cenna dla organizmu witamina, która stymuluje wzrost zdrowych i pełnych blasku włosów (...) Witaminy i minerały...

Morfologia w ciąży

Ciąża kobiety

Ciąża kobiety

Podczas ciąży kobieta powinna dbać nie tylko o swoje zdrowie, ale i o zdrowie dziecka.

Zdrowie kobiety

Witamina F - źródło młodości i zdrowia

Witamina F - źródło młodości i zdrowia

się witaminy i składniki mineralne, które są niezbędne do zachowania dobrego zdrowia. Tymczasem pełni w organizmie wiele kluczowych funkcji, a (...) się przesuszona, a rany trudno się goją. Ciśnienie...

Dieta w ciąży

Jesteś w ciąży? Jedz te produkty dla zdrowia swojego dziecka

Jesteś w ciąży? Jedz te produkty dla zdrowia swojego dziecka

, która ułatwia wzrost tkanek i mózgu dziecka, a mamie pomaga uniknąć porannych mdłości. Jedzenie fasoli i soczewicy w ciąży Kobietom, które nie lubią (...) , krabach, ostrygach, zbożach, mleku i orzechach nerkowca. Źródła...

Dieta w ciąży

Czego unikać w ciąży?

Czego unikać w ciąży? Odtwórz wideo

. Dieta w ciąży nie powinna obfitować w sery pleśniowe, wątróbkę (zawiera dużo witaminy A, która w zbyt dużej ilości w pierwszym okresie ciąży (...) może uszkodzić płód), słodycze,...