Trwa ładowanie...

Szkoła rodzenia – kiedy się zapisać, ile trwa kurs, tematyka

Avatar placeholder
11.03.2024 11:25
Szkoła rodzenia pomoże przygotować się każdej kobiecie do porodu
Szkoła rodzenia pomoże przygotować się każdej kobiecie do porodu (Shutterstock)

Szkoła rodzenia jest najważniejszym elementem przygotowania do narodzin dziecka. Warto zapisać się do szkoły rodzenia, szczególnie jeżeli jest to wasze pierwsze dziecko. Wówczas przyszli rodzice mają zazwyczaj wiele wątpliwości i lęków związanych z nową sytuacją. Wbrew pozorom ze szkoły rodzenia skorzystają zarówno panowie, jak i panie. Tematyka zajęć w szkole rodzenia jest tak stworzona, aby pomóc przyszłym rodzicom przejść przez okres ciąży i jak najlepiej przygotować ich do porodu i pojawienia się dziecka.

spis treści

1. Szkoła rodzenia - kiedy się zapisać

Szkoła rodzenia wymaga zapisania się w odpowiednim momencie ciąży. Najlepiej, aby przyszła mama zapisała się do szkoły rodzenia po 20 tygodniu ciąży. Wówczas rozpoczyna się drugi trymestr. Na tym etapie ciąży kobieta czuje się najlepiej. Mijają ciążowe dolegliwości, a kobieta ma jeszcze na tyle siły, aby aktywnie uczestniczyć w zajęciach szkoły rodzenia. Jeżeli z jakichś przyczyn kobieta zapomni o zapisie do szkoły rodzenia, należy to zrobić najpóźniej na 5 tygodni przed porodem.

2. Szkoła rodzenia - ile trwa kurs

Szkoła rodzenia trwa około 5 tygodni. Oczywiście czas trwania szkoły rodzenia może być trochę krótszy lub dłuższy, jednak należy przyjąć, że szkoła rodzenia trwa ok. 2-3 miesięcy. Należy również przygotować się na to, że zajęcia szkoły rodzenia trwają ok. 1,5 godziny.

Zobacz film: "Zawód położnej kiedyś i dziś"

W zajęciach szkoły rodzenia można brać udział samodzielnie, jednak warto wybrać się na nie razem z partnerem. Szkoła rodzenia to nie tylko przygotowanie do porodu, ale też wyjaśnienie wszelkich lęków i wątpliwości, które pojawiają się w głowach przyszłych rodziców.

Dziwne zwyczaje związane z narodzinami dziecka z różnych stron świata
Dziwne zwyczaje związane z narodzinami dziecka z różnych stron świata [6 zdjęć]

Przyjście dziecka na świat to wzruszający i bardzo ważny moment dla każdej matki czy ojca. Nie wygląda

zobacz galerię

Zajęcia w szkole rodzenia dają poczucie bezpieczeństwa kobiecie. Dzięki szkole rodzenia staje się ona spokojniejsza i pewniejsza tego, co wydarzy się w czasie porodu.

3. Szkoła rodzenia - tematyka

Szkoła rodzenia to przede wszystkim przygotowanie pary do narodzin dziecka do strony psychologicznej. Przyszli rodzice często nie zdają sobie sprawy z tego, jak dużą zmianą w ich życiu będzie pojawienie się dziecka. Dlatego tak ważne jest, aby omówić w szkole rodzenia psychologię ciąży. Dzięki temu mężczyźni lepiej rozumieją obawy partnerki i są lepiej przygotowani na pojawienie się dziecka.

Ważnym elementem szkoły rodzenia jest nauczenie par, jak pracować nad związkiem po narodzinach dziecka. Ich relacja nabierze bowiem wówczas zupełnie innego wymiaru i muszą oni zdawać sobie z tego sprawę.

W czasie szkoły rodzenia dowiemy się również, jak będzie wyglądała końcówka ciąży i z jakimi dolegliwościami będzie musiała się zmierzyć kobieta. Dzięki szkole rodzenia kobieta będzie bardziej świadoma tego, co powinno ją zaniepokoić i w jakich sytuacjach należy natychmiast jechać do szpitala.

ZOBACZ TAKŻE:

Dla wielu kobiet najważniejszą częścią szkoły rodzenia są zajęcia związane z porodem. Położne przedstawią poród z perspektywy kobiety i mężczyzny. Opowiedzą, jak ważna jest rola partnera w czasie porodu, który wspiera partnerkę w czasie każdego skurczu.

Szkoła rodzenia to również źródło praktycznych rad i ćwiczeń. Położne na zajęciach w szkole rodzenia z pewnością pokażą różne rozluźniające i rozciągające ćwiczenia na piłce, które przyśpieszą poród. Warto również zwrócić uwagę na ćwiczenia relaksacyjne w czasie porodu oraz oddechowe, które mogą znieść ból porodowy.

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze