Przygotowanie do porodu
Przygotowanie do porodu naturalnego wymaga od kobiety dyscypliny. Dobre przygotowanie się do porodu może znacznie ten poród ułatwić i skrócić. Wyjątkowo istotne dla przebiegu porodu naturalnego są ćwiczenia mięśni Kegla, a także inne ćwiczenia poprawiające ogólną kondycję kobiety, ale bezpieczne w ciąży. Dobrym rozwiązaniem jest zapisanie się do szkoły rodzenia, gdzie kobieta nauczy się między innymi technik oddychania przydatnych podczas porodu.
1. Jak przygotować się do porodu naturalnego?
Bardzo ważne dla przyszłej mamy są ćwiczenia mięśni Kegla. Mięśnie Kegla to mięśnie dna miednicy – czyli mięśnie pochwy i krocza. Jeśli będą ćwiczone regularnie, staną się elastyczniejsze i bardziej odporne na urazy. Dzięki ćwiczeniom tych mięśni, poród naturalny stanowi mniejsze ryzyko pęknięcia krocza. Ćwiczone mięśnie Kegla pozwalają kobietom także uniknąć wysiłkowego nietrzymania moczu po porodzie, które zdarza się u wielu kobiet rodzących siłami natury wskutek urazów.
Kobieta w ciąży powinna utrzymywać kondycję na zadowalającym poziomie. Aktywność fizyczna w ciąży (oczywiście z pominięciem szkodliwych w ciąży ćwiczeń) jest bardzo korzystna: między innymi poprawia stan mięśni, dodaje energii i zmniejsza napięcie psychiczne przed porodem. Wszystko to przyda się przyszłej mamie. Kobiety regularnie się gimnastykujące, pływające czy uprawiające jogę dużo szybciej dochodzą do siebie po porodzie.
Równie ważną sprawą jest skompletowanie wyprawki do szpitala dla matki i dla dziecka. Zmniejszy to zamieszanie przed wyjazdem do szpitala przed samym porodem. Jedna torba dla matki, jedna dla dziecka oraz zestaw do pobrania krwi pępowinowej odłożone w widocznym miejscu pozwolą ze spokojem wybrać się do szpitala. Wyprawka dla dziecka i matki do szpitala nie jest aż tak istotna jak kondycja przyszłej matki przed porodem naturalnym, ale pozwala zaoszczędzić stresu przed wielkim wydarzeniem, jakim jest powitanie na tym świecie maluszka.
2. Wsparcie przed porodem - szkoły rodzenia i doule
Szkoła rodzenia jest świetnym pomysłem szczególnie dla kobiet, które mamami zostaną po raz pierwszy. Ale i kobiety, które mają już za sobą porody mogą wynieść z zajęć w szkole rodzenia dużo dobrego. Na zajęciach można się dowiedzieć:
- jakie są pierwsze objawy porodu,
- jak wyglądają poszczególne etapy porodu naturalnego,
- jakie są wady i zalety nacięcia krocza przed porodem,
- jak się przygotować do porodu,
- jak dbać o siebie po porodzie,
- jakie są naturalne metody na łagodzenie bólu porodowego,
- jakie są metody znieczulania do porodu, jakie może zaoferować szpital (nie wszystkie szpitale mają takie same możliwości – trzeba zawsze się upewnić, jak znieczulenie do porodu jest traktowane w wybranym szpitalu),
- jak zabezpieczyć krew pępowinową i dlaczego warto to zrobić,
- jak dbać o noworodka, szczególnie w pierwszych dniach życia.
Co ważne, do szkoły rodzenia można uczęszczać z partnerem, który też może się nauczyć wielu rzeczy. Mężczyznom często trudno sobie uzmysłowić, co tak naprawdę dzieje się w ciele kobiety w ciąży i podczas porodu. Zajęcia z doświadczonymi osobami pozwolą nieco się oswoić z takim stanem partnerki.
Osobą, która może pomóc przy porodzie jest doula. Jest to doświadczona kobieta, która ma swoje dzieci. Przeżyła poród i jest w stanie wesprzeć kobietę w tym procesie. Po urodzeniu dziecka, może pomóc także w pierwszych dniach zajmowania się noworodkiem.
Artykuł powstał we współpracy z PBKM