Trwa ładowanie...

Jak wygląda poród – szkoła rodzenia, przebieg porodu, wskazówki

Avatar placeholder
10.07.2019 07:30
Jak wygląda poród – szkoła rodzenia, przebieg porodu, wskazówki
Jak wygląda poród – szkoła rodzenia, przebieg porodu, wskazówki (123rf)

Wiele kobiet w czasie ciąży zastanawia się, jak wygląda poród? Uczucia porodu naturalnego, nie da się opisać żadnymi słowami, trzeba go po prostu przeżyć. Jedne kobiety rodzą 16 godzin, a inne 4 godziny, nie ma jednego opisu na to, jak wygląda poród, jednak istnieją pewne informacje, których każda kobieta powinna się dowiedzieć przed porodem.

spis treści

1. Jak wygląda poród – szkoła rodzenia

Jeżeli kobieta rodzi pierwszy raz i planuje rodzić naturalnie, to najlepiej jakby udała się razem z partnerem do szkoły rodzenia. W szkole rodzenia specjaliści i położne wytłumaczą najlepiej, jak to możliwe jak wygląda poród.

Poród - wody płodowe, skurcze, fazy porodu
Poród - wody płodowe, skurcze, fazy porodu [6 zdjęć]

Na ten moment czekaliście aż 9 miesięcy. Im bliżej rozwiązania tym większy niepokój was dopada. Nie

zobacz galerię
Zobacz film: "Dlaczego warto rodzić siłami natury?"

Dla niektórych przyszłych mam szkoła rodzenia wydaje się dodatkowym i niepotrzebnym zajęcie. Dużo kobiet sądzi, iż dadzą sobie rade w czasie porodu bez uczęszczania do szkoły rodzenia. Owszem poradzą sobie, ale będą przestraszone, obolałe i nieświadome tego, jak postępować w danej sytuacji.

2. Jak wygląda poród – przebieg porodu

Objawy tego, iż zaczyna się poród, mogą się różnić u kobiet. Jeżeli kobieta nie jest świadoma tego, jak wygląda poród, to często nie wie jak postępować podczas pierwszych jego objawów. Zazwyczaj sygnałami do tego, że za niedługo zacznie się akcja porodowa, jest odejście wód płodowych i czopa. U niektórych kobiet wody płodowe mogą się powolutku sączyć nawet kilkanaście godzin, jednak najczęściej już przy początkach należy zgłosić się na oddział szpitalny. Jeżeli wody w całości odejdą (będzie ich bardzo dużo) to również jest to znak, że należy zabrać wszystkie przygotowane do porodu rzeczy i udać się do szpitala.

Jednak należy być spokojnym, do czasu właściwego porodu jeszcze daleko, niektóre kobiety mogą odczuwać pierwsze skurcze, jednak dopiero z czasem zaczną one przybierać na intensywności.

Jeżeli kobieta znajduje się na oddziale, powinna w spokoju czekać na rozwój dalszych sytuacji. Dobrze jest się uspokoić i mieć przy sobie osobę, której ufamy i której się nie wstydzimy. Jeżeli kobieta zaczyna odczuwać bóle w dole brzucha, to świadczą one, że zaczynają się pierwsze skurcze. Szyjka macicy musi jednak rozewrzeć się, aż na 10 cm, zanim położna podejmie decyzję o tym, że dziecko może „wyjść na świat”. Proces ten jest dla jednych kobiet niezwykle długi, a dla innych może trwać jedynie kilka godzin.

Jeżeli kobieta nie wie, jak wygląda poród, bo nie przygotowywała się do niego, powinna współpracować z położnymi i lekarzami. Aby przyśpieszyć rozszerzanie się szyjki macicy, należy skakać na piłce, chodzić. Czasami niezbędne jest podanie oksytocyny, która natychmiastowo przyśpiesza ten proces. 10-centymetrowe rozwarcie oznacza, że kobieta może zacząć przeć. Położna wytłumaczy jak to robić, jednak z całą pewnością ten czas jest najprzyjemniejszy z całego porodu. Trwa szybko, a podczas parcia skurcze nie są odczuwalne.

Musisz to wiedzieć

3. Jak wygląda poród - wskazówki

Jeżeli kobieta nie wie, jak wygląda poród, powinna pamiętać o kilku ważnych rzeczach:

  • współpraca ze specjalistami jest najważniejsza, gdyż chcą oni ukrócić bóle do minimum, dlatego mimo dyskomfortu współpracujmy;

  • szkoła rodzenia może okazać się zbawienna dla kobiet, które jeszcze nigdy nie rodziły, dowiadujemy się na niej wszystkiego, co niezbędne w trakcie porodu;

  • kobieta w każdej chwili może poprosić o znieczulenie do kręgosłupa, najlepiej powiadomić o takiej chęci położną w fazie początkowej porodu;

  • poród jest bardzo bolesny, nie warto słuchać opinii, które mają na celu pocieszenie ciężarnej. Niestety w czasie porodu kobieta przechodzi ogromny ból i powinna być o nim uświadomiona wcześniej.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.