Trwa ładowanie...

Przygotowanie do porodu – co robić, kiedy zacząć i dlaczego to ważne?

Avatar placeholder
04.03.2024 14:10
Przygotowanie do porodu to temat, który u przyszłych mam wywołuje różne emocje.
Przygotowanie do porodu to temat, który u przyszłych mam wywołuje różne emocje. (istock)

Przygotowanie do porodu to temat, który u przyszłych mam wywołuje różne emocje, od euforii po lęk. Aby czerpać wyłącznie radość i uniknąć niepotrzebnego napięcia, warto zawczasu przemyśleć różne kwestie. Jak się przygotować do porodu fizycznie i psychicznie? O czym pamiętać i kiedy zacząć? Dlaczego to ważne?

spis treści

1. Dlaczego przygotowanie do porodu jest ważne?

Przygotowanie do porodu wymaga podjęcia wielu działań i rozważenia kilku kwestii. Warto się nad tym pochylić, ponieważ oznacza to realne korzyści tak dla rodziców, jak i dziecka. Dlaczego to ważne?

Przygotowanie do porodu pozwala przede wszystkim na zdobycie wiedzy na ważne tematy, takie jak choćby zwiastuny akcji porodowej, przebieg porodu, techniki radzenia sobie z bólem czy możliwe interwencje medyczne, ale i opieka nad noworodkiem. To daje spokój, poczucie bezpieczeństwa i kontroli oraz umożliwia trzymanie ręki na pulsie czy podejmowanie świadomych decyzji.

Zobacz film: "Dlaczego warto rodzić siłami natury?"

To ważne także z innego powodu. Poród jest ekscytującym, ale i wyczerpującym doświadczeniem. Przygotowanie psychiczne i fizyczne do porodu pomaga ciężarnej zmobilizować ciało do działania, a przyszłym rodzicom radzić sobie ze stresem i lękiem. Przed porodem najważniejsze jest, by oswoić swój strach i starać się myśleć pozytywnie. To pozwoli na mierzenie się z nowymi wyzwaniami, ale także rolami i obowiązkami.

2. Przygotowanie do porodu – co robić i kiedy zacząć?

Aby odpowiednio przygotować się do porodu, warto podejmować różne działania. Niektóre należy wdrożyć już na początku ciąży, inne włączać w jej trakcie, pozostałe realizować dopiero na jej finiszu.

Przede wszystkim kobieta w ciąży musi zadbać o swoje ciało, by przygotować ją na rozwijającą się ciążę, a i wzmocnić mięśnie oraz stawy przed rozwiązaniem. Kluczowe składowe wczesnych przygotowań do ciąży to:

  • zdrowa, zrównoważona dieta bogata w składniki odżywcze,
  • regularne wizyty u ginekologa oraz wykonywanie zlecanych badań, co pozwala monitorować postęp ciąży i kontrolować zdrowie mamy i dziecka,
  • regularne uprawianie umiarkowanej aktywności fizycznej, o ile nie ma przeciwwskazań medycznych,

Jak przygotować się do porodu – ćwiczenia

Przyszła mama może spacerować, pływać, ćwiczyć prenatalną jogę bądź pilates dla ciężarnych. Przed rozwiązaniem dobrze jest również rozmasowywać krocze (by uelastycznić skórę, co z kolei może zapobiec jej pęknięciu lub nacięciu podczas porodu) i wykonywać ćwiczenia mięśni Kegla.

Psychiczne przygotowanie do porodu – poradniki i rozmowy

Przygotowanie do porodu to także czytanie poradników i książek o ciąży oraz porodzie czy słuchanie podcastów, co pozwala lepiej zrozumieć swoje ciało, ale i proces porodu, możliwe interwencje medyczne i sposoby radzenia sobie z bólem.

Pomóc mogą także indywidualne rozmowy z lekarzem przed porodem czy położną, ale i koleżankami czy znajomymi (np. z forum ciążowego), mamą bądź siostrą, które chcą opowiedzieć o swoich doświadczeniach. Dobrze jest też dzielić się swoimi obawami i lękami, mówić o swoich uczuciach. Wsparcie w tej materii jest nieocenione.

Przygotowanie do porodu – szkoła rodzenia

Warto także zapisać się na zajęcia w szkole rodzenia. To pozwala dowiedzieć się:

  • jak rozpoznać, że zbliża się poród, a i dowiedzieć się, co będzie się działo podczas akcji porodowej (jakie są etapy porodu),
  • jak radzić sobie ze skurczami, jakie są różne techniki oddechowe i relaksacyjne przygotowujące do porodu (takie jak medytacja, głębokie oddychanie, joga lub masaże),
  • jak karmić dziecko piersią (jak prawidłowo przystawiać dziecko do piersi, jak trzymać malucha podczas karmienia, jak rozpoznać, że jest najedzony, co robić, by poradzić sobie z typowymi problemami, takimi jak nawał pokarmu czy zastój pokarmu),
  • jak opiekować się noworodkiem, jak je ubrać, kąpać i przewijać oraz rozpoznać, że coś mu dolega,

Przygotowanie do porodu – plan porodu

Nie mniej ważny jest plan porodu przygotowywany z położną lub lekarzem. To dokument, który ujmuje oczekiwania względem nadchodzącego porodu dotyczące:

  • miejsca oraz warunków przebiegu porodu (planowanie miejsca porodu należy rozpocząć już na początku ciąży, biorąc pod uwagę różne okoliczności, tak lokalizację, ale i stan zdrowia mamy i dziecka),
  • obecności osoby towarzyszącej,
  • zgody lub jej braku na wykonywanie różnych procedur medycznych,
  • preferencje w zakresie uśmierzania bólu porodowego,
  • pozycji przy porodzie, w tym stania, kucania, klęczenia lub leżenia na łóżku.

Przygotowanie do porodu – torba do szpitala

Kluczową kwestią jest spakowanie torby do szpitala. Ważne, by jej zawartość dobrze przemyśleć (przyda się lista pt. kompletna wyprawka dla noworodka i mamy). Dzięki temu znajdzie się w niej wszystko to, co potrzebne, nie będzie zaś rzeczy zbędnych. Dobrą praktyką jest przygotowanie torby do szpitala na 2-4 tygodnie przed terminem porodu.

Przygotowanie do porodu – zadbaj o swój wygląd

Wiele kobiet przed porodem, w trosce o swoje samopoczucie, wybiera się do fryzjera czy manicure. To dokonały pomysł. Przed porodem można zrobić sobie delikatny masaż (najlepiej, by zajął się tym fachowiec), pedicure, maseczkę nawilżającą czy cukrowy peeling ciała i wydepilować okolice intymne.

Lepiej nie malować paznokci, ponieważ lakier może zaburzać odczyt pulsu (w trakcie cięcia cesarskiego lub znieczulenia porodu na palec u ręki zakłada się pulsoksymetr). Pracy pulsoksymetru nie zaburza lakier bezbarwny lub odżywka.

Nie jest także zalecana domowa lewatywa przed porodem, ponieważ może wywołać przedwczesny poród.

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Następny artykuł: Rodzenie łożyska
Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze